BEYİN KANAMASI GEÇİREN KADININ EŞİNDEN İHMAL İDDİASI

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Beyin kanaması geçiren kadının eşinin “ihmal” iddiası haklı mı değil mi bilmem mümkün değil ama özellikle de şu günlerde acillerin çok yoğun ve doktorların iş yükünün çok fazla olduğuna hiç şüphe yok (1).

Gazetelerde de yoğun bakımlarda boş yer olmadığını, kalp krizi geçirseniz bile yatak bulmanızın mümkün olmayabileceği haberleri yer alıyor (2).

İnsanların ateş, öksürük, nezle, boğaz ağrısı için hemen acillere koşmaları doğru bir şey değildir.

Zaten yoğun bir çalışma içindeki hekimlerin  hasta çokluğunda onlara yeterli zaman ayırmaları elbette mümkün olmuyor.

Burnu akan, biraz ateşi olan, midesi ağrıyan birinin muayenesi ile geçen zaman gerçekten ilgi gösterilmesi gereken vakaların atlanmasına yol açabiliyor.

Solunum yolları enfeksiyonlarının zirve yaptığı şu günlerde altta yatan ciddi bir hastalığı olmayanların hemen acillere başvurması doğru değildir.

Haberi buna göre değerlendirmenizi tavsiye ediyorum.

***

CNN’ in haberi (1):

Mersin’in Tarsus İlçesi’nde 27 yaşındaki Cafer Coşkun, mide ağrısı şikayeti ile hastaneye götürdüğü 8 aylık hamile eşi 22 yaşındaki Remziye Coşkun’un eve gönderildikten 2 saat sonra beyin kanaması geçirerek yoğun bakıma alındığını iddia ederek, sorumluların cezalandırılması için Cumhuriyet Savcılığı’na başvurdu.

2 çocuk annesi Remziye Coşkun, 10 Ocak’ta mide ağrısı şikayetiyle götürüldüğü Tarsus Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde ilaç verilerek evine gönderildi. 8 aylık hamile Remziye Coşkun, 2 saat sonra fenalaştı. Tekrar aynı hastanenin acil servisine götürülen genç kadının beyin kanaması geçirdiği belirlenince acil ameliyata alınıp, bebeği sağlıklı olarak dünyaya getirildi. Ardından da Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edildi. Genç kadın yoğun bakıma alındı.

Kız bebeğin erken doğum nedeniyle kuvözde olduğunu eşinin de ölüm kalım savaşı verdiğini belirten Cafer Coşkun, Tarsus Devlet Hastanesi Acil Servisi doktorları hakkında zamanında gerekli müdahaleyi yapmadıklarını iddiasıyla Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Eşinin bilincinin kapalı olduğunu belirten Coşkun, “Ben eşime acil serviste gerekli müdahalenin yapılmadığını bu nedenle beyin kanaması geçirdiğini düşünüyorum. Bebeğimiz, hala kuvözde. Sorumluların cezalandırılmasını istiyorum” dedi.

Ayrıca ihmal iddialarıyla ilgili Tarsus İlçe Sağlık Müdürlüğü de idari soruşturma başlatıldı.

Kaynak: 

1. http://www.cnnturk.com/video/turkiye/beyin-kanamasi-geciren-kadinin-esinden-ihmal-iddiasi

2. http://www.hurriyet.com.tr/yogun-bakimda-kriz-var-40343475

 

Siz de yorumunuzu paylaşın: