GÜNDE BİR KADEH ALKOL KANSER RİSKİNİ ARTIRIYOR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Dikkat: Yazının sonunda ek var!

***

Dünya Kanser Araştırma Fonu tarafından yapılan bir araştırma genç kadınlarda düzenli olarak herg ün 10 gramdan fazla alkol tüketiminin meme kanseri riskini yüzde beş oranında arttırdığını ortaya koydu.

Amerikan Kanser Araştırmaları Enstitüsü ve Dünya Kanser Araştırma Fonu ortaklığıyla yapılan bir araştırma meme kanserine ilişkin çok çarpıcı bulgulara ulaştı. Araştırmanın sonuçlarına göre günlük 10 gramdan fazla alkol tüketimi genç kadınlarda meme kanseri riskini yüzde beş arttırıyor.

Araştırmanın baş yürütücülerinden Anne McTiernan, “Beni en çok alkol tüketimiyle ilişkin veriler şaşırttı. Günlük bir bardak tüketimde yüzde beş artıyor ancak alkol tüketimi fazlalaştıkça risk de çoğalıyor” şeklinde konuştu.

KADINLARDA EN YAYGIN KANSER TÜRÜ

Dünya Sağlık Örgütü’nün paylaştığı sonuçlara göre meme kanseri hem gelişmiş ülkelerde hem de gelişmekte olan ülkelerde kadınlarda görülen en yaygın kanser türü. Alkol tüketimi ve meme kanseri riski arasındaki ilişkiyi tespit eden bu araştırmaya menepoz öncesi dönemde bulunan yaklaşık 4 bin kadının katıldığı belirtildi. Araştırmadaki toplam katılımcı kadın sayısının ise 35 bin olduğu açıklandı.

Kaynak: http://www.ntv.com.tr/saglik/gunde-bir-bardak-alkolmeme-kanseri-riskini-arttiriyor,3l-XP-LlRkOoHmxlahskOw

***

EK 1 (1.1.2022): Günlük orta düzeyde alkol tüketimi bazı kanserlerin riskini artırabiliyor. Orta derecede içenlerde (1-3 içecekler/gün) kolorektal kanser riski %17, meme kanseri riski %23, gırtlak kanseri riski %44, ağız kanseri riski %83 ve özofagus kanseri riski %123 fazla bulundu. Kaynak: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/labs/pmc/articles/PMC4453639/

***

EK 2 (8.5.2022): Bilim adamları bu sefer kesin konuştu: Alkol doğrudan kanser sebebidir.

Alcohol a Direct Cause of Cancer Say Oxford Researchers. Oxford researchers say they have confirmed that alcohol is a direct cause of cancer, emphasising how their findings reinforce the need to lower levels of alcohol consumption in the population for cancer prevention.

Kaynak: ms.spr.ly/6010bGqkQ

***

Siz de yorumunuzu paylaşın: