BİLİM DÜNYASI KOVİD’ DE DE BESLENMENİN ÖNEMİNİ ANLAMAYA BAŞLADI

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Dikkat: Yazının sonunda ek var!

***

Amerika’ lı kardiyolog Dr. Stephen Devries AMA’ nın yani Amerikan Tıp Derneği’ nin Halk Sağlığı sayfasında şunları söylüyor:

KOVİD salgınında virüslerden korunmada maske, fiziki mesafe ve el yıkama ne kadar mühimse ise beslenme de o kadar mühimdir.

KOVİD’ de ağır tablo ve ölümlerinin çoğu obezite, tip 2 diyabet, hipertansiyon ve kalp-damar hastalığı gibi diyetle yakından bağlantılı hastalıkları olanlarda görülüyor.

Bu hastalıklar sigara içmeme, yeterli fiziki aktivite yanında sağlıklı diyetle önlenebilir.”

Bu sözlere şapka çıkarıyorum. Bir Amerika’ lı kardiyoloğun kronik hastalıkların doğrudan sağlıklı yaşama ile önlenebileceğini kabul etmesi her türlü takdirin üzerindedir.

Hele de diyetin, aterosklerozu (damar sertliği), diyabeti önleyebileceğine ve bağışıklık fonksiyonlarını düzeltebileceğine dikkat çekmesi, ağzından ilaç ve aşı düşmeyen Amerikan Tıbbı yani Modern Tıp adına âdeta bir dönüm noktasıdır.

Healthy Food - Meat, Fish, Legumes, Nuts, Seeds And Vegetables ...

Buraya kadar her şey güzel ama…

Buraya kadar her şey çok güzel ama sıra diyet tavsiyelerine gelince işler biraz karışıyor.

Meslekdaşımız “Günümüzdeki obezite, tip 2 diyabet ve kalp-damar hastalıkları salgınına doymuş yağlar, şeker ve işlenmiş karbonhidratlardan zengin beslenmenin büyük katkısı olmuştur” diyor.

Amerikalı doktorun, şeker ve işlenmiş şekeri bu hastalıkların sebebi olarak göstermesi modern beslenme bilimine karşı büyük bir karşı çıkıştır, bir devrimdir.

Bu aşamada doymuş yağları da işin içine katmasını anlayışla karşılıyorum.

Kardiyolog meslekdaşımız eminim ki asıl zararlı olanın doymuş yağlar değil endüstri ürünü trans yağlar olduğunu, bu hastalıkların doymuş yağlar değil işlenmiş gıdalardan kaynaklandığını, sağlıklı doymuş yağların bu hastalıkları önlediğini mutlaka biliyordur ama bunları söylerse başına sevimsiz işler geleceğinin de bal gibi farkındadır.

Keza aynı şekilde sağlıklı diyet diye sadece “yarısı sağlıklı” Akdeniz Diyeti, DASH diyeti, vejetaryen ve vegan beslenmeyi öne sürmesine de ses çıkarmıyorum.

Bir anda çıkıp da “kelle paça çorbası için” veya “tıptan uzak sağlıklı hayat” diyecek hâli yok.

Anlayan, anlıyor!

Değerli meslekdaşımın yakın bir zamanda sağlıklı yaşamanın, hastalıklardan korunmanın, işlenmemiş gıdalarla hem et hem ot yiyerek yani atalarımız gibi “adam gibi beslenme” ile mümkün olacağını îlan edeceğine de kalpten inanıyorum.

Gelelim neticeye

Tüm dünya bu salgından kronik hastalıkların ve bunlardan ölümlerin beslenmeyle doğrudan bağlantılı olduğunu, virüslerin değil beslenme hataları ve altta yatan kronik hastalıkların öldürücü olduğunu anlayarak kurtulursa, bu, insanlığın geleceği adına çok büyük bir gelişme olur.

Bir musibet bin nasihatten evlâdır” diye bir söz vardır.

KOVİD de bize adam gibi beslenmeyi öğretmiş olursa bu musibet çok değerli bir nasihate dönüşmüş olacaktır.

Kaynak: https://www.ama-assn.org/delivering-care/public-health/4-ways-help-patients-chronic-disease-make-dietary-changes

***

EK 1 (21.10.2021): Kaliteli diyetle beslenenlerin, Kovid’e yakalanma ve ağır hastalık ve ölüm riskleri daha düşüktür. Kovid ve diyet arasındaki ilişki, yaş, kilo, ırk, etnik köken veya altta yatan hastalıklar da dahil olmak üzere diğer risk faktörlerinden bağımsızdır. Kaynak: https://academy.joinzoe.com/health/article/covid-19-how-can-nutrition-keep-me-healthy

***

EK 2 (17.11.2022): KORCAN AYATA “Arkadaşlar biliyorsunuz beslenmenin Covid ile alakası yok O kadar yazıldı 4M konsepti. Maske-Mesafe-Musluk-mRNA Siz yine de masalları boşverin işi gerçekten bilenlere kulak verin.

Content cover image

Yıllardır bilinen ama kârlı olmadığı için topluma ulaşması engellenen veya sulandırılan bilgilerden, bahsediyorum. Atalarımızım yaşam tarzı, “evrim evrim” diye ortalığı yıkanların, evrimi “sahte kıyma ile karnıyarık yapabilme”‘ye indirgemiş olmasının yanında çok değerli.

Tıbbın önemini kavrayamamış, biyoloji bilmeyen, ilaçlar-otlar-enjeksiyonlar olmadan sağlığın mümkün olmadığına toplumu inandırmaya çalışan palyaçolardan, tüccarlardan uzak durun.

Kaynak: https://twitter.com/korcanayata/status/1593180576286396417?s=20&t=PCxl2L7xifkGCC5dAlPPWQ

SARS-CoV-2-induced anorexia triggers systemic metabolic alterations. In a study published in Nature, Karagiannis et al. show that the ketone body β-hydroxybutyrate (BHB) improves COVID-19 disease outcomes. Further, BHB metabolically and functionally reprograms CD4+ T cells, highlighting immunometabolic tuning of immunity in COVID-19.

Makale: Fasting as key tone for COVID immunity

Kaynak: https://www.nature.com/articles/s42255-022-00646-1

***

EK 3 (1.6.2023): Collectively, GBE50 and some constituents in this herbal product could strongly inhibit SARS-CoV-2 3CLpro in dose- and time-dependent manner. Gallocatechin and sciadopitysin were identified as potent SARS-CoV-2 3CLpro inhibitors, which offers promising lead compounds for the development of novel anti-SARS-CoV-2 drugs.

Makale: Discovery and characterization of the covalent SARS-CoV-2 3CLpro inhibitors from Ginkgo biloba extract via integrating chemoproteomic and biochemical approaches

Kaynak: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37037086/

***

Yazı için 6 yorum yapılmış:

 1. Hayati dedi ki:

  Sağlıklı gıdalar bir ülkenin geleceğidir. Dilerim ki Bilim Kurulu beslenmeyi denetleyecek diye başlatılan endüstri ürünlerini köpürtecek olan kanun teklifi geri çekilir.

 2. Veli Şahin dedi ki:

  Allah emeklerinizi boşa çıkarmasın sizin gibi halkın sağlığını düşünenlerin. Elimizden sizler için dua etmekten başka bir şey gelmiyor.

 3. Hadi dedi ki:

  hadi vejataryen olsa biraz anlaşılabilir de vegan beslenme öneren bir bilim adamı??? gülelim mi ağlayalım mı??

 4. ENİS dedi ki:

  KARATAY DİYETİ… TAŞ DEVRİ DİYETİ… YEMEZLER

 5. Eyyüp dedi ki:

  Bilim kurulu saçmalığı gerçekleşmez inşaallah

 6. CANAN KARATAY dedi ki:

  Harputlu Hafız Osman Bey’den:

  Çocukken ziyaretine sık sık giderdik. Onlar da bize gelirlerdi!Nur içinde yatsınlar.

  ‘OLAYDI YAR OLAYDI
  YAR BADE DOLDURAYDI,
  ŞU GARİP GÖNLÜM İÇİN,
  KANUN İCAT OLAYDI!’

  Şimdi, bağımsız olan garip gönüllerimiz için kanun icat edilmiyor mu?

  Bağımsız gönülleri hiç bir kanun susturamayacak!Halkımızın bilinçlenmesi engellenemiyecek!

Siz de yorumunuzu paylaşın: