KAÇ OLACAK ŞU TANSİYON, KARAR VERİN ARTIK

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Modern tıbbın daha normal kan basıncının (tansiyonun) bile kaç olduğuna neden karar verememiş olduğunu hiç düşündünüz mü?

Önce benim yazımı sonra Hürriyet’ in haberini okuyun:

Kaynak: http://ahmetrasimkucukusta.com/2015/04/04/yazilar/elestirel-yazilar/tip-egitimi/modern-tip-daha-tansiyonun-kac-olmasi-gerektigini-bile-bilmiyor/

***

Yüksek tansiyona dair bildiklerimizi yeniden gözden geçirmemiz gerekebilir. Zira Amerikalı uzmanlar tedavilerde tavsiye edilen değer olarak artık 14 değil 12’nin altını hedeflemeyi öneriyor.

ABD’de Ulusal Sağlık Enstitüleri’nin (NIH) yaptığı bir araştırmanın sonuçlarına göre yüksek tansiyon tedavisinde bir değişikliğin hayat kurtarabileceği iddia edildi. 2009’da Sistolik Kan Basıncı Müdahale Denemesi (SPRINT) adıyla başlatılan araştırmaya yaşı 50’nin üzerine 9 binden fazla kişi yer aldı.

Denekler iki gruba ayrıldı. İlk gruba daha önce tavsiye edilen değer olan 140 mmHg’nin altında bir hedefe ulaşmak için ortalama iki kan basıncı tedavisi uygulandı. Diğer gruba 120 mmHg’nin altına ulaşmak için ortalama üç tedavi uygulandı.

BULGULAR ŞAŞIRTTI

Dünyaca ünlü Mayo Kliniği’nde görevli uzman Dr. William Haley, “Bulgular şaşırtıcıydı. Geleneksel olağan kan basıncı hedefiyle karşılaştırıldığında, 120 kan basıncı hedefinin daha düşük kalp rahatsızlıkları ve felç ile önemli ölçüde düşürülmüş ölüm riskiyle ilişkilendiği ortaya çıktı” dedi. Buna göre tavsiye edilen önceki tedaviye göre kalp krizi riski, kalp yetmezliği ve inme riski üçte bir, ölüm riski ise dörtte bir oranında azalıyor.

İDEALİ 12’YE 8

Dr. Haley, çalışmadaki hastaların bir yıl daha izleneceğini ve daha fazla veri elde edileceğini de söyledi. ABD Kalp Derneği’ne göre sağlıklı bir kişinin normal tansiyon değerleri 120/80 olarak niteleniyor. Yüksek tansiyon ya da hipertansiyon 140/90 ve üstü olarak tanımlanıyor ve özellikle 50 yaş ve üstü kişiler için ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/kelebek/saglik/30059520.asp

Yazı için 1 yorum yapılmış:

  1. Orhan dedi ki:

    Nabız da önemli.nabız yüksekliği varis ile ilişkili.bende denedim.

Siz de yorumunuzu paylaşın: