KİMLER UÇAK YOLCULUĞU YAPABİLİR KİMLER YAPAMAZ?

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Uçaklar, günümüzün en emin, en çok tercih edilen ulaşım araçları. Pek çok insan, özellikle de uzun mesafeli seyahatlerde hep uçakları tercih ediyor.

Uçaklar günümüzün en güvenilir, en hızlı ve en güvenli ulaşım araçları olmakla birlikte, özellikle uzun mesafeli uçak yolculuğu yapacak kişilerin dikkat etmesi gereken bir takım kurallar var.

Yaşlıların ve altta yatan önemli bir hastalığı olan kişilerin seyahate çıkmadan önce aşağıdaki tavsiyelere uymalarında fayda var.

Kalp hastalığı olanlar

Sorunsuz bir uçak yolculuğu yapabilmek için, kalp hastası olan bir kişinin 100 metreyi rahatça yürüyebilmesi ya da 15 basamak merdiveni zorlanmadan çıkabilmesi gerekir.

Kalp yetersizliği, ritim bozukluğu ve yüksek tansiyon hastaları, uygun ilaçlarını kullanarak uçak yolculuğu yapabilirler.

Kalp krizi geçirmiş olan kişiler, her hangi bir komplikasyon gelişmemişse, 2 hafta sonra uçağa binebilirler, ancak ideali bu yolculuğun en az 2 ay sonra yapılmasıdır.

Akciğer hastaları

İleri derecede KOAH, akciğer fibrozisi olan ve kanlarında oksijen basıncı düşük olanların seyahatten önce mutlaka bir hekim kontrolünden geçmeleri ve bazı testlerin yapılması gerekir.

Pnömotoraks geçirenler de en az 3 hafta sonra uçağa binebilirler.

Şeker hastaları

Seyahatten önce kan şekerinin uygun diyet ve ilaçlarla düzene sokulmuş olması gerekir.

Hastaların sürekli olarak kullandıkları şeker düşürücü ilaç, insulin ve enjektörleri ile varsa, şeker ölçen cihazlarını yanlarında bulundurmaları gerekir.

Uzun uçak yolculuğu yapacak şeker hastaları seyahatten önce havayolu şirketini uyararak kendileri için özel yiyecek hazırlanmasını istemelidirler.

Gebeler

Gebe hanımlar, uçak seyahatinden önce mutlaka kendilerini takip eden doktorlarına danışmalı ve muayene olmalıdırlar. Havayolu şirketleri, genellikle 35. haftayı doldurmuş gebelerin uçağa binmelerine izin vermezler. Doğumdan sonra da en az 1 hafta geçmeden uçağa binilmemelidir.

Akciğerlerdeki hava kesecikleri henüz yeterince genişlememiş olan yeni doğan bebeklerin de uçağa binmeleri doğru değildir.

Kan hastaları

Kronik kansızlığı olanların uçağa binebilmeleri için kandaki hemoglobin düzeyinin en az 7.5 gram olması gerekir. Ani olarak ortaya çıkan kansızlıklarda ise hemoglobin 10 gramın üzerinde olmalıdır.

Uçak seyahatinde sakıncalı durumlar

 • Kontrol altında olmayan kalp yetersizliği, yüksek tansiyon
 • Yakın zamanda geçirilmiş kalp krizi
 • Bulaşıcı hastalıklar
 • Ağır kansızlık
 • Ağır orta kulak iltihabı, sinüzit
 • Yakında geçirilmiş beyin damarları ile ilgili hastalıklar
 • Yeni mide-bağırsak kanamaları
 • Yakın zamanda geçirilen ameliyatlar
 • 35 haftadan ileri gebelik

Bunlara dikkat !!!

BİR: Yumuşak kontakt lensler kuruyarak acıya neden olabilir. Sert lensleri olanlar ise havalandırma sisteminden rahatsız olabilirler.

İKİ: Yeni diş dolgusu yaptıranlarda şiddetli ağrılar ortaya çıkabilir, çünkü dolgunların altında kalan az miktardaki hava uçuş sırasında genleştiğinde ağrıya neden olur.

ÜÇ: Kulak tıkanıklığı ve kulak ağrısı inişler sırasında çok karşılaşılan durumlardır. Uçak inişe geçtiğinde sık sık yutkunmalıdır. Burnu tıkayarak kapalı ağızla yutkunmak ya da burun boşluğundaki basıncı artırmak için dilin damağa karşı piston gibi kullanılması çok etkili manevralardır.

Evcil hayvanlar

Hayvanlarıyla yolculuk yapmak isteyenler, gidecekleri ülkelere ait kuralları bilmelidirler. Bazı ülkeler, evcil hayvanları belirli süre karantinada tutarlar, bir çoğu da kuduz ve leptospiroza karşı aşı belgesini isterler.

Yazı için 1 yorum yapılmış:

 1. meltem çoban dedi ki:

  eşim dört yıl önce pönoma toraks yani sağ akçiğeri patladı ve tüp takılarak tedavi edildi. şuan uçağa binebilir mi. taburcu olduğunda doktoru uçağabinemez demişti

Siz de yorumunuzu paylaşın: