EN HAKİKİ ÖZ DETOKS !!!

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu’ nun yazısı:

Son yılların sağlık modası ; “Detoks”

Bu kelimeyi duyunca tüylerim ürperiyor. Soran yok, sorgulayan yok. Meydan boş, atış serbest.

Atlantik rüzgarlarıyla ülkemize taşınan detox kavramı bayağı tuttu. Herkes değişik değişik detokslar yaptığını iddia ediyor;  su detoksu, bahar detoksu, kış detoksu, yeşil detoks, kırmızı detoks, hamam detoksu, lavman detoksu ( evet yanlış okumadınız ; Lavman Detoksu yapan ve yaptıranlar var ! ), son olarak da “alkali detoksunu” da gördük.

Nedir bu Detoks ?

Detoks; “Detoksifikasyon” kelimesinin kısaltılmışıdır.

Detoksifikasyon kelimesinin anlamı da “toksinlerden arınma”dır.

Kimse de sormuyor  ;  Hangi Toksinler Bunlar ?

İnsanda zehirlenmeler dışında, toksin olabilecek başlıca 4 madde vardır. İlk üçü protein metabolizmasının toksik yan ürünleridir ama hiçbiri vücutta birikmez.

  1. Üre : Böbrekler tarafından idrarla atılır. Eğer üreniz yüksek ise kronik böbrek hastasısınızdır. Tedavisi diyaliz veya böbrek transplantasyonudur.
  1. Amonyak : Karaciğer tarafından detoksifiye edilir. Eğer amonyak düzeyiniz yüksek ise kendinize yeni bir karaciğer aramaya başlayın.
  1. Ürik asit : Böbrekler tarafından idrarla atılır. Fazlası Gut hastalığına neden olur. Tedavisinde protein kısıtlaması ve bazı ilaçlar kullanılır.
  1. Serbest Oksijen Radikalleri : Enerji metabolizmamızın çok toksik bir yan ürünüdür. Bunlar da, başta karaciğer dokumuzda olan doğal antioksidan koruma sistemi ( Faz 2 enzimleri ) tarafından nötralize edilir.

İşin doğrusu, önemli hastalık durumları ve ağır metal zehirlenmeleri dışında insan bedeninde toksin birikmez. Birikiyorsa da bunun tedavisi hastanede, hatta yoğun bakımda yapılır. Sağlıklı beslenerek tedavi edilemezler.

İşin komik tarafı, sağlıklı beslenmeye dayanan birçok “detoks” gerçekten de çok faydalı. Bol bol taze meyve, sebze ve salatalar yemeye kim itiraz edebilir ki. Benim itirazım saçma uygulamalara ve terminolojiye. “Sağlıklı Beslenme” deseler kimse ilgilenmeyecek ama şöyle “janjanlı” bir isim koydunuz mu rağbet çok. Bu , “yaşlı eşeği yeşile boyayıp satmak” gibi bir şey.

Ama trendler güçlü ve önünde durmak mümkün değil. En iyisi ben de nemalanayım bu işten deyip yepyeni bir detoks programı geliştirdim;

En Hakiki Öz Detoks :

Uygulaması çok kolay;

1 demet limonlu maydanozu yiyorsunuz, üstüne 2 şişe maden suyu içip zıplamaya başlıyorsunuz. Birazdan bir gümbürtü kopuyor, Ne toksin kalıyor, ne bir şey.

Haydi Geçmiş Olsun.

Kaynak: http://dryavuzyorukoglu.blogspot.com.tr/2016/03/en-hakiki-oz-detoks.html

Yazı için 1 yorum yapılmış:

  1. Asistan doktor dedi ki:

    Hocama bakmayın detoks çok faydalıdır, cüzdanınız pırıl pırıl olur.

Siz de yorumunuzu paylaşın: