SAĞLIKTA VE İLAÇTA REKLAM YASAĞI KALDIRILMALIDIR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Dikkat: Yazının sonunda ek var!

***

Sağlık ve ilaçta da reklȃmlar bir tür serbest pazarda fikir ve ifade özgürlüğü olarak değerlendirilmelidir” diyen bir halk sağlı uzmanına ancak “Aferin” denir.

Bir halk sağlığı uzmanının, ilacı ve sağlığı reklȃmı yapılan bir meta olarak görmesi, dünyanın en kötü sağlık sistemini örnek göstermesini okuyucularımın takdirine bırakıyorum.

İlacın ve sağlığın reklȃmına külliyen karşı biri olarak benim dilim tutuldu.

Allah’ ım sen bizi beterinden koru!

***

DHA’ dan Adem Yazıcı‘ nın haberi:

ANKARA Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşegül Akbay, ABD’de 500 milyar USD’lik ilaç sektöründen yaklaşık 5 milyar USD reklam ve tanıtım giderlerine harcandığını belirtirken, “İlaç ve sağlıkta reklamlar, hekimlere başvuruları teşvik ediyor. Sağlıkta ve ilaçta reklam yasakları kaldırılmalıdır” dedi. 

Sağlık ve ilaçta tanıtım mevzuatının ivedilikle yeniden ele alınması gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Ayşegül Akbay, Türkiye’de sağlık alanındaki tanıtım kurallarına ilişkin mevzuatın çağdışı kaldığına işaret etti.

Akbay, “Amerika Birleşik Devleti’nde (ABD) 400 milyar USD’lik ilaç sektöründen, yaklaşık 5 milyar USD reklam ve tanıtım giderlerine harcanmaktadır” dedi.

Akbay, sağlık ve ilaçtaki reklam yasaklarına dair yaptığı açıklamada şunları belirtti;

“Sağlık ve özellikle ilaçta halka yönelik medya ve televizyon reklamlarına karşı çıkanların başlıca tezleri; özellikle ağrı kesici reklamlarının hastaları yanlış bilgilendirdikleri, uzun vadeli güvenlik profilleri bilinmeyen ağrı kesicilerin tüketimini teşvik ettiği, kırışıklıklar ve düşük testosteron gibi normal vücut işlevlerinin damgalandığı, tıbbi randevu sürelerinin uzadığı ve reçeteli ilaç tüketiminin aşırı arttığı yönünde” dedi. Reklamların yasak olmadığı ülkelerde yapılan araştırmaları örnek gösteren Prof. Dr. Akbay, şu bilgileri verdi:

“- İlaç ve sağlıkta reklamlar, hekimlere başvuruları teşvik ediyor. Bireyler, reklamı yapılan sağlık koşullarıyla ilgili daha fazla bilgi almak istiyor ve yaşam biçimlerini ve alışkanlıklarını olumlu yönde değiştirmeye daha hevesli, 

– İlaç ve sağlık reklamlarını izleyen hastaların, tedavi ve önerilere uyum gösterme yüzdeleri çok daha yüksek, 

– Reklamları izleyen hastaların rahatsızlıklarının tedavi ile buluşma ihtimali çok daha yüksek, 

– İlaç ve sağlık reklamları, bazı hastalıklara yönelik önyargı ve damgalamaları ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor, 

– İlaç reklamları ile artan satışlar, yeni ilaçların geliştirilmesi için AR-GE yatırımlarına dönüşüyor, 

– Nihayet, sağlık ve ilaçta da reklamlar bir tür serbest pazarda fikir ve ifade özgürlüğü olarak değerlendirilmelidirler’

ABD ve Yeni Zelanda’da ilaç ve sağlıkta reklam yasaklarının kaldırılması ile elde edilen yararlardan, Türkiye’deki hastalar da mahrum edilmemelidirler. ‘Sağlık ve ilaçta tanıtım mevzuatı ivedilikle yeniden ele alınmalıdır” dedi.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/saglikta-ve-ilacta-reklam-yasaginin-kaldirilmas-40506307

***

EK 1 (19.1.2023): Televizyonda reklamı yapılan ilaçların %70’i “düşük tedavi değerine” sahip. Reklamlar genellikle eski ve daha ucuz olanlardan çok daha iyi olmayan yeni, pahalı ilaçları lanse eder.

Kaynak: https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2800405

Makale: Therapeutic Value of Drugs Frequently Marketed Using Direct-to-Consumer Television Advertising, 2015 to 2021

***

Yazı için 6 yorum yapılmış:

 1. mustafa dedi ki:

  prof ünvanlı birinin ilaç reklamını istemesi ilacı bir ticaret aracı görmesi bence utanılacak bir durumdur

 2. Dr. Bayram Kaya dedi ki:

  Bir doktor olarak utandım.

 3. CEMALETTİN GÖZENELİ dedi ki:

  İlaçta tanıtımı devlet yapsın. Örneğin şu kadar hasta geldi. Hastalarımızda şu kadar iyileşme oldu. Yoksa abeeeee bu tarafa gelin bu tarafa. Gelin bu ilaçları alın. Daha da dejenerasyona uğrayıııııın! Olur mu yani.

 4. CEMALETTİN GÖZENELİ dedi ki:

  İlaçta tanıtımı devlet yapsın. Yani şu kadar hasta geldi şu şekilde iyileşme oldu. Yoksa abeeeee bu tarafa gelin bu tarafa. Gelinde dejenerasyona uğrayın. Olur mu yani.

 5. figen dedi ki:

  Bir üniversite hocasının bu düşüncesi çok ama çok vahimdir. Varın siz bu kişinin yetiştireceği talebelerin halini düşünün. İlacın sağlığın hastalığın reklamı mı olur ayıptır be.

Siz de yorumunuzu paylaşın: