PROF. CANAN DAĞDEVİREN YİNE BİR İLKİ BAŞARDI

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Forbes’in 30 Yaş Altı Bilim İnsanı listesine girerek adından söz ettiren Prof. Canan Dağdeviren, yine bir ilki başararak tıp tarihine adını yazdırdı. MIT’de çalışmalar yapan Dağdeviren ve ekibi, obezite riski taşıyan hastalar için umut olacak araştırmalarıyla sindirilebilir sensör geliştirdi.

Prof. Canan Dağdeviren ve araştırmacı Giovanni Traverso, bilim dünyasında çokça araştırılan sindirilebilir sensörler geliştirmeyi başardı. Peki bu başarı nerelerde kullanılacak?

Bir ilki başararak sindirilebilir sensör geliştiren Prof. Canan Dağdeviren ve ekibi, özellikle obezite hastalığında önemli bir adım atmış oldu. Sindirim sistemindeki bozuklukların ve besinlerin vücuttaki takibini takip edecek olan bu sensörler, içinde olduğu kapsüllerin erimesiyle birlikte vücuda nüfus edebiliyor, mide duvarına ve bağırsağa yapışabiliyor. Aynı zamanda ilaçların alım sürecini de takip edebilecek olan sensörler, tüketilen besinlerin alımını kontrol ederek obezite ile mücadelede önemli bir fayda sağlayacak, doktorlar da bu sensör sayesinde elde ettikleri verilerle hastalarına bir program çizebilecekler.

Obezitenin yanında yeme düzeni ve ilaç takibi konusunda da büyük fayda sağlayacak olan sensörler, doktorların hastalarını takip etmeleri konusunda yardımcı olacak.

Son çalışması ile ilgili konuşan Dağdeviren, “İlk kez, esnek ve piezoelektrikli bir cihazın midede mekanik veya elektrik bozunmaya uğramadan iki güne kadar kalabildiğini gösterdik” dedi.

Kaynak: http://www.sozcu.com.tr/2017/saglik/prof-canan-dagdeviren-yine-bir-ilki-basardi-2046694/

Siz de yorumunuzu paylaşın: