SEBZE VE MEYVELERDEKİ PESTİSİT KALINTILARI KISIRLIĞA YOL AÇIYOR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Gıdalarında yüksek miktarda pestisit kalıntıları bulunan kadınların gebe kalma ihtimallerinin yüzde 18 ve canlı doğum yapma ihtimallerinin yüzde 26 daha düşük olduğu bildirildi.

JAMA’ da yayınlanan araştırmaya göre, bir kadının günde bir porsiyon yüksek pestisit kalıntılı sebze-meyve yerine düşük kalıntılı sebze-meyve yemesi gebe kalma şansını yüzde 79, canlı doğum yapma şansını ise yüzde 88 artırıyor.

Araştırma kısırlık tedavisi gören 325 kadın üzerinde, Tarım Bakanlığı tarafından yayınlanan meyve ve sebzelerdeki pestisit kalıntı raporlarından istifade edilerek yapıldı.

Rapora göre, en fazla pestisit kalıntısı ıspanak, çilek, biber, üzüm, lahana, elma ve domateste; en az ise avokado, fasulye, soğan, karnabahar, portakal ve erikte bulunuyor.

Daha önce yapılan araştırmalarda pestisitlerin sperm sayısını azalttıkları ve pestisitlerin gebelik hormonlarını etkiledikleri gösterilmişti.

Bu araştırma bir sebep-sonuç ilişkisini göstermemekle beraberi pestisitlerin insan sağlığı için ne kadar zararlı olabileceklerini bir kere daha hatırlatmış oluyor.

Gelelim neticeye

Bu gidişte Amerika' da böcek, sinek kalmayacak ama insanlarda üreyemez olacaklar.

Çok şükür ki bizim böyle bir problemimiz yok.

Kaynak: https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/fullarticle/2659557?resultClick=1

Siz de yorumunuzu paylaşın: