LAYT SÜT ÜRÜNLERİ PARKİNSON RİSKİNİ ARTIRIYOR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Sosyete diyetisyenleri ve metabolizma uzmanları tarafından hararetle tavsiye edilen süt, peynir, kaymak, tereyağı, dondurma gibi “az yağlı veya yağsız süt ürünlerinin” Parkinson hastalığı riskini yüzde 34 artırabileceği bildirildi.

Sadece az yağlı süt dikkate alındığında Parkinson riski yüzde 39’ a kadar çıkıyor.

80 binden fazla insanın 25 sene takip edilmeleriyle gerçekleştirilen araştırmaya göre “tam yağlı süt ürünleri” için böyle bir risk mevzubahis değil.

Araştırmanın uzmanlarından Hughes, Parkinson riski artışında “Süt proteininin kan ürat seviyesini azaltmasının rolü olabileceğini” söylüyor:

Kanda gut belirtilerine sebep olmayacak ürat yüksekliğinin Parkinson’ a karşı koruyucu etkisi olduğu biliniyor.

Yağsız süt ürat seviyelerini azaltarak Parkinson riskini artırıyor olabilir.

Tam yağlı sütlerde böyle bir risk artışının olmaması ise bunlardaki doymuş yağların yeterli bir ürat seviyesi sağlamasıyla açıklanabilir.

Ayrıca pestisitlerin de rolü olabilir.”

Gelelim neticeye

BİR: Bu araştırma gözleme dayalı olduğu için, bir sebep-sonuç ilişkisinden bahsetmek yani “az yağlı süt ürünleri Parkinson’a yol açıyor” demek mümkün olmamakla beraber araştırmanın dikkate alınması gerekiyor. Riskin düşük olduğu da unutulmamalıdır.

İKİ: Yağsız süt ve süt ürünlerinin bırakın faydalı olmasını tam aksine birçok hastalığın riskini artırdığı, tam yağlı olanların ise aksine koruyucu tesiri olduğu biliniyor (3, 4, 5, 6).

ÜÇ: Layt süt ürünü meftunları bir kere daha hüsrana uğramış oluyorlar.

DÖRT: Pestisitler de Parkinson için bir risk faktörü olmakla beraber tam yağlı süt ürünlerinin risk artışına yol açmaması bu ihtimali ortadan kaldırıyor.

BEŞ: Tam yağlı sütü içmek yerine bunu mayalandırarak yoğurt, ayran, kefir, peynir şeklinde tüketmek çok daha sağlıklıdır, hatırlatırım.

Kaynaklar:

1. http://www.neurology.org/content/early/2017/06/08/WNL.0000000000004057

2. http://www.cbsnews.com/news/low-fat-dairy-linked-to-parkinsons-risk/

3. http://ahmetrasimkucukusta.com/2016/11/21/yazilar/tip-yazilari/beslenme/tam-yagli-sut-icen-cocuklar-daha-saglikli/

4. http://ahmetrasimkucukusta.com/2016/06/22/yazilar/tip-yazilari/beslenme/tam-yagli-sut-sivilceleri-onluyor/

5. http://ahmetrasimkucukusta.com/2016/04/08/yazilar/tip-yazilari/beslenme/tam-yagli-sut-urunleri-diyabet-ve-obeziteyi-onluyor/

6. http://ahmetrasimkucukusta.com/2017/01/07/misafir-yazar/tam-yagli-sut-ve-peynir-neden-diyabet-ve-kalp-hastaligi-riski-yaratmiyor-olabilir/

Siz de yorumunuzu paylaşın: