DİYABET NEDEN ÖNLENEMEZ VE NEDEN İLAÇSIZ TEDAVİ EDİLEMEZ

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Toronto Üniversitesi’ nin 11 ekim 2018’ de yapacağı “Diyabet Tedavisinde Klinik Tartışmalar” başlıklı toplantının davetiyesinde big farmanın yani dev ilaç şirketlerinin logoları yer alıyor.

Bu şirketler Lilly, Boehringer Ingelheim, Janssen, Merck, Sanofi, AstraZeneca ve Novo Nordisk.

Dr. Jason Fung, bu toplantı ile ilgili olarak şu tiviti atıyor (1):

Toronto Üniversitesi, dev ilaç şirketlerinden aldığı paralarla doktorları bedava bir akşam yemeğinde ağırlıyor ve onlara nasıl daha fazla insülin vereceklerini öğretiyor, ne kadar harika değil mi?

Isn’t it great how the University of Toronto is taking all this money from BigPharma to host a fancy free dinner to teach other doctors how to give more insulin?

Doktorunuz nasıl satın alınıyor?

Dr. Fung’ un “Modern akademik tıbbın yozlaşması-doktorunuz nasıl satın alınıyor” başlıklı makalesini daha önce yayınlamıştım ve şunları yazmıştım (2):

Endüstrinin kucağında oturan modern tıptan diyabeti önlemesini veya oluşan bir diyabeti ilaçsız tedavi etmeyi beklemek mümkün olabilir mi?

Bu arada, endüstri ile akçeli ilişkileri olan tabii ki sadece Toronto Üniversitesi değil.

Dünyadaki tüm üniversitelerin ilaç şirketleriyle bu tür menfaat münasebetleri var.

Gelelim neticeye

Üniversitelerin ilaç şirketleriyle al takke ver külâh olduğu bir düzende diyabetin önlenmesi veya ilaçsız tedavisinin neden mümkün olmadığını umarım herkes anlamıştır.

Silah üreticileri neden terör ve savaşların bitmesini istemezlerse ilaç şirketleri de hastalıkların önlenmesini veya kökten tedavisini asla istemezler.

Araştırmalar,  endüstriden alınan en küçük hediyelerin bile doktorların ilaç yazma alışkanlığını etkilediğini gösterdiğine göre varın siz paranın neler satın alabileceğini hesaplayın.

Doktorlar ve endüstri arasındaki menfaat münasebetleri sıfırlanmadan tıbba güvenmek mümkün değildir.

Kaynaklar:

1.https://twitter.com/drjasonfung/status/1042440665181892609

2.http://ahmetrasimkucukusta.com/2018/01/23/yazilar/elestirel-yazilar/ilac-endustrisi/modern-akademik-tibbin-yozlasmasi-doktorunuz-nasil-satin-aliniyor/

Yazı için 4 yorum yapılmış:

 1. Muhittin dedi ki:

  Helal olsun sana Ahmet hocam, Allah yardımcın olsun, bil ki bu millet senin arkandadır. Sen de tıbbın BAŞKAN’ ısın.

 2. akınsel dedi ki:

  bu nasıl bir dünyadır insanları derten derde salıyorlar yeter artık bir düzen kurulmalı

 3. Hocam merhaba
  Yorumunuza mini bir eklenti de ben yapmak isterim. Tip 1 diyabet yani insüline bağlı diyabet hastalığının ilaçsız, ameliyatsız vs sadece ama sadece vücudun kendi dinamikleri ile kendi kendine tedavi edilebileceğine dair bir kaç araştırma var.
  Araştırma sadece fareler üzerinde yapılmış, pankreasın alfa hücreleri hiç bilinmedik şekilde beta hücrelerine dönüşüyor ve tekrar vücut insülin üretmeye başlıyor farelerde. Bakın tekrar yazıyorum bu araştırmayı yapanlar bilemediklerini araştırmanın sonucuna eklemişler. İnsanda da olmayacağına dair bir neden yok ortada, sadece araştırmaya devam edilmesi gerekiyor.
  Linki bulursam ekleyeceğim
  Demem o ki metabolizma gerçekten çok bilinmedik-beklenmedik acayipliklere hervan gebedir.

 4. Galip dedi ki:

  Bu sadece Toronto üniversitesine mahsus bir durum değil. Tüm dünya üniversiteleri ilaç şirketlerinin kankasıdır.

Siz de yorumunuzu paylaşın: