DİŞ İPİ KULLANMANIN HİÇBİR YARARI YOK

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Diş hekimleri tarafından diş eti iltihabı ve diş çürüklerini önlemede çok etkili bir yöntem olarak tavsiye edilen diş aralarının diş ipi ile temizlenmesi uygulamasının işe yaradığını gösteren yeterli delil olmadığı ortaya çıktı.

Öyle ki diş ipi tavsiyesi herhangi bir açıklama yapılmadan Amerikan hükumeti tarafından her beş senede bir yayınlanan “Dietary Guidelines for Americans”‘ dan (Amerikalılar İçin Beslenme Kılavuzu) da çıkarıldı.

Bu işin arkasında diş macunu üreticilerinin olduğunu, diş ipini itibarsızlaştırarak diş macununu parlatmayı amaçladıklarını bilmek için ulema olmaya gerek yok. 

***

Uzmanların her gün diş ipi kullanmanın diş plakları ve diş eti hastalıklarıyla mücadeleye yardımcı olduğu yönünde bir kanıt bulunmadığını kabul ettiği belirtildi.

Bilim insanlarının on yıllardır yapılan diş ipi kullanma tavsiyesinin güçsüz kanıtlara dayandığını kabul ettiği söyeniyor.

Diş ipi kullanımının yararına ilişkin bilimsel kanıt bulunamadığından ABD’de artık resmen tavsiye edilmediği bildiriliyor.

ABD Sağlık Bakanlığı’nın resmi sağlık tavsiyelerinden kaldırılma karara ise, geçmişte bu konuda yapılan araştırmaların ele alındığı iki incelemeden sonra varıldığı söyleniyor.

İncelemeler sonucu diş ipi kullanımının yararı konusunda “yoğun olarak tavsiye edilmesine karşın, diş ipi kullanımı konusundaki araştırmaların büyük çoğunluğu diş ipinin plakların temizlenmesinde ve diş eti iltihaplanmasında genel anlamda etkili olduğunu destekleyen kanıt gösteremiyor” deniyor.

AP’nin sorusuyla başladı

Amerikan Sağlık Bakanlığı’nın 1979’tan bu yana yaptığı diş ipi kullanma tavsiyesini sessiz sedasız kaldırmasına yol açan sürecinse, Associated Press Haber Ajansı’nın bu tavsiyenin dayandığı bilimsel kanıtları sormasıyla başlatıldığı belirtiliyor.

ABD hükümetinin ajansa gönderdiği mektupta diş ipi kullanımının uzun vadeli araştırılmadığını kabul ettiği ve etkili olduğu sonucuna varan araştırmaların, diş eti hastalıkları ve çürükler konusundaki uzun vadeli etkilerine değil, sadece bir iki hafta boyunca ağız hijyenine odaklandığını söylediği bildiriliyor.

Ancak uzmanların kanıtların zayıf olduğunu söylemekle birlikte, özellikle sigara içenler ve şeker hastaları gibi risk gruplarına diş ipi kullanımını sürdürmeleri tavsiyesini yaptıkları da vurgulanıyor.

Kaynak: http://www.cnnturk.com/saglik/dis-ipi-kullanmanin-hicbir-yarari-yok

Yazı için 2 yorum yapılmış:

  1. faik dedi ki:

    Dişler sıcak yemekten/içmekten yanıyor. Yanana çare var mı?

  2. alice dedi ki:

    Diş ipi kullanmak dişeti hastalıkları ve diş çürümelerini önlemek için en etkili ve ucuz koruma yöntemidir kendi tecrübelerime dayanarak söylüyorum abd sağlık bakanlığı bu nedenle kaldırmıştır .ABD ne tavsiye ederse tersini yapmak lazım en başta kendi vatandaşını yavaş yavaş ölüme gönderen bir zihniyet

Siz de yorumunuzu paylaşın: