AMERİKAN TIP DERNEĞİ İLAÇ REKLÂMLARININ YASAKLANMASINI İSTEDİ

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Amerikan Tıp Derneği (American Medical Association=AMA), tüketicilere yönelik ilaç ve tıbbi âlet reklâmlarının sağlık harcamalarını artırdığı gerekçesiyle yasaklanması istendi.

Doktor ve tıp fakültesi öğrencilerinden oluşan 235 bin kadar üyesi olan AMA’ nın bu kararı çok önemli zira kuruluş daha önce reklâmların eğitici ve doğru sürece yararlı olduğu fikrini savunuyordu.

Ülkenin önde gelen doktorları, artık televizyonları ve medyayı kuşatan diyabet, depresyon, iktidarsızlık başta olmak üzere ilaçlarının reklâmlarının pahalı tedavilere talebi artırdığını iddia ediyor.

Dünyada doğrudan tüketiciye ilaç reklâmı sadece USA ve yeni Zelanda’ da yapılabiliyor.

Kantar Media isimli pazar araştırma şirketine göre ilaç şirketlerinin reklam harcamaları 2012’ den 2014’ e yüzde 30 aratarak 4.5 milyar dolara ulaştı.

AMA bu arada, üretici firmaların ucuz jenerik ilaçları yeterince üretmediklerinin de altı çiziliyor ve grubun patent korumalarını maniple eden şirketlere hükümetçe yapılacak baskının destekleneceği de bildiriliyor.

İlaç endüstrisi ise bu reklâmların hastaların bilgilenmesini ve en iyi tedavinin seçilmesini sağladığı, doğru bilginin doktor-hasta ilişkisine müspet etki yaptığı görüşünü savunuyorlar.

Gelelim neticeye

BİR: AMA’ nın ilaç endüstrisine hiçbir şekilde güvenilmeyeceğini geç de olsa öğrenmesi memnuniyet vericidir.

İKİ: Bizde de doğrudan tüketiciye ilaç reklamı yasak ama sağ olsun doktorlarımız bunu dolaylı yollardan hallediyorlar.

ÜÇ: İlacın bırakın tüketiciye reklâmını, doktorlara tanıtımı bile ayıptır; bu sayede ilaç yazan doktordan da tedavisinden de kimseye bir hayır gelmez.

DÖRT: İlaç reklâmının hiç de matah bir şey olmadığını ilgililere ve efkârı umumiyeye bir kere daha hatırlatırım.

Kaynaklar:

http://adage.com/article/media/doctors-call-drug-advertising-ban/301404/

http://www.mycentraloregon.com/2015/11/17/american-medical-association-calls-for-ban-on-prescription-drug-ads/

Siz de yorumunuzu paylaşın: