GIDA ZEHİRLENMELERİ RESTORANLARDA DAHA FAZLA GÖRÜLÜYOR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
restoran

Restoranda yenen yemeklerin genellikle çok fazla yağ, tuz ve şeker ihtiva ettiği için sağlıksız olduğu bilinir ama artık dışarıda yemek yemeden uzak durmak için önemli bir sebep daha var.

Kısa adı CSPI olan Kamu yararına Bilim Merkezi (Center for Science in the Public Interest) tarafından gerçekleştirilen araştırma, gıda zehirlenmelerinin restoranlarda evlere nazaran daha fazla olduğunu gösteriyor.

CDC verilerine göre 2002-2011 seneleri arasındaki 9 senelik sürede USA’ da gıda zehirlenmelerinin analizi yapıldı.

1.610 gıda zehirlenmesinin restoranlarda yemek yiyenlerde görüldüğü ve 28 bin kişinin hastalandığı, evlerinde yemeyi tercih edenlerde ise 893 salgında 13 bin kişinin hastalandığı belirlendi.

Bu sonuçlar, restoranlarda yemek yemenin gıda zehirlenmesi riskinin iki misli fazla olduğunu gösteriyor.

CSPI’ nin araştırmacıları gıda zehirlenmelerinin sayısının bildirilenden çok daha fazla olduğunu düşünüyor.

Kuruluşun gıda emniyeti müdürü Caroline Smith Dewaal şunları söylüyor:

“Salgınların bildirilmemesi adeta bir “salgın “ haline gelmiş durumda.

Oysa salgınların araştırılmasından elde edilecek ayrıntılar halk sağlığı uzmanlarının gıda emniyeti politikalarını düzenlemeleri ve tüketicilere bilimsel kaynaklara dayalı tavsiyelerde bulunmaları için çok önemli bilgiler verir.”

NIH yani Milli Sağlık Enstitüsü (National Institute of Health) her sene 50 milyon Amerikalı’ nın gıda zehirlenmesine maruz kalıyor; bu her sene kabaca her altı Amerikalı’ dan birinin hastalanması anlamına geliyor.

Belirtileri hafif mide-bağırsak irritasyonundan mide krampları, kusma, ishal, ateş ve dehidratasyona (su kaybı) kadar değişen bu zehirlenmelerinin büyük çoğunluğu ayakta atlatılsa da 128 bin kişinin hastaneye yatması icap ediyor, 3 bin kişi de bu sebeple hayatını kaybediyor.

Gıda zehirlenmelerinin çoğunun sebebi Clostridium, E. coli, hepatitis A ve Listeria gibi bakteri ve virüsler.

Gelelim neticeye

Bizdeki durum nedir nasıldır elimizde herhangi bir veri yok ama son senelerde bizde de dışarıda yemek yeme âdeti giderek yaygınlaştığından, benzeri bir durum muhtemelen bizim için de mevzu bahis olabilir, ne dersiniz?

KAYNAKLAR

1. http://www.foxnews.com/health/2014/04/11/food-poisoning-more-likely-in-restaurants-than-home/

2. http://blog.seattlepi.com/timigustafsonrd/2014/04/12/food-poisoning-most-often-from-restaurant-visits-study-finds/

Siz de yorumunuzu paylaşın: