ZİKA VİRÜSÜ ARTIK DÜNYAYI TEHDİT ETMİYOR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Dünya Sağlık Örgütü’ nü (DSÖ) hep eleştiririm ama bu sefer alkışlıyorum.

Habere göre DSÖ, zika virüsünün küresel acil durum kapsamından çıkarıldığını duyuruyor.

Oysa ilaç firmaları virüse karşı aşı geliştirme çalışmalarında sona yaklaşmışlardı ve aşının piyasaya verilmesine az kalmıştı.

DSÖ, bu kararını 3-5 ay bekleyip aşı uygulanmaya başladıktan sonra vermiş olsaydı endüstri “aşı çıktı zika gitti” diye yeri göğü inletirdi.

Ebola salgınında da olduğu gibi bir çuval inciri berbat eden DSÖ’ yü alkışlıyorum (1).

***

Ntv’ nin haberi (2):

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Zika virüsünün yayılmasıyla ilgili geçen şubat ayında ilan ettiği küresel acil durumun kaldırıldığını açıkladı.

DSÖ’den yapılan yazılı açıklamada, Zika virüsünün uzun vadede yayılmasına karşı örgütün çalışmalarına devam edeceği belirtildi.

Tetkikler sonucu Zika virüsü ve ilişkili sonuçlarının halk sağlığı için önemli bir sorun oluşturmayı sürdüreceği vurgulanan açıklamada, söz konusu virüsün küresel acil durum kapsamından çıkarıldığı ifade edildi.

Açıklamada, birçok yönden virüsün ve ilişkili sonuçlarının hala tam olarak anlaşılamadığına işaret edilerek, aydınlatılamayan konuların ancak sürdürülebilir bir araştırmayla ortaya çıkarılabileceği kaydedildi.

DSÖ, Zika virüsünün yayılmasıyla ilgili şubat ayında küresel bir acil durum ilan ettiğini bildirmişti.

Sivrisinek ısırması dışında kan ve cinsel ilişki yoluyla da bulaştığı ortaya çıkan virüse, ilk kez 1947’de Uganda’nın Zika ormanlarındaki maymunlarda rastlanmıştı. Uzun yıllar görülmeyen Zika virüsü, Mayıs 2015’te Brezilya’da tekrar ortaya çıkmıştı.

Zika virüsünün hamile kadınlara bulaşması halinde bebeklerde nörogelişimsel bozukluğu ifade eden mikrosefaliye neden olduğu düşünülüyor. Ateş, gözlerde kızarma, kusma, döküntü, baş, kas ve eklem ağrısı gibi belirtileri bulunan hastalığın özgün bir tedavisi ve önleyici aşısı bulunmuyor.

DSÖ’nün 15 Haziran tarihli son verilerine göre, Zika virüsüne 2007-2016 yıllarında 60 ülkede rastlandı. Virüs, salgın şeklinde bu ülkelerin 14’ünde 2007-2014 yıllarında görülürken, 2015 yılı başında 46 ülkede ilk kez salgın şeklinde etkili oldu.

Kaynaklar:

1. http://ahmetrasimkucukusta.com/2016/03/30/yazilar/tip-yazilari/asilar/ebola-virusu-kuresel-acil-durum-kategorisinden-cikarildi/

2. http://www.ntv.com.tr/saglik/zika-virusu-artik-dunyayi-tehdit-etmiyor,evoU-UIrx0qi4IRo-R5Bfg

Yazı için 1 yorum yapılmış:

  1. Alişan Yıldıran dedi ki:

    Allah Allah, bu DSÖ’ye ne oldu yahu, ona bakıp doğruları tersinden anlayabiliyorduk!!

Siz de yorumunuzu paylaşın: