ALKOLÜN BİR KADEHİ BİLE SAĞLIKLI DEĞİL

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Günde bir kadeh viski veya şarabın kalp krizi ve felçleri hatta kanseri önlediğine dair bir şehir efsanesi vardır.

Bunun yalan olduğunu, alkolün damlasının bile ağza alınmaması gerektiğini defalarca yazdım söyledim ama şimdi elimizde kapı gibi bir araştırma daha var.

Yüzlerce çalışmaya ait verilen yeniden değerlendirildiği araştırma, alkolün tüm sebeplere bağlı ölümleri özellikle de kanser ölümlerini arttırdığını, emniyetli bir alkol miktarının olmadığını ortaya koyuyor.

Bu araştırmanın her barın, her meyhanenin ve her içki satılan yerin kapısına asılması şarttır.

*** 

Alkolün etkileriyle ilgili yayımlanan yeni bir araştırma, alkol tüketimini sağlıklı kılan belirli bir miktarın olmadığını ortaya koydu.

Saygın tıp dergisi Lancet’de yayımlanan araştırmada, her yıl dünya çapında alkol kaynaklı 2,8 milyon ölümün gerçekleştirildiği aktarıldı.

Alkolü tamamen bırakmanın en sağlıklı çözüm olduğu aktarılan araştırmada, her yıl erkeklerin yüzde 7’sinde, kadınların ise yüzde 2’sinde alkol ile ilişkili ölümlerin görüldüğü ifade edildi.

15-49 yaş arasındaki kişilerde ölüm ve sakatlıkların temel sebeplerinden birinin alkol içmek olduğu belirtildi.

Önceki kimi araştırmalarda belirli bir miktar alkol tüketmenin sağlığa iyi gelen taraflarının olduğunun aktarılmasına rağmen, yeni araştırma alkolün zararlarının bu yararları bertaraf ettiğini söylüyor.

1990-2016 yılları arasında gerçekleştirilen ve yüzlerce diğer araştırmadan yararlanan yayında, günde bir kadeh içki içmenin kanser, diyabet ve tüberküloz riskini yüzde 0,5 artırdığı, günde iki kadehin bu riski yüzde 7’ye, beş kadehin ise yüzde 5’e çıkardığı belirtildi.

Araştırmanın yazarlarından Dr, Emmanuela Gakidou, “Günde bir iki kadeh içki içmenin sizin için iyi olduğu kanısı sadece bir efsane, bu çalışma bu efsaneyi tuzla buz ediyor.” diyor.

Araştırmanın bir diğer yazarı King’s College London’dan Robyn Burton ise ‘alkolün dünya çapında kocaman bir sorun’ olduğunun ortaya konduğunu ifade ediyor.

Kaynak: https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-45292539

 

Siz de yorumunuzu paylaşın: