KALP HASTALIĞINA YOL AÇAN 15 MİDE İLACI PİYASADAN ÇEKİLDİ

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

15 mide ilacının kalp hastalığına yol açtığı için piyasadan çekilmesi bir “iyi haber” dir çünkü insanların bu ilaçlardan zarar görmesi önlenmiştir. 

Bu, bir başka açıdan da “kötü haber” dir çünkü bu ilaçları içip de kalp hastası olanlar kalp hastası olduklarıyla kalırken, olmayanlar ise “ne zaman kalp hastası olacağız” endişesine duçar olacaklardır.

İlaçlar, bir tarafı düzeltirken bir tarafı yıkan, kıran, bozan, dağıtan kimyasallardır.

Bunu böyle bilin.

***

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nca, mide rahatsızlıklarında kullanılan “domperidon” etkin maddeli 15 ilaç, uzun süreli kullanımda kalp rahatsızlıklarına yol açtığı gerekçesiyle geri çekildi.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun internet sitesinden yapılan duyuruda, bilimsel çalışmalar sonucunda, mide rahatsızlıklarında kullanılan “domperidon” etkin maddeli ilacın, yüksek dozda ve uzun süreli kullanımda kalp rahatsızlıklarına yol açabileceği gerekçesiyle, geri çekme kararı alındığı ifade edildi.

Duyuruda, söz konusu ilaçların Avrupa İlaç Ajansı (European Medicines Agency-EMA) tarafından bir süre önce incelemeye alındığı, kardiyovasküler yan etkileri nedeniyle ilaçların kullanım süresinde, dozunda ve hangi rahatsızlıklarda kullanılacağı konusunda kısıtlamaya gidildiği belirtildi.

Uygun olmayan dozda ve ambalaj boyutunda olan ürünler ile bu etkin maddenin içerisinde yer aldığı kombinasyon halindeki ürünlerin ruhsatının askıya alındığı kaydedilen duyuruda, halihazırda piyasada olan ürünlerin ise birinci sınıf B seviyesinde (nihai kullanıcıya ürün sağlayan tüm yerler) geri çekilmesine karar verildiği bildirildi.

Duyuruda ayrıca, bu kapsam dışında kalan “domperidon” etkin maddeli ürünlerin piyasada bulunmasında bir sakınca olmadığına da yer verildi.

PİYASADAN ÇEKİLEN İLAÇLAR

Geri çekilen ürünler şöyle:

“DELOX 30MG SR PELLET içeren kapsül, DEXGARD 30/30MG MR kapsül, DEXRİDON MR 30/10 MG kapsül, DOPROKİN-S ORAL süspansiyon, DUEDOM 30/10MG, DUEDOM 60/10MG, DUOLANS 15/10MG, DUOLANS 15/30MG SR, DUOLANS 30/30MG SR, LACOMBI 15/10 MG, LACOMBİ 30/10 MG, RABECOMB 20/10MG, RABECOMB 20/30MG MR, RABELIS PLUS 20/10 MG, RABELIS PLUS 20/30 MG MR.”

Kaynak: http://www.ntv.com.tr/saglik/mide-rahatsizliklarinda-kullanilan-15-ilac-geri-cekildi,IxHG9lps1UaONaxz62jkCA

Siz de yorumunuzu paylaşın: