YOĞUN BAKIM HASTASINA SİGARA VERİP DALGA GEÇTİLER

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Bu haberi bir başka açıdan değerlendirmek istiyorum.

Yoğun bakım adı üzerinde ağır hastaların takip ve tedavi edildikleri bölümlerdir.

Gel gelelim son senelerde özel hastanelerin yoğun bakım endikasyonları çok değişti.

Başın mı ağrıyor, beyin kanaması olabilir, doğru yoğun bakıma…

Kalbin mi çarpıyor, kalp krizi olabilir, doğru yoğun bakıma…

Ateşin biraz yüksek mi, kana mikrop karışmış olabilir, doğru yoğun bakıma…

Tansiyonun mu biraz çıktı, felç geçirebilirsin, doğru yoğun bakıma…

Gelelim neticeye

Elbette hemşireleri sigaya çekelim ama önce yoğun bakım sorumlusu ve başhekimin şu soruyu cevaplaması gerekir: Sigarasını çakmağı çakıp yakabilen birinin yoğun bakımda ne işi var?

***

Milliyet’ in haberi:

Sakarya’da bulunan özel bir hastanede, yoğun bakım ünitesinde yatan hastaya sigara vererek dalga geçildiğini gösteren görüntüler tepki çekti. Görüntüleri sosyal medyada paylaşılan ve olayla ilgili İl Sağlık Müdürlüğü soruşturma başlattı.

Olay, geçtiğimiz günlerde Sakarya’da bulunan özel bir hastanede meydana geldi. İddiaya göre yoğum bakım ünitesinde tedavi gören ve ismi öğrenilemeyen bir hastaya, hemşireler sigara vererek dalga geçti. O anlar ise başka bir hemşire tarafından cep telefonu ile kaydedildi. Görüntülerde, hemşirelerin yaşlı adama sigara ve çakmak verdikleri, hastanın sigarayı ağzına götürmesi, yine hemşirelerin hastayı engellemeleri yer alıyor. Tüm bu anlarda ise hemşireler kahkahalar atıyor. Bir hemşire ise yaşlı adama, “Sen sigara içiyor muydun?” sorusunu soruyor. Kendisi ile dalga geçildiğini anlayan hasta ise, en son küfür ederek sigarayı yere atıyor.

Görüntüler ise izleyenlerden tepki çekiyor.

 

 O GÖRÜNTÜLERE SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Adapazarı’nda özel bir hastanenin yoğun bakım ünitesinde tedavi gören yaşlı bir hastaya sigara vererek dalga geçen hemşireler, bu anları videoya çekerek görüntüledi.  Görüntüleri sosyal medyada paylaşılan ve tepki çeken olayla ilgili İl Sağlık Müdürlüğü soruşturma başlattı.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada; Sakarya’da özel bir hastanenin yoğun bakımında kaydedilen (Hastaya sigara içirilmesi) görüntüler üzerine, İl Sağlık Müdürlüğünce soruşturma  başlatıldığı bildirildi.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/yogum-bakim-hastasina-sigara-gundem-2523470/

Yazı için henüz yorum yapılmamış.

  1. Burak dedi ki:

    Çok değişik ama gerçekten çok daha önemli bir bakış açısı.

Siz de yorumunuzu paylaşın: