DOĞUŞTAN GELEN YEREL BAĞIŞIKLIK ÇOCUKLARI AĞIR KOVİD’ DEN KORUYOR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Dikkat: Yazının sonunda ek var!

***

Çocuklarda koronavirüs enfeksiyonların belirtisiz veya çok hafif seyretmesi, ağır tablo ve ölümlere neredeyse hiç rastlanmamasını izah eden birçok faktör var:

-Çocuklarda ACE-2 reseptörünün daha az olması

-Diğer koronavirüslerin sağladığı bağışıklık

-Doğuştan gelen bağışıklığın (innate immunity) kuvvetli olması

-Timüs bezinin aktif olması

-Bağışıklık sisteminin kuvvetli tepkiler vermemesi

-Çocukların damar sağlığının daha iyi olması

-Melatonin hormonunun fazlalığı

-Çocuklarda kronik hastalıkların az olması

Yeni bir araştırmada çocukları koruyan bir mekanizmanın da burun mukozasında doğuştan gelen ve yaşlanmayla sayıları azalan yerleşik bağışıklık hücreleriyle ilgili olabileceği gösterildi (1).

Bu araştırmada, hayat sürecinde sağlık ve hastalıkta burun mukozası numunelerinin profili çıkarıldı.

Çocukların burun mukozası hem influenza B hem SARS-CoV-2’ ye karşı benzer antiviral cevap verdikleri için SARS-CoV-2 ve koronavirüslerle ilişkili reseptörlerin ekspresyonu dâhil olmak üzere genel olarak transkriptomik değişikliklerin ve faktörlerin yaş veya yeni virüs türü ile ilişkili olmadığı belirlendi.

Buna karşılık burun mukozasında, doğuştan gelen immün sistem hücrelerinin yaşla birlikte çarpıcı biçimde azaldığı tespit edildi.

Bu hücreler içinde antiviral hususiyetlere sahip yerleşik hafıza hücresi benzeri T hücreleri alt gurubu vardı.

Burun mukozasının solunum yollarında hastalık yapan virüslerin ilk temas ve müdafaa yeri olduğu dikkate alındığında bu dokuda yaşla beraber ortaya çıkan farklılıkların da rolünün olması gayet makuldür.

Gelelim neticeye

BİR: Çocukları koruyan bu mekanizmaya Allah’ ın çocuklara taktığı mükemmel bir maske gözüyle de bakılabilir.

İKİ: Koronavirüs salgını ile mücadelede burun yıkama ve gargara uygulamalarını savunan biri olarak bu araştırmadan kendime pay çıkarmama da müsaade edin!

Kaynaklar:

1. https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.02.05.21251067v1

2. https://ahmetrasimkucukusta.com/2020/07/05/yazilar/tip-yazilari/corona-virus/lanet-virus-cocuklara-pozitif-ayrimcilik-yapiyor/

3. https://ahmetrasimkucukusta.com/2020/06/30/yazilar/tip-yazilari/corona-virus/cocuklari-agir-kovid-den-koruyan-bircok-sebep-var/

Fig 1

Kaynak: https://www.bmj.com/content/371/bmj.m3862

***

EK 1 (14.2.2021): Virüsün başarıyla sınırlanmasında bağışıklık hücresi alt kümelerinde erken dönemde interferon ile uyarılan genlerde (ISG) aktivite artışının etkisi olabilir. Buna ek olarak tabii öldürücü hücreler (NK) ve T hücrelerinin düşük sitotoksik potansiyeli, immun-modülasyon potansiyeline sahip bir monosit türü de koruyucu bağışıklığın ayırt edici hususiyetleridir. Kaynak: https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2021.02.03.429351v1

***

EK 2 (15.2.2021): Periodontal (dişeti) hastalığı, aşırı uyarılmış TLR4/MyD88/NF‐κB yolağıyla ağır KOVİD ve ölüme gidişi artırabilir. Kaynak: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/odi.13616

***

EK 3 (16.2.2021): Mucosal-associated invariant T hücreleri (MAIT hücreleri) mukozal bağışıklıkta ve viral enfeksiyonlara karşı korunmada rolleri olan bir tür T hücreleridir. 208 kişilik bir kohortta hastalığın çeşitli devrelerindeki bağışık hücreleri incelendi. Bu hücreler kanda ileri derecede azalmıştı. Özellikle akciğerlerde belirgin olmak üzere güçlü aktive ve sitoksik fenotip gösterirler. Kanda MAIT hücreleri değişiklikleri diğer hazır hücreler, özellikle interlökin-18 olmak üzere proenflamatuar sitokinler ve KOVİD’ in ağırlığı ve mortalitesi ile korelasyon gösteriyordu.

Ayrıca bir monosit/makrofaj interferon (IFN) -α – IL-18 sitokin kayması ve enfekte makrofajların MAIT hücrelerinin sitotoksisitesini MR1'e bağımlı bir şekilde indükleme kabiliyeti olduğu belirlendi. Bu sonuçlar, IFN-α – IL-18 dengesizliğine bağlı olarak değişen MAIT hücre fonksiyonlarının hastalığın şiddetine katkıda bulunduğunu ve bunların terapötik manipülasyonunun COVID-19 şiddetlenmesinde zararlı enflamasyonu önleyebileceğini gösteriyor. Kaynak: https://www.nature.com/articles/s41590-021-00870-z

***

Yazı için 5 yorum yapılmış:

 1. Alişan Yıldıran, Çocuk İmmünoloji-Allerji Mütehassısı dedi ki:

  Burun mukozası ve buradaki immünite serum fizyolojik, deniz suyu vs ve dekonjestan burun damlaları ile bilhassa uzun süreli kullanıldığında daima zarar görür.

  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK538318/
  https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14676174/

 2. Günhan dedi ki:

  Ahmet Hocanın ailecek hastasıyız, çoluk çocuk hepimizde alerji ve sünüzit var. Bize yazın denize girin kışın evi sıcak tutmayın hep havalandırın sıcaklık 20 derece nemi 45-50 olsun diye tembihler. Bir de burnunuzu tuzlu suylan yıkayın ağzınızı çalkalayın der biz de ailecek aynen uygularız. Çok şükür ailecek iyiyiz sağol hocam

 3. Selami dedi ki:

  Alişan Beyefendi, verdiğiniz literatürlerden biri bu yazıda bahsi geçmeyen topical nasal decongestants adı verilen (Otrivin, İliadin gibi) ilaçlarla ilgili.
  Diğer literatür ise araştırma falan değil, bir doktorun editöre yazdığı ve kendi kişisel kanaatlerini bildirdiği bir mektup.
  Size yakıştıramadım.

 4. Fuzuli dedi ki:

  Selami beyefendi,
  Herhalde kbb ci olsanız gerekdir.
  O adını andığınız ilaçların yasaklanması şazım gelir.

 5. Sabire dedi ki:

  Rabbim tüm çocuklarımızı korusun inşallah.

Siz de yorumunuzu paylaşın: