SALGININ İYİYE GİTTİĞİNİ GÖSTEREN ALÂMETLER VAR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Günlük koronavirüs tablolarında KOVİD geçirmedikleri hâlde birçok KOVİDliden daha çok zarar görenlerin (hastalıklarının takibi yapılamayanlar, kanser teşhisi gecikenler, zamanında ameliyat olamayanlar, bunalıma girenler, intihar edenler, işsiz kalanlar) sayısı da açıklanmalıdır.

***

İyi haber önce İngiltere Sağlık Bakanı’ ndan geldi.

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, COVID-19 aşılarının uygulanması ve yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesiyle salgının tedavi edilebilir bir seviyeye ulaşacağını umduğunu kaydetti: “Aşı ve tedavi yöntemleriyle birlikte bu yılın sonuna doğru COVID-19 salgın olmaktan çıkıp, grip virüsünde olduğu gibi ‘birlikte yaşanabilir’ bir hastalık haline gelebilir” (1).

Bu açıklamanın ciddi bir mutasyonun ilk görüldüğü ve giderek de yaygınlaştığı bir ülkenin Sağlık Bakanı’ ndan gelmesi bilhassa çok önemli!

Ardından Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO) Ortadoğu hariç dünyanın her yerinde KOVİD kaynaklı vaka ve ölüm sayılarının art arda beş haftadır düşüş gösterdiğini, geçen hafta yeni vakaların küresel olarak ortalama yüzde 16 düşerek 2,7 milyona gerilediğini açıkladı (2).

Bu da müthiş bir haber!

2022’nin başında salgının sona ereceğini düşünüyorum

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge de 2021 yılının da yeni tip koronavirüs yılı olacağını ama en kötü senaryonun geride kaldığını, salgında yaşanan gelişmeleri hiç kimsenin önceden bilemeyeceğini vurgulayarak kendi tahminini açıkladı: “2022’nin başında salgının sona ereceğini düşünüyorum” (3).

Bizde de salgın iyiye gidiyor

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan ve herkesin erişimine açık olan verilere göre salgın bizde de iyiye gidiyor (Tablo 1).

Son dört ayın 23. gününe ait bilgileri tabloda özetledim.

TARİH

VAKA SAYISI

HASTA SAYISI

VEFAT SAYISI

AĞIR HASTA SAYISI

ZATÜRRE 

ORANI %

YATAK DOLULUK %

YOĞUN BAKIM %

SOLUNUM CİHAZI DOLULUK

23 ŞUBAT

9.107

   633

  75

1.185

4.2

48.5

60.3

30.4

23 OCAK

5.586

   723

144

1.962

5.1

45.5

59.8

31.2

23ARALIK

19.650

3.192

259

4.901

4.1

68.2

68.2

40.0

23 KASIM

    –

6.713

153

4.409

3.4

54.7

71.3

39.2

23 EKİM

    –

2.165

  74

1.648

5.6

48.1

65.2

32.1

Tablo 1. Son dört ayın 23. gününde vakalarla ilgili veriler.

Bu tabloda dünkü (23 şubat) vaka sayısı bir ay önceye (23 ocak) göre artmış olmakla beraber hasta, ağır hasta ve vefat sayısının ve yoğun bakım doluluk oranının azaldığı açık ve net olarak görülüyor.

Vaka sayısı artmasının hasta, ağır hasta ve ölümleri artırmamasını hatta tam aksine bunların azalıyor olmasını virüsün “belinin kırıldığının” bir işareti olarak görüyorum.

Artan vakalara karşılık genel olarak zatürre, hastane yatak, yoğun bakım ve solunum cihazı doluluk oranlarının aynı şekilde artmaması hatta geçen aylara göre çok daha düşük oranlar olması da çok memnuniyet vericidir.

Hele de bu azalmaların İngiltere, Güney Afrika ve Brezilya’ da ortaya çıkan ciddi mutasyonların dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi bizde görülmesine rağmen gerçekleşmesi memnuniyetimizi daha da artırıyor.

WHO’ nun da açıkladığı gibi KOVİD vakalarında küresel bir azalma başladığını söyleyebiliriz.

Son dakika haberi: 24 Şubat korona tablosu ve vaka sayısı Sağlık Bakanlığı  tarafından açıklandı! - Son Dakika Haberleri

Bu işaretler salgının bittiği manasına gelmiyor

Bu iyiye işaret olan veriler tabii ki salgının artık tamamen bittiği şeklinde değerlendirilmemelidir.

SARS-CoV-2’ nin giderek diğer koronavirüsler gibi sadece soğuk algınlığına sebep olan “masum” bir virüs olarak hayatımızda olma yolunda ilerlediği söylenebilir.

Prof. Dr. Uğur Şahin’ in de “Bu virüsün bizimle kalacağı çok açık. Bu sadece 2021 ve 2022’nin geçici bir sorunu değil. Bu gelecek 10 yıl için bir zorluk oluşturuyor” sözleriyle belirttiği gibi Kovid-19 ile uzun seneler beraber olacağız (5).

Evet, virüsün “sıfırlanmasını” beklemek ve buna göre davranmak doğru değildir.

Gelelim neticeye

BİR: Vaka sayısı artarken ağır hasta ve ölümlerin azalıyor olması iyiye işarettir. İnşallah bu gidişat hızlanarak devam eder.

İKİ: Virüs bulaşmasına karşı alınan “mâkûl ve mantıklı” tedbirlere elbette devam edilmelidir.

ÜÇ: Kapalı olan restoran, kafe, kıraathane, eğitim kurumlarının gerekli tedbirler eşliğinde, kısmen ve süre dikkate alınarak açılmasının doğru olacağını düşünüyorum.

Kaynaklar:

1. https://www.aa.com.tr/tr/dunya/ingiliz-saglik-bakani-hancocktan-kovid-19-icin-birlikte-yasanabilir-yorumu/2143982

2. https://www.ntv.com.tr/galeri/saglik/corona-virus-salgini-son-bes-haftadir-kuresel-olarak-kuculuyor-nedeni-asilar-mi,md6sHPtGq0aXqM5GYBuZEA/2q1q8kuhF0ifDwxgQbWijQ

3. https://www.aa.com.tr/tr/dunya/dso-avrupa-bolge-direktoru-kluge-kovid-19-salgini-2022nin-baslarinda-sona-erer/2152556

4. https://www.ntv.com.tr/dunya/biontech-ceosu-prof-dr-sahinbu-virusun-bizimle-kalacagi-cok-acik-sadece-2021-ve-2022nin-gecici-bir-sorunu-degil,JnSpLNt7IkiF5bkScK7Ykg

5. https://covid19.saglik.gov.tr/TR-66935/genel-koronavirus-tablosu.html

***

EK 1 (24.2.2021): Milliyet gazetesi bugünkü korona tablosunu “Koronavirüste alarm veren korkutucu tablo” manşetiyle okuyucularına duyuruyor ama tabloya baktığımızda düne göre vaka sayısındaki 450 artış dışında değişen fazla bir şey yok. Hasta sayısı artarken ağır vaka ve ölümlerin artmaması virüsün eskisi kadar ağır hastalık yapmadığını düşündürüyor. Çok müspet bir gelişme, ayakta hastalık atlatmak çok etkili bir aşı yaptırmaktan farksız bir şey, bana göre. Tabii, hasta olarak kaydedilen kişilerin ne derecede hasta olduklarını bilmiyoruz ama kendi müşahedem de ağır vakaların azalmakta olduğu şeklinde. Medyanın bu tür hakikatle de uyuşmayan korkutucu başlıklar kullanmasını çok yanlış buluyorum.  Kaynak: https://www.milliyet.com.tr/gundem/son-dakika-bakanlik-paylasti-koronaviruste-alarm-veren-korkutucu-tablo-6440065

Son dakika: Bakanlık paylaştı Koronavirüste alarm veren korkutucu tablo

Yazı için 3 yorum yapılmış:

  1. Merve dedi ki:

    Nihayet içimizi açan haberler duymaya başladık. teşekkürler.

  2. Umran dedi ki:

    Oh be nihayet gerçekleri yazdınız. Bugüne kadar neredeydiniz?

  3. Sümer dedi ki:

    Virüsün eski haşinliğini kaybettiğine hiç şüphe yok. Ve bundan sonra da inanıyorum ki her geçen gün vakalar da ölümler de daha azalacak.

Siz de yorumunuzu paylaşın: