SÜPERMİKROPLAR HER 3 SANİYEDE 1 KİŞİYİ ÖLDÜRECEK

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Araştırmaya göre, hemen adım atılmazsa 2050 yılında antibiyotiklere karşı dirençli bakteriler dakikada 20 kişinin ölümüne neden olabilecekmiş.

Süpermikroplar “her 3 saniyede bir kişiyi öldürdüğüne” göre, SÜPERMARKETLER kaç saniyede kaç bin kişiyi öldürüyor, bir babayiğit de çıksın bunu hesaplasın.

***

Küresel ölçekte yapılan ‘Antimikrobiyal Direnç Araştırması, antibiyotiklere karşı dirençli bakterilerin (superbug) etkileriyle ilgili kötümser sonuçlara ulaştı. 

Araştırmaya göre, hemen adım atılmazsa 2050 yılında antibiyotiklere karşı dirençli bakteriler dakikada 20 kişinin ölümüne neden olabilir.

Raporda, ilaçlara tepki göstermeyen enfeksiyonlarla mücadelenin “hızla kaybedilen bir savaş” olduğu belirtiliyor ve “bu durum, terör kadar büyük bir tehlike oluşturuyor” deniyor.

BBC Sağlık Muhabiri James Gallagher, sorunun yeterince yeni antibiyotik üretilememesi ve elimizdekilerin de harcanması olduğunu söylüyor.

Araştırmanın başladığı Haziran 2014’ten bu yana yaklaşık 1 milyon kişi, çeşitli enfeksiyonlar nedeniyle hayatını kaybetti.

Ekonomiye 100 trilyon dolar ek yük

Araştırmacılar 2050 yılına gelindiğinde yılda ortalama 10 milyon kişinin antibiyotiklere dirençli enfeksiyonlar nedeniyle yaşamını yitireceğini tahmin ediyor.

İlaca dirençli bakterilerin dünya ekonomisine de 100 trilyon dolar ek yük getirmesi bekleniyor.

superbug ile ilgili görsel sonucu

Raporda şu öneriler sıralanıyor:

  • Acilen bir küresel farkındalık kampanyası başlatılmalı
  • Araştırmalar için 2 milyon dolarlık bir küresel fon oluşturulmalı
  • Enfeksiyonların yayılmasını engellemek için temiz su ve sağlık hizmetlerine erişim artırılmalı
  • Tarım ve hayvancılıkta, faydalı olmayan antibiyotiklerin, özellikle insan sağlığına zararlı olanların kullanımı azaltılmalı ya da yasaklanmalı
  • Yeni antibiyotik bulan şirketlere 1 milyar dolar ödül verilmeli
  • İlaçlar yerine aşı kullanımı teşvik edilmeli

Rapor tıp dünyasında ses getirse de, araştırmanın kesin tahminlerde bulunmak için yetersiz olduğunu düşünenler de var.

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü’nden (Médecins Sans Frontières) Dr Grania Brigden,”Bu rapor ilaç piyasasının bu bakterilere karşı ne kadar başarısız olduğunu göstermek adına güzel bir ilk adım, ama özellikle mevcut ürünlere erişimi anlamak için yetersiz” diyor.

Kaynak: http://www.bbc.com/turkce/haberler/2016/05/160518_superbug_2050_olum

Siz de yorumunuzu paylaşın: