ÜNLÜ MARKALARIN ÜRÜNLERİNDE KANSEROJENLER BULUNDU

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Avusturya’ da Greenpeace tarafından gerçekleştirilen bir araştırmada, dünyaca tanınmış markaların ürünlerinde kanserojen oldukları bilinen 3-MCPD ve glisidil ester gibi kimyasallar bulunduğu ortaya çıktı (1, 2).

Çikolata, margarin, şekerleme, hazır çorba, kek gibi besinlerle ilgili testler yetkili bir laboratuvar olan Agentur für Ernährungssicherheit (AGES) tarafından yapıldı.

Özellikle Milka çilekli çikolata, Alsan biyo-margarin ve küp şeklindeki Rama’ da çok yüksek miktarlarda 3-MCPD esterleri bulunduğu belirlendi.

Muhtemel karsinojenler sınıfında yer alan her iki kimyasal da palm yağı üretimi sırasında yüksek sıcaklıklar kullanılması sonucunda oluşuyor.

Bunlar için kanunlarla belirlenmiş sınırlar olmamakla beraber 3-MCPD’ nin günde kilo başına 0.8 mikrogramdan fazla alınması riskli kabul ediliyor.

Buna göre, 13.5 kiloluk bir çocuğun günlük 3-MCPD sınır değerini aşması için Milka çikolatadan iki parçadan az yemesi bile kȃfi geliyor.

Greenpeace, bunun dışında yüzlerce hazır gıdada palm yağı bulunduğu ikazını da yapıyor.

Glisidil ester de EFSA tarafından mümkün olduğu kadar az alınması tavsiye edilen bir kimyasal.

Greenpeace’ de uyarılar

Greenpeace kapsamlı testler yapılmasını ve sıkı kanuni sınır değerleri belirlenmesini, üreticilerin de palm yağını azaltmalarını ve palm yağsız alternatifler sunmalarını istiyor.

Greenpeace tüketicilerin hazır gıda paketleri üzerindeki etiketlerin dikkatle incelenmesini ve palm yağı ihtiva edenlerinden uzak durmalarını tavsiye ediyor.

Gelelim neticeye

Greenpeace’ nin uzmanlarından Herwig Schuster’ in, “test edilen ürünlerin Almanya ve başka ülkelerde de bulunmakla beraber sonuçların sadece Avusturya için geçerli olduğunu” bildiren sözleri yüreğime su serpti.

Ben, bizdeki hiçbir üründe kanserojen kimyasallar bulunan palm yağı kullanıldığına ihtimal vermiyor, çikolatamı, gofretimi, bisküvilerimi, margarinimi, hazır çorbamı afiyetle yiyip içiyorum.

Avusturya’ lılar için üzülmektan başka yapabileceğim bir şey yok.

Kaynaklar: http://www.geo.de/natur/nachhaltigkeit/17419-rtkl-lebensmittelsicherheit-greenpeace-warnt-gesundheitsgefahr-durch

https://kurier.at/genuss/greenpeace-supermaerkte-fuehren-im-schnitt-800-produkte-mit-palmoel/288.977.052

Yazı için 6 yorum yapılmış:

 1. Oğuzham Yüksel dedi ki:

  Hocam çok şakacısınız yani. Sizi tanımayan da sözleriniz gerçek sanıp markete koşabilir. Oysa hocam gelelim neticeye bölümünde yok aslında biribirinden farkları demek istiyor. Bunu böyle bilin.

 2. cem dedi ki:

  Avusturyalılara üzülmenize hiç gerek yok çünkü bunların çoğu Türk düşmanıdır. Ben aksine sevindim.

 3. Sinan dedi ki:

  Hocam devamlı izleyicinin olarak şu gelelim neticeye bölümünü tüm takipçileriniz açıkça anlayacağı şekilde düzeltmenizi rica edicem.malum,bilim pek kinaye kaldırmıyor.

 4. Mehmet dedi ki:

  Böyle bilimsel bir çıkarım olamaz. Kanserojen maddeler her besinde var. Sağlıklı diye yediğiniz kerevizde de kanserojen madde var. Mesele doz meselesi. Meseleye böyle yaklaşmadığınız sürece sözlerinizin bir itibarı olmaz.

 5. Alkali hayat dedi ki:

  Mehmet sakamisin sen dozu belirtmiş zaten kısaca her ambalajlı üründe bu doz ve bu ihtimal var totaliter girdi önemli .. totaliter girdi değil hergecen gün artıyor giren vatandaşa giriyor zehir olarak.
  Yiyen herkes risk grubunda netice kısmı elbette kinaye!

 6. Gülçin dedi ki:

  İroni yapmışsınız ama ciddiye alan olmuş galiba. O resimdekileri kapsıyor mu yazınız?

Siz de yorumunuzu paylaşın: