ESKİŞEHİR’ DE DÜNYANIN EN KÜÇÜK TAHILI ÜRETİLDİ

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Milliyet gazetesinin haberine göre, uyanık bir çiftçimiz Etiyopya’ ya özgü olan ve dünyanın “en küçük” tahılı olarak bilinen “teff”i Eskişehir’ de üretmeyi başararak bence “çok büyük” bir iş başarmış. 

Teff nedir?

Teff dünyanın en küçük boyutlu tahılıdır.

Etiyopya ve Eritre’ de binlerce seneden beri üretilmektedir.

Buğday, yulaf, çavdar gibi tahıllardan en önemli farkı glüten ihtiva etmemesidir, bu sebeple Çölyak hastaları tarafından rahatlıkla tüketilebilir.

Proteinden zengindir, doygunluk sağlar, metabolizmayı hızlandırır.

250 gram pişirilmiş teffte 10 gram protein ve 7 gram lif vardır. Liflerin çoğu dirençli nişastadır.

Başta tiamin olmak üzere B vitaminlerinden zengindir, C vitamini de ihtiva eder.

Tefte bol miktarda kalsiyum, demir ve başka mineraller de vardır.

1800 Çölyak hastası üzerinde gerçekleştirilen bir araştırmada tef tüketenlerde hastalık belirtilerinin ileri derecede azaldığı bildirilmiştir (1).

6 hafta boyunca her gün teff’ ten yapılmış ekmek yiyen atlet kızlarda kan demir seviyeleri düzelmiştir (2).

Gelelim neticeye

Eskişehir’ li müteşebbisi “yılın çiftçisi” olarak ilan ediyorum.

Bu başarısı, oturdukları yerden ahkam kesen bilim adamlarına örnek olur inşallah. 

Kaynaklar:

1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18266174

2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4205294/

***

Milliyet’ in haberi:

Eskişehir’de 36 yıldır baklagil satışı yapan İlhami Dayar tohumunu Etiyopya’dan getirdiği ‘Teff’ isimli Dünya’nın en küçük tahılının üretimini Türkiye’de ilk defa yaptı.

Dünya’nın en küçük tahılı olma özelliğini taşıyan ve bir tahıl ürünü olan teff genellikle Etiyopya dolaylarında yetişiyor. Faydası saymakla bitmeyen bu ürün Türkiye’de ilk defa Eskişehirli İlhami Dayar tarafından 3 dönümlük bir alana ekilerek, 200 kilogram civarında hasat edildi. Dayar, önümüzdeki sene 150 dönüm araziye teff’i ekerek, yapacağı hasatla Türkiye’deki bütün çölyak hastalarının ihtiyacını karşılamayı hedefliyor.

“Eğer bunu yaparsak Türkiye’deki çölyak hastalarının hepsinin ihtiyacı karşılanır”

Teffin en önemli özelliğinin gluten içermemesi olduğunu belirten Dayar, “Etiyopya’dan getirdiğimiz ürünün ismi teff. Dünya’nın en küçük tahılı. En önemli özelliği gluten içermemesi. Deneme üretimini yaptık. Bunda başarılı olduk. 3 dönümlük bir alana ektik. Şu anda elimizde 200 kilogram tohumumuz var.

Önümüzdeki sene inşallah 150 dönüm civarında ekeceğiz. Türkiye’de özellikle çölyak hastalarına, şeker hastalarına fayda sağlayacağını umduğumuz bir tahıl. Türkiye’de şu anda teffin üretimi yok. Etiyopya’dan tohumunu getirdik. Deneme üretimini biz yaptık. İnşallah bundan sonraki yıllarda çok daha büyük miktarlarda ekeceğiz ve Türkiye’de artık satışı da hızlanacak diye düşünüyorum.

İlk defa biz üretiyoruz. 150 dönümden de tahminimize göre 20 ton ürün beklentimiz var. Eğer bunu yaparsak Türkiye’deki çölyak hastalarının hepsinin ihtiyacını karşılayacağını düşünüyorum. Çünkü çölyak hastaları o kadar çok değil Türkiye’de. Bunların sağlıklı beslenmeleri çok büyük sıkıntı. Şimdi sağlıklı beslenemedikleri için çok büyük paralarla beslenmeye çalışıyorlar. Maddi olarak çölyak hastalarına bir külfeti var ve sağlıklı değil beslenmeleri. Şu anda bu tahılı biz satmıyoruz. Elimizdekini tohum olarak saklıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Faydaları saymakla bitmiyor”

Türkiye’de ilk defa üretimini yaptığı teffin faydalarını anlatan İlhami Dayar, “Önemli ölçüde protein, magnezyum, kalsiyum, fosfor, demir, tiyamin ve C Vitamini içerir. Çok önemli bir amino asit kaynağı. Kan şekerini dengeleyici, şeker hastaları için önemli bir insülin dengeleyici, sindirim sistemini düzenliyor, kabızlığa iyi geliyor. Kan dolaşımını düzenliyor. Kalbimiz için çok faydalı olan bir ürün” diye konuştu.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/turkiye-de-ilk-defa-dunyanin-en-ekonomi-2573669/

Yazı için 4 yorum yapılmış:

 1. Figen dedi ki:

  Gelelim neticeye bölümlerinin hastasıyım.

 2. Eda dedi ki:

  Hocam bu sakın kinova olmasın???

 3. Kappadokia Gıda dedi ki:

  Merhaba,
  Kappadokia Tohum ve Kappadokia Gıda firması olarak, bu haberin düzeltilmesi gerekmektedir. Ulasal basında sözkonusu haber yayımlanmıştır. Ama doğru değildir. Biz birçok alternatif tohum ve gıdayı ülkemizde ilk defa üreten firmayiz. Teff bitkisinin de ilk uretimleri de tarafımızca gerçekleştirilmistir.

  Ülkemizde ilk antik buğday çeşidinin de tescilini Kappadokia Tohum olarak bu yıl gerçekleştirdik.

  Websitelerimi takip edildiğinde durum anlasilacaktir.

  Asıl sorun kimin ilk ürettiği de değildir, yerli ürünlerde pazarlama sorunudur. Ulusal market zincirleri maalesef, daha iyi kalitede,sürekli yerli ürün tedarik garantisi verildiği halde, konuyla ilgilenmemekte ve ithal ürün satmaya devam etmektedirler.

  Gıda konusunda göz ardı edilen en büyük sorunkardan birisi ulusal market zincirleri ve bunların gıda politikalaridir.

  Saygılarımızla

  http://www.kappadokiagida.com
  http://www.kappadokiatohum.com

  Dağıstan Karahasan
  0530 1179340

 4. Kamil Sobacı dedi ki:

  Tarım Bakanı inşallah bu feryadı duyar, inceler ve gerekeni yapar. Tohumlarımızı israil’ den ve onlarla bağlantılı firmalardan almak istemiyoruz.

Siz de yorumunuzu paylaşın: