1.4 MİLYAR LİRALIK BUĞDAY İSRAF EDİLİYOR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Türkiye’ de senede 1.4 milyar liralık buğday israf ediliyormuş.

Olabilir ama bunun önlemenin basit bir yolu var: Üretimi 15.1 milyar dolar ile sınırlamak!

İkincisi de “Buğday zararlıdır, asla yenmemelidir” diyenlere bakacak olursak milyonlarca insanın hayatı kurtulmuş oluyor ki gayet de haklı olarak “İyi ki de israf ediliyor” da denebilir.

Mantık yürütmek serbest, herkes keyfine baksın.

***

Milliyet‘ in haberi:

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı  Şemsi Bayraktar, Türkiye’de yıllık üretilen 16,5 milyar liralık buğdayın 1,4  milyar liralık kısmının üretimde ve kullanımda kaybedildiğini belirterek,  “Kaybedilen buğday 8-10 milyon nüfuslu bir ülkenin ihtiyacını rahatlıkla  karşılayabilir.” ifadesini kullandı.

Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, üretim ve kullanımda ürün  kayıplarının önemli boyutlara ulaştığına dikkati çekti.

Tahıl zararlıları, ayarsız ve eski biçerdöverler, tekniğine uygun  olmayan hasat nedeniyle buğdayda tane kaybının, gelişmiş ülkelerdekine göre çok  fazla olduğunun altını çizen Bayraktar, kaybın yüzde 2’yi geçmemesi gerektiğine  işaret etti.

Ambar zararlıları, uygun olmayan depo şartlarının neden olduğu  rutubet, taşıma kayıpları gibi nedenlerle de ürünün israf edildiğine dikkati  çeken Bayraktar, “Yapılan hesaplamalara göre, üretilen buğdayın yüzde 5,5’i  üretimde, yüzde 2,8’i kullanımda kaybediliyor. Bunlar, büyük oranlar. Binbir  güçlükle, zahmetle elde edilen ürünün neredeyse onda biri tüketilemeden  kaybediliyor. Bu rakamlara evlerdeki kayıplar dahil değil.” değerlendirmesinde  bulundu.

Bayraktar, geçen yıl Türkiye’de 3 milyon 620 bin ton makarnalık, 16  milyon 980 bin ton da ekmeklik buğday üretildiğini kaydederek, “Bunun üretici  fiyatlarıyla karşılığı 16,5 milyar lirayı geçiyor. Bunun yüzde 8,3’ü  kaybediliyor. Kaybedilen ürünün değeri yine üretici fiyatlarıyla 1,4 milyar  liraya yaklaşıyor. Kaybedilen buğday 8-10 milyon nüfuslu bir ülkenin ihtiyacını  rahatlıkla karşılayabilir.” ifadelerini kullandı.

Yaşanan kayıpları azaltmak için yapılması gerekenler hakkında da  değerlendirmelerde bulunan Bayraktar, tohum ekim aşamasında arazinin iyi tesviye  edilmesi (düz duruma getirme) gerektiğine işaret etti. Geç yapılmış hasatın da  tane kaybına neden olacağının altını çizen Bayraktar, hasatın operatör belgesi  olan sürücülere yaptırılması uyarısında bulundu.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/1-4-milyar-liralik-bugday-israf-ekonomi-2489567/

Siz de yorumunuzu paylaşın: