SOSYAL MESAFE CİNSEL İLİŞKİ SIRASINDA DA KORUNMALIDIR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Dün şu tiviti atmıştım (1): 

Nikâh memurunun “Sosyal mesafeyi her zaman ve her yerde koruyacağınıza namus ve şerefiniz üzerine yemin eder misiniz?” sorusuna “Evet” diyecek gelin ve damat çıkar mı?

Nitekim bilimsel makalelerde de cinsel münasebet sırasında maske takılmasının faydalarından bahsediliyor (2).

Bu da İndependent Türkçe’ nin haberi (3):

Yeni bir çalışma, çiftlerin birbirine KOVİD-19 bulaştırma riskini azaltmak için seks yaparken yüz maskesi takması gerektiğini öne sürüyor.

8 Mayıs’ta Harvard Ünivesitesi’nden araştırmacılar Annals of Internal Medicine adlı akademik dergide koronavirüs salgını sırasında cinsel ilişkide bulunmanın en güvenli yolları hakkında bir çalışma yayımlamıştı.

Pazartesi günü İngiltere’de yürürlüğe giren yeni yasalar, farklı evlerde yaşayan çiftlerin iç mekanlarda seks yapmasını ve geceyi birlikte geçirmesini yasaklamıştı.

Birleşik Krallık’ın geri kalanında yürürlükte olan kılavuz ilkeler de insanların kendi haneleri dışındaki herhangi biriyle seks yapmasını engelliyor.

ABD’deki birçok eyalette de farklı hane halklarıyla sosyalleşmek yönergelere karşı olsa da; Harvard’dan bilim insanları farklı cinsel senaryoları, bunlar esnasında koronavirüse yakalanma olasılığını temel alarak sıraladı.

En üstte ve dolayısıyla en düşük risk seviyesinde cinsel perhiz yer alıyor. Araştırmacılar “Birçok insan için mümkün olmasa da, düşük enfeksiyon riski” diyor.

Ardından çalışmanın “düşük riskli” olduğunu söylediği mastürbasyon geliyor, üçüncü sıradaysa dijital platformlarda cinsel aktivite yer alıyor.

“Hastalara konuşmaların veya videoların ekran görüntüleri ve cinsel şantaja dair riskler konusunda rehberlik edilmeli” diyen araştırmacılar, çocuklara internet üzerinden cinsel istismarın pandeminin başlangıcından bu yana arttığını belirterek, bu konudaki riskler konusunda danışmanlık sağlanması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Dördüncü sırada sizinle aynı hanede yaşayan insanlarla cinsel ilişkide bulunmak var. Çalışmaya göre bu, bir ya da iki partnerin de virüsü dışarıdan getirmeleri ihtimaliyle yüksek enfeksiyon riski taşıyor.

Son sırada yer alan ve en riskli kabul edilen şey, hane dışındaki insanlarla seks yapmak.

Bu gibi durumlarda, çalışma hastalara risk azaltma teknikleri konusunda şöyle önerilerde bulunulması gerektiğini belirtiyor:

Cinsel partner sayısını en aza indirmek, SARS-CoV-2 ile uyumlu semptomları olan cinsel partnerlerden kaçınmak, fekal-oral bulaşma veya meni ya da idrar içeren riskli öpüşme ve cinsel davranışlardan kaçınmak, maske takmak, cinsel ilişkiden önce ve sonra duş almak, yaşam alanını sabun veya alkollü mendillerle temizlemek.”

Çalışmanın baş araştırmacısı Dr. Jack Turban “Bazı hastalar için yüz yüze cinsel aktiviteden tamamen uzak durmak ulaşılabilir bir hedef değildir. Böyle durumlarda gönüllü karantinaya girilen kişilerle seks yapmak en güvenli yaklaşımdır” ifadelerini kullandı.

NHS (Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Sistemi) Kovid-19’un ana semptomlarının yüksek vücut sıcaklığı, yeni ve sürekli bir öksürük ve koku veya tat alma duyularında kayıp ya da değişiklik olduğunu belirtiyor.

Kaynak: 

1. https://twitter.com/drahmetrasim/status/1268460669206171650?s=20

2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7233185/

3. https://indyturk.com/node/190866/ya%C5%9Fam/harvard-%C3%BCniversitesi-ara%C5%9Ft%C4%B1rmas%C4%B1-%C3%A7iftler-cinsel-ili%C5%9Fki-s%C4%B1ras%C4%B1nda-koronavir%C3%BCse

 

Yazı için 1 yorum yapılmış:

  1. Ferda dedi ki:

    Ya hocam ya muhteşemsin sen ya bayılıyorum bu esprili yazılarına

Siz de yorumunuzu paylaşın: