PAKETLİ DONDURMALARDAN UZAK DURULMALI

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Açıkta satılan dondurmaları karalayan ve paketli dondurmaların reklȃmını yapmaktan utanmayanların aksine bunların zararlı olduğunu söyleyen bir diyetisyen çıkması gözlerimi yaşarttı.

Esra Kula kardeşime kocaman bir aferin!

İnsanların binlerce senedir afiyetle yiyip içtikleri gıdaların “mühendislik bilimi” ve “teknoloji” yüzünden bozulmaya başladığına inanıyorum.

İşlenmiş un, şeker, trans yağlar ve katkı maddeleriyle üretilen “mühendislik ürünü” paketlenmiş dondurma ve diğer gıdaların günümüzde çığ gibi artan kronik hastalıkların en önemli sebepleri arasında yer aldığını savunuyorum

Benim açıkta satılan dondurmalara kurban olduğumu da bilmeyenlere duyurur, bilenlere hatırlatırım.

Kaynak: http://ahmetrasimkucukusta.com/2017/04/10/yazilar/tip-yazilari/beslenme/acikta-satilan-dondurmaya-kurban-olurum/

***

İHA’ nın haberi:

Acıbadem Kayseri Hastanesi Diyetisyeni Esra Kula, ismi dondurma olsa da, içeriğinde gerçek süt, şeker ve salep bulunmayan paketli dondurmaların hem sağlığa zararlı olduğunu hem de kilo alımını artırdığını söyledi.

Yaz aylarında çokça tüketilen dondurmanın şerbetli tatlılara göre daha sağlıklı bir seçenek olmasına rağmen, içeriğinde gerçek süt ile şeker ve salep barındırmayan paketli dondurmaların tam tersi sağlığa zarar vereceğini ve kilo alımını hızlandıracağını belirten Diyetisyen Esra Kula, “Dondurma süt ve salepten yapılmışsa gönül rahatlığı ile tüketilebilir. Fakat süt tozu, ağır yağlar, kremalar ve bir sürü koruyucularla hazırlanmış; ismi dondurma olsa da içeriği dondurma olmayan gıdalara karşı dikkatli olmak, özellikle çocukları bunlardan korumak önemli” dedi.

Yoğurt, meyve ve yulafla evde sağlıklı dondurma

Dışarıdan alınan paket dondurmalar yerine evde yapılan dondurmaların daha sağlıklı seçenekler olacağını kaydeden Kula, “Evde yoğurt, yulaf, meyve blendırdan geçirilip dondurma kaplarına konularak alternatif ve sağlıklı yoğurtlar yapılabilir. Bu, birebir alışkın olduğumuz dondurma tadında olmasa bile soğuk ve sağlıklı bir yiyecek olarak ara sıra çocuklara sunulabilir ya da kilo vermek isteyenler bu tür alternatifleri değerlendirebilir” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: http://www.iha.com.tr/haber-diyetisyen-esra-kula-paketli-dondurmadan-uzak-durulmali-668922/

Siz de yorumunuzu paylaşın: