MEHMET ÖZ ARTIK BİTMİŞTİR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
Mehmet Öz küçükusta

Mehmet Öz, Amerika’ da yaşayan, orada çalışan çok ünlü bir kalp cerrahımız. O kadar ki birkaç sene evvel Time dergisi dünyada siyasete, toplumsal yaşama, bilime ve şov dünyasına yön veren en etkili 100 isimden biri olarak onu da listesine almıştı.

Mehmet Öz şimdi daha da ünlü ve onu sadece kalp hastalığı olanlar değil yediden yetmişe bütün dünya tanıyor. Çünkü o artık bir şovmen, bir televizyon yıldızı.

Oprah Winfrey ile yaptığı televizyon programları izlenme rekorları kırınca bisturiyi attı, mikrofonu kaptı. Gerçi hâlâ yeşil cerrah önlükleri giyiyor ama çalışma alanı artık ameliyathaneler değil, televizyon stüdyoları.

“The Doctor Oz Show” izlenme rekorları kırıyor. Geçen ay Time’ a kapak oldu; ardından “en bilgilendirici talk şov” ve “en iyi talk şovcu” dallarında iki Emmy ödülü aldı.

Mehmet Öz her sene bu günlerde de Türkiye’ ye geliyor. Her gelişi olay oluyor, yerlere göklere sığdırılamıyor. Kanal kanal geziyor, gazetelere manşet oluyor. Çantasından çıkaracağı “tavşan” heyecanla bekleniyor.

İlk mektep kitabı bilgileri

Amerika’ dan gelen koskoca bir profesörün ağzından çıkan ilköğretim hayat bilgisi kitabından alınmış izlenimi veren sözler önceleri makul ve mantıklı faydalı bilgiler ihtiva ediyordu.

İlk gelişinde “Sabahları ceviz, badem, fındık yiyin’’ dedi; millet kuruyemişçileri talan etti. Dozu kaçıranlar ve bu yüzden aşırı kilo alanlar da bunlar kuru kuru gitmiyor diye viskiye, cine, biraya alışanlar da oldu.

Sonra “Günde en az yarım saat spor yapılmalı. Bu, merdiven çıkma, yürüme veya seks de olabilir. Özellikle kollarını hareket ettirerek çalışmanın, kalp krizine karşı koruyucu etkisi var” dedi.

Bu ‘kol hareketi’ sayesinde kalp krizinden kurtulanlar da olmuştur elbette ama sanıyorum ki bu yüzden yaralananların ve hayatını kaybedenlerin sayısı çok daha fazladır. Malum bizde öyle olur olmaz yerde ‘el-kol hareketi yapmak’ pek doğru bir şey değildir. Kalp sağlığı için egzersiz yapıyordum diye kimseye derdinizi anlatamazsınız; hiç dinlemez vururlar adamı.

“Üç beyazdan uzak durun” dedi. Bizim millet unu, tuzu, şekeri kesti. Hızını alamadı Zekeriya Beyaz’ ı bile sildi attı. 

“Lifli gıda tüketin” dedi; ota çöpe dadandırdı bizi. Sucuğu pastırmayı mangalı unuttuk, ağzımızda tat bırakmadı.

Düşük belli pantolon giyen kadınlar böbreklerini üşütür”dedi, tekstilde yüzyılın krizi yaşandı. Tüm düşük belli pantolonlar imâlatçıların elinde kaldı.

Fındık, ceviz, badem, domates, düşük bel, mendil, kol hareketi derken deniz bitti herhalde ki, bu sefer belden aşağı bilgiler dökülmeye başladı dilinden: Bir geldiğinde “55 yaşındaysanız, yılda yaptığınız seks sayısını 58’den 116′ ya çıkarırsanız, 2 yaş daha gençleşirsiniz’’ dedi.

Kaç kişinin kaç yıl gençleştiği konusunda bir fikrim yok ama motoru patlatanlar, şanzımanı dağıtanlarvehattabu yüzdensuyu kaynayanlar çok oldu, buna eminim.

Bir sonraki sene ise Dışkınız kesik kesik misket şeklinde değil kesintisiz muz şeklinde olmalıdır” diyerek milleti misket elmadan da, muzdan da nefret ettirdi.

Mehmet Öz’ ün geçen seneki kabak, ıspanak, pırasa, maydanoz, zencefil, limon ve elmadan oluşan gençlik iksirini hatırlatıp da tekrar midenizi bulandırmak istemiyorum.

Brokoli ve tango

Geçen sene küçük çocuğu olan ailelerin Allah yardımcısı olsun. Çünkü Mehmet Öz’ e göre çocuklara bol bol brokoli yedirmek gerekiyor.

“Bizimki sevmedi diye hemen yılmayın” diyor dünyaca ünlü doktorumuz ve ilâve ediyor: “Israr edin, çocuk yedikçe sevmeye başlıyor.”

Ellerindeki brokoli dolu kaşığı koltukların arkasına saklanan çocuklarının ağzına sokmaya çalışan annelere de sinir krizine karşı bir tavsiyede bulunsa çok iyi ederdi. Bana sorarsanız, anneler arada halıların altına, saksıların dibine baksalar iyi ederler.

Mehmet Öz bunamayı önlemek için de “herkesi dansa davet ediyor”. Stres atmak ve beyni dinç tutmak için birebirmiş dans etmek. “Ne dansı olursa olsun fark etmez” diyor ama tangonun daha etkili olduğunu vurgulamadan da geçmiyor.

Bundan böyle tango yaparken gizli kameraya yakalananların “Valla billa kötü bir niyetimiz yoktu, bunamaya karşı tedbir alıyorduk” demeleri hafifletici sebep olur mu, çok tartışılacak.

Bu sene “deniz” bitti

Mehmet Öz bu sene de geldi ve hemen televizyonları dolaşmaya, gazetelerde röportajları çıkmaya başladı.

Dün onu hem Kanal D’ de Doktorum programında izledim hem de Milliyet’ de Ayşegül Aydoğan’ la yaptığı sohbeti okudum.

Ne yazık ki “Mehmet Öz’ de denizin bittiğini” gördüm.

“Dört kilo vermek bile sağlığınızı düzeltir”- “Cep telefonları kısırlık yapıyor”- “Kilo vermek için 5 adım” gibi ıvır-zıvır şeyler söyledi.

Adını ve formülünü bir miktar değiştirdiği ve artık “Yeşil Dev” adını verdiği gençlik iksirine ise midesi ters dönmeden çok az kişinin tahammül edebileceğini sanıyorum.

Ne zaman nasıl bir tavşan çıkacak diyeheyecanla beklerken “Her 1 saat oturan insanların ölüm oranı yüzde 11 artıyor” bombasını patlattı.

Bir hesap yaptım; 22 sene önce ölmüş olmam gerektiği sonucuna vardım.

Doctor Oz’ e el salladım, televizyonu kapattım.

Yazı için 8 yorum yapılmış:

 1. Ayhan sadık mahlıçlı dedi ki:

  Hocam harikasınız yorumunuzu çok beğendim ALLAH sizi başımızdan eksik etmesin sevdiklerinize bağışlasın.

 2. ilyas dedi ki:

  hocam elinize sağlık mı desem dilinize sağlıkmı desem bilmiyorum ama yorumunuzu beğendim.

 3. Nil dedi ki:

  Bu sizin fikriniz. Bu sebeple Mehmet Öz bitmiş olamaz.Ben hayranı değilim, ama izleyip birşeyler öğrendiğim oldu. Yukarıda küçümseyerek bahsettiğiniz bilgiler dışında ilginç şeyler de öğretiyor. Şov da yapıyor ne var bunda.Hem 300 TL muayene parası vermemiz de gerekmiyor. Şu an siz de onun ismini reklam amaçlı kullanmıyor musunuz, sayın hocam?

 4. Dr. selçuk önce dedi ki:

  Hocam çok fazla televizyon izliyorsunuz! ben de size bi bomba patlatayım.Bu kadar tv izlemeyle dün ölmeniz gereiyodu.Azrail işe geç kalmış sanırım! 🙂

 5. ayşe burcu

  Ne kadar art niyetle yazılmış bir yazıdır bu, hele hele kollarınızı hareket ettirin tavsiyesine ne kadar komikçe saldırılmış bizim millette el kol hareketi iyiye yorulmaz diye.Ayrıca ceviz fındık yiyin tavsiyesi “bir avuç” ceviz fındık yiyin şeklinde yapılmıştı viskiye cine alışan varsa bu tavsiye yüzünden bahsettiğiniz şahıslar anlama kabiliyetinden yoksun insanlar olmalılar. Mehmet ÖZ yanlış bilgiler vererek kimsenin sağlığını tehlikeye atmıyor,yorumlarınızı daha pozitif alanlara harcayın.

 6. Tebrik Ederim
  KenanKavoğlu

  İnanın son dönemlerde okuduğum yazıların içinde en keyif aldığım yazıydı.Kaleminize sağlık

 7. Ertuğrul Erata dedi ki:

  Süper bir yazıydı, çok keyif aldım, saolun varolun hocam.
  Aslında bu yazının sağlığıma katkısı Mr. Öz ün diyeceklerin yapmamdan daha fazla olmuştur.

 8. safak calgin dedi ki:

  Siz nasıl bir doktorsunuz ki kendi meslektaşınızı çekemeyip onu böylesine tek taraflı bir ortamda resmen arkasından konusup dedikodusunu yapıyorsunuz. Bu nasıl bir kıskanclıktır. Sizin Mehmet Öz kadar tanınmamış olmanız Mehmet Öz ün suçu mu ki başarısızlığınızı iyi bir doktordan çıkarmaya calısıyorsunuz. Beyfendi sizin bu hasetliğiniz karsısında Doktorluk mesleğine olan saygımı kaybetmek üzereydim ki Mehmet Öz gibi saygın doktorlarımız oldugunu düşününce bu fikrimden vazgeçtim. Sizi saygıya davet ediyorum ve size antidepresan ilaç öneriyorum belki bir nebze olsun düzelebilirsiniz

Siz de yorumunuzu paylaşın: