BAŞ AĞRISININ SEBEBİ D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ OLABİLİR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Haberin başlığına inanmayın, baş ağrısının sebebi D vitamini eksikliği olmaz ve de olamaz!

Evet doğrudur, her ikisi arasında bir ilişki olabilir ama aralarında illiyet bağı gösterilmemiştir.

D vitamini eksikliği ile herhangi bir hastalık veya semptom arasında ilişki bulunmasının hiçbir haber değeri de yoktur.

Tıpkı köpeğin insanı ısırmasının haber değeri olmadığı gibi.

Bu hastalıkların hiçbirinin sebebi D vitamin eksikliği değildir.

Mesele hayat tarzındaki yanlışlardır ve yapılması gereken de D vitamini hapı vermek yerine insanlara adam gibi beslenmeyi ve adam gibi güneşlenmeyi öğretmektir.

***

Madem o kadar ilaç meftunu oldunuz, ilaçsız iyi olamayacağınıza inandırıldınız peki, eczaneye gidin ama ilaç almaya değil ha.

Güneş tam tepede olsun.

Eczanenin önünde kol ve bacaklarınıza 20 dakika güneş banyosu yaptırın.

Sizi gene bir torba vitamin, mineral, besin desteği almaya geldiğinizi zanneden eczacınıza da el sallayın, o da gelsin yanınıza, beraber güneşlenin.

Baş ağrısını D vitamini hapları ile önlemeye kalkışacaklara önemle duyurulur.

***

Ntv’ nin haberi:

D vitamini eksikliği bulunan yetişkinlerde kronik gerilim tipi başağrısı görülme sıklığının araştırıldığı çalışma, D vitamini eksikliği olanlarda baş ağrısının 17 kat fazla görüldüğünü ortaya koydu.

Nöroloji Profesörü Sanjay Prakash ve ekibi, D vitamini eksikliği ile kronik gerilim tipi başağrısı görülme sıklığı arasındaki ilişkiyi inceledi.

Medimagazin’in haberine göre, Mayıs ayı Headache raporunda yayımlanan çalışmada, kronik gerilim tipi baş ağrısı şikayeti olan 100 kadın ve erkek katılımcıya sağlık kontrol konularından belli başlıklar anket halinde soruldu ve gerekli kan tarama testleri yapıldı.

Çalışmada; kronik gerilim tipi baş ağrısı olan hastalarda D vitamini seviyesi ortalama 14.7 (ng/mL) olarak ölçülürken, baş ağrısı olmayanlarda ortalama 27.4 ng/mL olarak bulundu. Vitamin D yetersizliği görülen kişilerin yüzde 71’inde gerilim tipi baş ağrısının olduğu görüldü.

“D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ KEMİK AĞRISI VE KAS HASSASİYETİYLE İLİŞKİLİ”

D vitamini eksikliği olanların kronik gerilim tipi baş ağrısı yaşama olasılığının diğerlerine göre 17 kat daha fazla olduğunu aktaran araştırmacılar, bu olasılığın günlük baş ağrısı yaşayanlarda yükseldiğini kaydetti.

Ayrıca halsizlik, iskelet kası ağrıları, kas zayıflığı ve kemik hassasiyetinin de bu hastalarda görülme sıklığının daha fazla olduğunu söyleyen Prakash ve ekibi, düşük D vitamininin kemik ağrısı ve kas hassasiyetiyle önemli oranda ilişkili olduğunu belirtti.

Kaynak: http://www.ntv.com.tr/saglik/bas-agrisinin-nedeni-d-vitamini-eksikligi-olabilir,X2_p_qyLiEet_fBHOhKhgw

Siz de yorumunuzu paylaşın: