ANNENİN BAĞIRSAK BAKTERİLERİ BEBEĞİ NASIL KORUYOR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

 

Nature dergisinde yayınlanan araştırmada bebekleri enfeksiyonlardan annenin bağırsaklarında yerleşmiş olan mikropların koruyabileceği gösterildi.

Araştırma, bağışıklık sisteminin antikor yapan B-lenfositleri genetik olarak bulunmayan yeni doğan fareler üzerinde yapıldı.

Bu farelerin bir kısmı B-lenfositleri olmayan ana fareler, bir kısmı ise bağışıklık sistemleri normal olan fareler tarafından büyütüldü.
Annelerinden koruyucu antikor alan yavru fareler, bu antikorları bulunmayanlara göre E. Coli enfeksiyonuna çok daha dirençli bulundu.

Bunların bağırsaklarında 33 misli daha az E.coli bulunduğu gösterildi. Koruyucu antikorları bulunmayan farelerde yaygın E. Coli enfeksiyonu gelişti.

https://hms.harvard.edu/news/mothers-bugs ile ilgili görsel sonucu

Bu koruyucu antikorların oluşumundan da fareler, memeliler ve insanların bağırsaklarında yaşayan Enterobacteriaceae sınıfından olan Pantoea bakterilerin mesul oldukları gösterildi.

Bu antikorların bebeğin bağırsak ve kanına plasentada bulunan ve koruyucu antikorları gelişmekte olan fetusa taşıyan Fc reseptörleri vasıtasıyla geçtikleri de ortaya kondu.

Araştırmada, bu reseptörün sütten kaynaklanan antikorları da absorbe ettiği ve bunları farenin bağırsak ve kan dolaşımına taşıdığı, böylece bağırsakların da ötesinde sistemik bir koruma sağladığı tespit edildi.

Yenidoğan döneminde bulunan bu reseptörler erişkin farede zamanla fonksiyonlarını kaybediyor ve bağırsaktan kana antikor transferi de mümkün olmuyor.

Bu çalışma sayesinde bebeklerin bağışıklık sistemleri henüz tam gelişmemiş ve bu mikropla daha önce karşılaşmamış oldukları hâlde enfeksiyonlardan nasıl korundukları ortaya çıkmış oluyor.

Hayatın ilk üç haftasında bebekler anneden plasenta, doğum kanalı ve anne sütüyle aldıkları antikorlar sayesinde korunurlar.

https://hms.harvard.edu/news/mothers-bugs ile ilgili görsel sonucu

 Gelelim neticeye

BİR: Anneden gelen antikorların bebeği enfeksiyonlardan koruduğu biliniyordu ama bu koruyucu antikorların daha önceden bir patojene maruz kalmadan nasıl indüklendiği belli değildi.

İKİ: Mikrobiyotanın spesifik neonatal patojenlere karşı koruyucu antikor sağlamadaki rolü yeni doğanın enfeksiyonlardan korunmasında önemli bir savunma mekanizmasıdır.

ÜÇ: Bağırsaklarda bizimle beraber yaşayan bakterilerden yapılacak bir aşı ile enfeksiyon hastalıklarının önlenmesi veya bağırsak bakterilerinin ishalle seyreden hastalıklara karşı probiyotik olarak kullanılması mümkün olabilir.

Kaynaklar:

https://hms.harvard.edu/news/mothers-bugs

https://www.nature.com/articles/s41586-019-1898-4

Yazı için 1 yorum yapılmış:

  1. Şerife Ak dedi ki:

    Annenin sağlıklı bir bağırsak bakterisi kompozisyonuna sahip olabilmesi için doğru beslenmesi şart.

Siz de yorumunuzu paylaşın: