GENİTAL BÖLGE TEMİZLİĞİ ENFEKSİYON RİSKİNİ ARTIRIYOR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Genital bölgedeki kılların temizlenmesinin cinsel yolla bulaşan enfeksiyon riskini artırdığı bildirildi.

Sexually Transmitted Infections’ da yayınlanan araştırma 7580 kişi üzerinde gerçekleştirildi.

Erkeklerin yüzde 66’ sı kadınların yüzde 84’ ü ağda, jiletle tıraş, makasla kesme ve lazer gibi yöntemlerle genital bölge temizliği yapıyordu.

Sık temizlik yapanlar daha genç, seks hayatı daha aktif ve daha fazla partneri olan kişilerdi ve bunlarda herpes (uçuk), HPV, sifilis, gonore (bel soğukluğu), klamidya ve HIV gibi enfeksiyonlar daha fazlaydı.

İlgili resim

Erkekler elektrikli tıraş makinelerini kadınlar ise jiletle temizliği tercih ediyorlardı, her beş erkek ve kadından biri de makas kullanıyordu.

Analizlerde günlük veya haftalık genital bölge temizliği yapanlarda cinsel yolla bulaşan enfeksiyon riskinin 3.5-4 misli yüksek olduğu, temizliğin sıklığı ve şiddeti arttıkça riskin de arttığı belirlendi.

Bir başka ifade ile genital bölge temizliği yapanlarda cinsel yolla bulaşan enfeksiyon riskinin hiç temizlik yapamayanlara göre yüzde 80 fazlaydı.

Araştırmaya göre, temizlik sadece bitlere karşı koruyuculuk sağlıyordu.

Bu sonuçlardan ne anlayalım?

Bu sebep-sonuç ilişkisini değil bir birlikteliği ortaya koyan bir araştırma olmamakla beraber çok sayıda katılımcı üzerinde gerçekleştirilmiş olması bakımından sonuçlarının dikkate alınması gerekiyor.

Şu hususlar önemli olabilir:

BİR: Sık temizlik yapanlarda deride meydana gelecek olan küçük çizik ve yaralanmalar bakteri ve virüslerin daha kolay girmelerini sağlayabilir.

İKİ: Sık temizlik yapmak bir kişinin riskli cinsel ilişkileri olduğu anlamına gelebilir.

ÜÇ: Bu tür aletlerin ortak kullanılmaması doğrudur.

Gelelim neticeye

Temizlik îmandan gelir.

Kaynak: http://sti.bmj.com/content/early/2016/10/31/sextrans-2016-052687

Yazı için 2 yorum yapılmış:

  1. ali dedi ki:

    Buna etek traşı denir.

  2. Veysel dedi ki:

    Degerli hocam,takdir edersiniz ki belli bir toplumun aliskanliklari uzerinden sonuclar cikarilan bu gibi arastirmalari alip bir baska toplumu degerlendirmek yanlis sonuclar cikartabiliyor.

    Bu makale de uzerine basarak belirtiyor ki arastirma ABD toplumunda yapilmis. Ustelik makalede ABD toplumunda CYBE nin en yaygin enfeksiyonlar oldugu, ayrica da endüstriyel olarak gelismis ulkeler arasinda da en yuksek insidansin ABDde oldugu belirtiliyor.

    Dolayisiyla sık cinsel bolge temizligi yapmak ulkemizde kisinin riskli cinsel iliskileri olabileceginden cok bunun inanc sisteminden kaynaklandigini gostermesi ilk akla gelebilecek seydir.

Siz de yorumunuzu paylaşın: