TEK BİR SİGARA DAHİ BAĞIMLILIK YAPIYOR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

BİR: Hiç kimse sigaraya günde bir paket içerek başlamıyor, bütün numara o ilk yakılan sigarada!

İKİ: İçilen tek bir sigaranın bile genlerdeki değişik yaratabileceği, günde bir sigara içenlerin akciğer kanseri riskinin 9 kat yüksek olduğu da biliniyor (1,2, 3).

ÜÇ: Araştırmanın yöneticisinin “elektronik sigaraların, “geçiş maddesi” gibi etki ederek kokain ve esrar gibi maddelere bağımlılık eşiğini düşürebileceğini” bilmemesi veya bilmezden gelmesi hiç yakışık almamış (4).

Kaynaklar:

1. http://ahmetrasimkucukusta.com/2010/08/22/yazilar/tip-yazilari/sigara/tek-bir-sigara-bile-genleri-bozuyor/

2. http://ahmetrasimkucukusta.com/2016/12/05/yazilar/tip-yazilari/sigara/gunde-tek-bir-sigara-bile-erken-olum-riskini-artiriyor/

3. http://ahmetrasimkucukusta.com/2016/11/05/abur-cubur-ivir-zivir/sigara-dna-mutasyonu-yapiyor/

4. http://ahmetrasimkucukusta.com/2014/09/05/yazilar/tip-yazilari/sigara/elektronik-sigara-madde-bagimliligini-kolaylastiriyor/

***

İngiltere’de yapılan bir araştırma tek bir sigaranın dahi içenlerin yüzde 69’u sigara bağımlısı yaptığını ortaya çıkardı.

Tütün bağımlılığı üzerine yapılan geniş çaplı bir araştırma, “bir kez dahi sigara içen kişilerin yüzde 69’unun sigara kullanıcısına dönüştüğünü” ortaya koydu.

Uzmanlara göre bu araştırma, “tütünün tek bir sigarada dahi bağımlılık kapasitesini” gösteriyor.

woman smoking ile ilgili görsel sonucu

Araştırma, İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Queen Mary Üniversitesi’ne bağlı bilim insanları tarafından, ABD, İngiltere, Avustralya ve Yeni Zellanda’daki 215 binden fazla yetişkin üzerinde gerçekleştirildi.

Nikotin ve Tütün Araştırması dergisinde yayımlanan araştırmaya katılan kişilerin yüzde 60’ı en az bir kez sigara içtiğini ifade etti.

Sigara denediğini söyleyen bu kişilerden elde edilen veriler, yüzde 69’unun sigara kullanıcısına dönüştüğünü gösterdi.

Araştırmanın yöneticiliğini yürüten Profesör Peter Hajek, sonuçlara ilişkin yaptığı açıklamada, “Sigaranın tek bir deneyimde bile ne denli bağımlılık yapabildiği ilk kez belgelendi” dedi.

Hajek, elektronik sigaralarda ise aynı bağımlılık etkisine rastlanmadığını açıklıyor:

“Elektronik sigaraların da en az standart sigaralar kadar bağımlılık potansiyeli olduğu endişesinin doğru değil.

“Sigara içmeyen ve elektronik sigara deneyen kişilerin çok azının günlük elektronik sigara kullanıcısına dönüştüğünü gördük. Demekki nikotinin varlığı bağımlılığı açıklamakta yeterli değil.

Uzmanlara göre gençleri sigara deneyiminden uzak tutmak, kullanıcı rakamlarını azaltmakta anahtar konumda.

TÜRKİYE KUZEY KORE’DEN SONRA İKİNCİ

Dünya Sağlık Örgütü, Amerikan Kanser Topluluğu ve Dünya Akciğer Vakfı’nın katkılarıyla hazırlanan Tütün Atlası’na göre Türkiye’deki erkeklerin yüzde 31’i tütün kaynaklı hastalıklar nedeniyle yaşamını yitiriyor.

Bu, Kuzey Kore’nin ardından dünyada en yüksek ikinci oran. Kadınlardaki oran ise yüzde 12. Bu, orta gelirli ülkelerin ortalamasına denk.

Kaynak:http://www.yenicaggazetesi.com.tr/tek-bir-sigara-dahi-bagimli-yapiyor-181502h.htm

 

Siz de yorumunuzu paylaşın: