JAPONYA’ DA BAZI ÇOCUK AŞILARININ YAPILMASI DURDURULDU

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
PreVnar 13 küçükusta

Japonya Sağlık Bakanlığı Pfizer tarafından üretilen Prevnar ve Sanofi tarafından üretilen ActHIB isimli aşıların kullanılmalarını 4 çocuğun ölümlerinin aşı ile ilgisi olup olmadığını belirlenene kadar geçici olarak durdurdu.

Bakanlığın açıklamasına göre, yaşları 6 ay ile 2 yaş arasında değişen çocuklar Prevnar, ActHIB veya bunların kombinasyonundan oluşan aşıyı olduktan sonra öldüler.

Prevnar pnömokok mikroplarının ActHIB ise b tipi hemofilus mikroplarının yol açtığı hastalıklardan korunmak için yapılıyor.

Pfizer, Hollanda’ da 2009 senesinde de 4 çocuğun ölümü üzerine Prevnar’ ın bir serisinin dağıtımını durdurmuş ve aşıları karantinaya almıştı.

Japonya Sağlık Bakanlığı uzmanların ölümler ile ilgili araştırmasının sonucunu beklediğini duyururken üretici firmalar da açıklama yaptılar.

Pfizer’ in bir yetkilisi şunları söylüyor: “Bildirilen tüm olguları ayrıntılı olarak inceliyor ve bunların aşılarla ilişkilerini belirlemek için sağlık otoriteleriyle beraber titizlikle çalışıyoruz. Sağlık Bakanlığının yönelttiği sorular için cevap hazırlıyoruz.

Ölen çocuklara yapılan Prevnar’ ın üç farklı seriden olduğunu belirledik.”

Sanofi’ nin bir sözcüsü de “Uzmanların raporlarının sonucunu beklediklerini ve bu aşamada Act HIB’ i piyasadan çekmeyi düşünmediklerini” bildirdi.

KAYNAK

http://online.wsj.com/article/BT-CO-20110307-700206.html

Siz de yorumunuzu paylaşın: