İKİNCİ MASKEYE HAZIRLANIN

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Dikkat: Yazının sonunda ek var!

***

Biliyorsunuz, bilim insanları bir süredir "çift maskenin" koruyuculuğunun çok daha yüksek olduğunu ballandıra ballandıra anlatıp duruyorlardı.

"Bilim insanı olmayanlar" da bunu haklı olarak iki maskeyi üst üste takmak şeklinde anlıyorlardı.

Doğrusu ben de öyle sanıyordum ama meselenin aslını "Çin, ABD'li diplomatlara Kovid 19 testini anal yoldan uygulamış" başlıklı haberi okuyunca kavradım.

Haberi okuyunca siz de hakikati göreceksiniz. 

Durum çok ciddi!

Dünyanın ikinci maskeye şimdiden hazırlanması gerekiyor.  

***

İndependent Türkçe' nin "Çin, ABD'li diplomatlara Kovid 19 testini anal yoldan uygulamış" başlıklı haberi:

Çin hükümetinin ABD'li diplomatlara anal yoldan korona virüsü testi uyguladığı, ABD Dışişleri'nin itirazıyla bu uygulamadan vazgeçme sözü verdiği açıklandı. ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Pekin'in 'bu testlerin diplomatik personele yanlışlıkla yapıldığını söylediği' belirtildi. 

ABD: Protesto ettik

ABD'li diplomatlara da anal test yapıldığı bilgisi, ilk olarak Washington Post gazetesi tarafından gündeme getirilmişti. ABD Dışişleri’nden bir yetkili de yaptığı açıklamada haberin doğru olduğunu fakat uygulamadan artık vazgeçildiğini belirtti.

Yetkili uygulamaya izin vermediklerini ancak bazı diplomatların maruz kalması nedeniyle Çin Dışişleri Bakanlığı'na protestoda bulunduklarını kaydetti.

Çin iddiaları reddetti

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian ise "Bildiğim kadarıyla Çin hiçbir zaman Çin'de bulunan ABD'li diplomatlardan anal koronavirüs testi istemedi” diye konuştu.

Çin'de bazı şehirlerde salgınla mücadele etmek için anal sürüntü ile koronavirüs testi yapılmıştı.

Kaynak: https://www.indyturk.com/node/321596/d%C3%BCnya/%C3%A7in-abdli-diplomatlara-kovid-19-testini-anal-yoldan-uygulam%C4%B1%C5%9F

***

EK 1 (19.3.2021): Enfeksiyon  Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, Türkiye'de İngiltere mutasyonunun etkili olduğunu belirterek, "Eğer İngiltere mutasyonu hakim hale geçerse salgın daha hızlı bir boyut kazanacaktır" dedi. İki veya üç maske takmanın büyük bir faydası olmadığının altını çizen Ertuğrul, "İki veya üç maske takmanın aslına bakarsanız çok büyük bir faydası yok. Ne zaman gerekli, o zaman iki maske yerine N95 ya da PFF2-3 maskelerini öneriyoruz. Diyelim çok kalabalık bir alandasınız ve sosyal mesafenizi koruyamayacağınızı hissetmeye başladınız. Örneğin bir toplu taşıma aracında, bir minibüsün içerisindesiniz veya çok kalabalık bir ortamın içerisinde yan yana bulunuyor insanlar ve sosyal mesafe ortamı bulunamıyor ve insanlar öksürüyor, çevreye yayılan virüsleri almamak için iki maske ya da farklı yöntemler önerilebiliyor. Ama biz burada bir tıp çalışanı olarak hastaların yanına girdiğimizde N95 veya PFF 2 maskeleri kullanıyoruz. Bunlar da yeterli. Fakat normal koşullarda tek maske hala yeterlidir" şeklinde konuştu. Kaynak: https://www.ntv.com.tr/saglik/ingiltere-mutasyonuna-karsi-uyaran-prof-dr-ertugrul-iki-uc-maske-takmanin-faydasi-yok,B_ho_PlypkWfg0vwKBrNCw

***

Yazı için 2 yorum yapılmış:

  1. Refik dedi ki:

    Yani rektal maske demek sitiyorsunuz 🙂

  2. Ahmet tekim dedi ki:

    Kısaca işler kötü kolla g..ü diyorsun.

Siz de yorumunuzu paylaşın: