KAVUZSUZ ARPA EKMEĞİ BAĞIŞIKLIĞIN SİGORTASI

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Kavuzsuz arpa ekmeğinin sağlığa çok yararlı olduğunu, diyabet hastaları için önemli bir besin kaynağı özelliği taşıdığını bildiren İlkbahar, şu bilgileri verdi:

“Beta glukan içeren ekmeğin, bağışıklık sistemini güçlendirip, kansere, gribe, özellikle domuz gribine karşı bağışıklık sistemini korumaya yardımcı olduğu, kan şekerini ve kolesterolü düşürdüğü, yüksek lif içeriği nedeniyle kolon kanserine karşı koruyucu etkiye sahip olduğu, uzun süren bilimsel araştırmalar sonunda ortaya konulmuştur.

KAVUZSUZ ARPA NEDİR?

Kültüre alınmış arpaların, tane yapılarına göre kavuzlu ya da kavuzsuz olarak 2 ana kategoriye ayrıldığını belirten Ali İlkbahar, kavuzlu arpaların, daha çok hayvan beslenmesinde ve malt endüstrisinde kullanılırken, işlenmesi ve yenilebilirliği kolay olmasından dolayı kavuzsuz arpaların daha çok insan gıdası olarak kullanıldığını söyledi. İlkbahar, şöyle devam etti:

Kavuzsuz arpalar, herhangi bir kavuz ayırma işlemine gerek duyulmadan gıdalarda kullanılabilir. İçeriğindeki beta-glukan, çözünen ve çözünemeyen besinsel lif oranları yüksektir. Birçok farklı tahılın sadece dış kepek tabakası lif içermesine rağmen, arpa tüm tanesinde lif içerir.”

Kavuzsuz arpalı ekmek, Hacettepe Üniversitesi, Halk Ekmek Fabrikası ve Gıda ile Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü’nün ortak çalışmaları sonucunda 2013 yılında imzalanan protokolün ardından üretilmeye başlandı. 100 gram olarak üretilen kavuzsuz arpalı ekmek, 50 kuruştan Halk Ekmek büfelerinde ve 7 farklı satış yerinde satışa sunuluyor.

BETA GLUKAN, BAĞIŞIKLIĞIN SİGORTASI

Bağışıklık sisteminin sigortası olarak nitelendirilen “beta-glukan” molekülü, mevsimsel değişiklikle birlikte artan salgın hastalıklara karşı etkili bir molekül olarak biliniyor. Beta-glukan’ın sık enfeksiyon geçiren, uzun süre antibiyotik alan çocuk veya erişkinlerde bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahip olduğu, yapılan yüzlerce araştırmada kanıtlandı. Yapılan araştırmalarda doğal yollarla beta-glukan almak mümkün olmadığı için mevsim değişikliklerinde, grip gibi salgın hastalık dönemlerinde her gün “Kavuzsuz arpalı ekmek” yenilerek vücudun direnci artırılabilir.

Kaynak: http://www.sabah.com.tr/saglik/2016/01/17/bu-ekmegi-bolca-yiyin

Yazı için 4 yorum yapılmış:

  1. uz dr seyfullah kılıç dedi ki:

    İcinde beta glukan var bagışıklığı guclendirir denmiş. Tamamda gluten nişasta da var icinde. Onlar ne yapıyor acaba, Bakın universite de onaylamış.Ohh ne ala.Yin gaari.

  2. Tarana dedi ki:

    Merhabalar. Hocam ekmek firinlarinda dogal qazla pisirme sistemi sagliga zararlimi???

  3. nazan dedi ki:

    Merhaba hocam görüşlerine değer verdiğim insanlardansınız. Çocuklarıma Ella Farma diye bir firmanın nutriglucan takviyesini dr kontrolunde kullanıyoruz. İlk önce oğlumda şimdide kızımda yeni başladık. Oğlumdan memnunum. Bir yan etkisi olması durumu varmıdır. Bunun yanında perhizimiz ve probiyotik, bio chorella vs ürünlerde var kullandığımız

  4. Beni okumadığınız ve görüşlerime değer vermediğiniz apaçık ortada. Daha ne demeli bilmiyorum.

Siz de yorumunuzu paylaşın: