HEKİMLERE İNANCIM BAZEN ÇOK AZALIYOR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
fuat ugur

Türkiye gazetesinde Fuat Uğur’ un köşesinden:

Hekimlere inancım bazen çok azalıyor

Millet son vuran grip salgınıyla yatak döşek. Ben de dâhil. Cumartesi ve pazar günleri televizyon programlarım var ve sesim bir ergeninki gibi. Hatta fısıltıyla konuşabiliyorum.

Gittiğim hastanenin doktoru “Larenjit olmuşsunuz, ses telleriniz kıpkırmızı” dedi gülümseyerek ve çeşitli ilaçların beraberinde bir de antibiyotik verdi. Her tarafım dökülüyor zaten, sormadım bile yan etkilerini.

Akşam alıp yattım, “Uyurum yarın da zımba gibi kalkarım” diyordum. Ama sabahı sabah ettim. Uyumak ne kelime, âdeta tüm gece dayak yemiş gibi oldum.

Prospektüsünü açıp bakmayı akıl ettiğimde yan etki olarak uykusuzluk ve kaslarda ağrılar yaptığını okudum.

İlaç şirketleriyle yapılan anlaşmalar neticesinde kobay gibi kullanıldığımızı her geçen gün daha sık düşünmeye başladım açıkçası…

Neden musluk suyu?

Prof. Dr. Ahmet Aydın ile Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta’yı dinlemeye bayılıyorum. Gıda ve beslenme tarzımızdaki tüm ezberleri bozuyorlar. Dahası mizahi üslupları onları izlenebilir kılıyor. Şu laflarını çok sevdim mesela:

“Sütün ve yoğurdun ömrünün uzaması sizin ömrünüzün kısalması demektir.”

Evet, her ikisi de mandıra sütü içmemizi ve bu sütten kendi mayaladığımız, ekşiyebilen yoğurtlar yememizi öneriyorlar. Biz de öyle yapıyoruz. Hakikaten, artık markette satılan yoğurdu yiyemez olduk, plastik gibi geliyor.

Ahmet Aydın’ın iddialı bir sözü daha var. Özellikle İstanbul için söylüyor bunu: Musluk suyu için.

Çünkü İstanbul Büyükşehir Belediyesi sudaki değerleri, 30-35 madde üzerinden her ay ciddi bir şekilde ölçüyor. Oysa damacana sularının tek ölçümü üretim başlarken yapılıyor, onu da firma gönderiyor.

Musluk suyu klorlu mu geliyor. Çaresi var. Bildiğimiz eski sırlı küplerden edinin, boşaltın, en az iki saat sonra da için.

KAYNAK: http://www.turkiyegazetesi.com.tr/fuat-ugur/576408.aspx

Yazı için 1 yorum yapılmış:

  1. şebnem dedi ki:

    Sizi seviyoruz.

Siz de yorumunuzu paylaşın: