MELATONİN EKSİKLİĞİ KALP KRİZİ RİSKİNİ ARTIRIYOR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Dikkat: Yazının sonunda ek var!

***

British Medical Journal’ de yayınlanan araştırma kadınlarda melatonin salgısındaki azalmanın vücut kitle endeksini ve kalp krizi riskini artırdığını ortaya koydu.

Nurses’ Health Study kapsamında gerçekleştirilen araştırmada 209 vakada ölümcül olan veya olmayan kalp krizi tespit edildi ve bunlar 209 kişilik kontrol grubu ile kıyaslandı.

Gece melatonin salgısı sabah idrarında 6- sulfatoxymelatonin konsantrasyonları ölçülerek belirlendi.

En düşük melatonin seviyelerine sahip olan kadınlarda kalp krizi riski en yüksek olanlara oranla 1.51 misli fazla bulundu.

İdrarda bu maddede her bir ünite azalmanın kalp krizi riskini 1.4 misli artırdığı, en yüksek değerlere sahip olan kadınlarda senede her 100 bin kadından 84’ ünün en düşük değerlere sahip olanlarda ise 100 bin kadından 197’ sinin kalp krizi geçirdikleri hesaplandı.

Araştırmacılar bu sonuçları, kadınlarda kalp krizi için melatoninin değiştirilebilir bir risk faktörü olduğu şeklinde yorumluyorlar ve buna dayanarak yeni girişimlerin geliştirilebileceğini iddia ediyorlar.

Bu amaçla randomize kontrollü çalışmalarla melatoninin kardiyo-vasküler risk faktörleri üzerine etkisinin araştırılmasını tavsiye ediyorlar.

Gelelim neticeye

BİR: Melatoninin kalp-damar hastalıkları üzerine olan etkileri zaten biliniyor.

Üstelik de düşük melatonin seviyelerinin diyabet, obezite, hipertansiyon ve kanserlerle ilişkisini gösteren de pek çok çalışma var.

İKİ: Melatonini yükseltmek için melatonin hapı içmeye gerek yok.

Nasıl yeterli D vitamini seviyelerine sahip olabilmek için hap içmiyor “adam gibi” güneşleniyorsak yeterli melatonin seviyeleri için de geceleri “adam gibi” uyumak gerekiyor.

Kaynak:
http://www.pharmacytimes.com/resource-centers/vitamins-supplements/melatonin-and-myocardial-infarction-whats-the-association

***

EK 1 (28.4.2023): ABD’de satılan melatonin sakızlarının büyük çoğunluğunda etikette listelenenden %347’ye kadar daha fazla melatonin bulunabileceği ortaya çıktı. Bazı ürünleri belirtilen şekilde tüketmenin, çocuklar da dahil olmak üzere kullananları tavsiye edilenden 40 ila 130 kat daha fazla dozlara maruz bırakabileceği hesaplandı.

Makale: Quantity of Melatonin and CBD in Melatonin Gummies Sold in the US

Kaynak: https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2804077

Yazı için 2 yorum yapılmış:

  1. Halil Aksoy dedi ki:

    Kime taş attığınızı cümle alem biliyor

  2. nebahat dedi ki:

    bu haberden sonra sağlıklı yaşıyoruz tarikatı mensupları avuç avuç melatonin hapları yutmaya başlarlar artık. eyvah ki ne eyvah! oysa onlar pakete girmiş her şeye karşılar, o yüzden kullandıkları abidik gubidik haplar da kesin ayşe teyzelerinin bostanında yetişiyordur. allah akıl fikir versin bu hapçılara.

Siz de yorumunuzu paylaşın: