MODERN TIBBIN DİYABETİ ÖNLENMESİ DE İLAÇSIZ TEDAVİSİ DE MÜMKÜN DEĞİLDİR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Modern tıp, diyabeti ömür boyu geçmeyen, sürekli ilaç kullanmayı gerektiren, radikal tedavisi olmayan bir hastalık olarak tarif eder.

Bu zihniyetten elbette tamamen hayat tarzındaki yanlışlardan kaynaklanan bir hastalığı önlemesi de kökten tedavi etmesi de beklenemez.

Hele de modern tıbbın araştırma, kongre gibi tüm faaliyetlerini endüstrinin desteği ile gerçekleştirdiğini hesaba katarsak…

İlgili resim

Kısa ismi ADA olan Amerikan Diyabet Derneği’ nin (American Diabetes Assosciation) 7-11 Haziran 2019 tarihleri arasında San Francisco’ da yapılan 79. Bilimsel Toplantısı ile ilgili bir sayfa bu acı hakikati ortaya koyuyor.

Bu sayfada bilimsel oturumların ticari destekçileri “ADA, aşağıdaki şirketlere sürekli destekleri ve cömertlikleri için minnettardır” (The ADA is grateful for the continued support and generosity of the following companies) sözleriyle pohpohlanarak sıralanıyor:

Sanofi

Amarin Pharma

Merck

Abbott

Novo Nordisk Inc

Boehringer Ingelheim Pharmaceuticals, Inc./Lilly USA

Xeris Pharmaceuticals

Senseonics, Inc.

Diğer derneklerin de ADA’ dan farkı yok

Endüstri ile menfaat münasebetleri olan tek dernek ADA değil.

Başta American Heart Association, American Cancer Society olmak üzere dünya tıbbına yön veren tüm dernekler endüstri ile beraber çalışıyorlar.

Bu çalışmalar elbette ki kanunlara uygun ama ahlâka ve vicdana uygun mu, tıbbi dernekler abur cubur gıdalar, fast food üreten şirketlerle ilişkide olabilir mi orasına siz karar verin.

american diabetes association sponsorship ile ilgili görsel sonucu

Gelelim neticeye

BİR: Adı geçen şirketlerin hepsi de ilaç veya insülin gibi diyabet tedavisinde kullanılan ürünleri imâl ettiklerine göre, böyle bir toplantıyı desteklemelerinden daha tabii ne olabilir? Kaz gelecek yerden tavuk esirgenir mi?

İKİ: Burada minnettar olması gereken taraf ADA değil ilaç şirketleridir; şirketler ADA’ ya medyunu şükran olmalılar. Üstelik de ADA’ nın şirketlere yağ çeken dilenci üslubu çok rahatsız edici.

ÜÇ: Bu tür toplantılara katılanların tamamına yakının da ilaç şirketlerinin davetlisi olduklarını; ulaşım, konaklama, yeme-içme, kongre kayıt ücreti gibi toplamı birkaç bin doları bulan masraflarının şirketler tarafından karşılandığını da hatırlatırım.

DÖRT: Kimse kusura bakmasın, ilaç şirketlerinin finansörlüğünde yapılan bilimsel toplantılara da endüstriye minnet duyan bilime de güvenmiyorum.

BEŞ: Obezite ve tip 2 diyabetin neden her sene katlanarak arttığını umarım anlamışsınızdır: TIPTAN UZAK SAĞLIKLI HAYAT!

Kaynak: https://professional.diabetes.org/meetings/sponsorship-5

Yazı için 4 yorum yapılmış:

 1. Hikmet Taşçı dedi ki:

  İlaç şirketleri olmadan tıp ayakta duramaz…

 2. Güzide dedi ki:

  İlaç şirketleri olmasa yeni ilaçlar tedaviler nasıl bulunacak acaba

 3. Garen dedi ki:

  Artık şekeri normal olanlara da şişman olanlara da şeker hapları verilmeye başlandı. Yakında şeker hapı içmeyen kalmayacak.

 4. Ali Can dedi ki:

  Doktorlarımıza söylüyorum: Bedava peynir fare kapanında bulunur. Bu oyunlara gelmeyin, ilaç şirketlerinin hediyelerini almayın.

Siz de yorumunuzu paylaşın: