ABD KONGRESİ’NDE MASKE ZORUNLULUĞUNA KARŞI EYLEM DÜZENLENDİ

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Dikkat: Yazının sonunda ek var!

***

Bilim endüstriye teslim olursa, böyle olur.

***

İndependent Türkçe’ nin haberi:

Uğurcan Yıldız’ ın derlemesi:

ABD’de bir grup Cumhuriyetçi kongre üyesi, Temsilciler Meclisi’ne tekrar getirilen maske zorunluluğu kararını protesto etti.

Andy Biggs, Marjorie Taylor Greene ve Matt Gaetz gibi isimlerden oluşan yaklaşık 50 parlamenter, perşembe günü Kongre binasında yürüyüş yaptı.

Kongre doktoru Brian Monahan, Temsilciler Meclisi’ndeki komite odalarında ve ofislerde maske zorunluluğunun tekrar getirildiğini 27 Temmuz’da açıklamıştı.

Kongre’de görevli polis ekiplerine de maske takmayan çalışanların ve ziyaretçilerin binadan çıkarılması, bu kişilerin karşı koyması halinde tutuklanması talimatı verilmişti.

Polislerden ayrıca, kurala uymayan Kongre üyeleri hakkında rapor hazırlamaları istenmiş, böylece para cezası verileceği açıklanmıştı.

Bu kararlara karşı çıkan Cumhuriyetçiler, Temsilciler Meclisi’yle Senato arasındaki farklara dikkat çekmek istediklerini söyledi. Zira Senato’da maske zorunluluğu yok.

“En azından Senato’da maskenin bireysel bir sorumluluk olduğu kabul ediliyor ve bilim takip ediliyor” diyen Georgia eyaleti temsilcisi Barry Loudermilk, sözlerini şöyle sürdürdü:

Peki biz ne yapıyoruz? Bilimi mi takip ediyoruz yoksa Pelosi’nin (Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi) politik hamlelerini mi?

 

Ancak Pelosi’nin sözcüsü Drew Hammill, Temsilciler Meclisi Başkanı’nın Kongre polisini kontrol etmediğini ve polisin kararlarını basından öğrendiklerini söyledi.

Kongre polisiyse Fox News’a yaptığı açıklamada tutuklama yapılmayacağını, kurallara uymayanlardan maske takması veya binayı terk etmesinin isteneceğini bildirdi.

Maske zorunluluğunu Temsilciler Meclisi Azınlık Lideri Kevin McCarthy de eleştirmişti. Parlamenter, “Maskeleri geri getirme tehdidi bilime dayalı bir karar değil, sürekli pandemi durumunda yaşamaya devam devam etmek isteyen liberal yetkililerin uydurduğu bir karardır” demişti.

Pelosi bu yorumlara “McCarthy tam bir moron” yanıtını vermişti.

Kaynak: https://www.indyturk.com/node/393381/d%C3%BCnya/abd-kongresinde-maske-zorunlulu%C4%9Funa-kar%C5%9F%C4%B1-eylem-d%C3%BCzenlendi

***

EK 1 (4.8.2021): Corona virüsü salgınının başladığı günden beri farklı yöntemler uygulayan İsveç’te son 14 gün içerisinde Covid-19’dan ölenlerin sayısı 1’in altına düştü. Resmi verilere göre Türkiye’de son 7 gün içerisinde ortalama ölüm sayısı 75 seviyesindeyken İsveç, son bir haftada günlük ortalama sayının 1 olduğunu açıkladı. Salgının başladığı günden beri corona virüsü yasaklarını diğer ülkelere göre daha gevşek sürdüren İsveç, geçen ayın başında son sıkı yasağı da kaldırmıştı. 1 Temmuz’da İsveç’te toplu taşıma araçlarında maske kullanımı yasağı kaldırılırken, İsveçli yetkililer Delta varyantının etkisinin zayıf olacağını duyurdu. İki haftalık süreçte ise İsveç’teki ölümlerin sayısı 1’in altındayken, İngiltere’de bu sayı 74, ABD’de ise 329 olduğunu hatırlatan uluslararası kamuoyu buna rağmen İsveç’in nüfusa oranla İskandinavya’daki diğer ülkelerden daha fazla ölüm yaşadığının altını çizdi.

İsveç’in corona virüsü stratejisini tasarlayan ve büyük tartışma yaratan Anders Tegnell ise Aftonbladet gazetesine konuştu. Tegnell, “Delta varyantı bir süredir ülkede dominant virüs ve bir süredir bu şekilde. Delta varyantının ne kadar bulaşıcı olduğunu söylemek zor. Hastalığı birkaç yıl izlemeliyiz. Delta varyantının bulaşıcılığı eşit değil. Bazı örneklerde bir hasta  yüzlerce insana hastalığı yayabiliyor ve bazen de bir hasta kimseye bulaştıramıyor” dedi.

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2021/saglik/maske-yasagini-kaldiran-ulkede-gunluk-olum-yarisi-1-bile-degil-6572459/

***

EK 2 (1.12.2021): ABD’de federal mahkeme, tüm sağlık çalışanlarının yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı olması zorunluluğuna karşı tedbir kararı alarak 10 eyalette uygulamayı durdurdu. Associated Press’in haberine göre, Missouri eyaleti Federal Bölge Mahkemesi Yargıcı Matthew Schelp, kararında, devlete ait sağlık sigortası programları Medicare ve Medicaid’in, programlarla anlaşmalı kurumlarda çalışanlara aşıyı zorunlu tutmak için ABD Kongresinden yetkileri bulunmadığını belirtti.

Schelp, böylece ABD yönetiminin getirdiği sağlık çalışanlarının Kovid-19 aşısı olması zorunluluğuna karşı ilk hukuki mücadeleyi başlatmış oldu. Söz konusu karar, ABD yönetimini dava eden eyaletler koalisyonunda bulunan Alaska, Arkansas, Iowa, Kansas, Missouri, Nebraska, New Hampshire, Kuzey Dakota, Güney Dakota ve Wyoming eyaletlerinde geçerli oldu. Haberde, söz konusu eyaletlerin vali veya başsavcılarının Cumhuriyetçi partiden olduğu vurgulandı. Biden yönetimi, sosyal sigorta programları üzerinden devletten fon alan yaklaşık 76 bin sağlık kurumunda çalışan 17 milyondan fazla çalışanın 6 Aralık’a kadar ilk doz, 4 Ocak 2022’ye kadar ikinci doz Kovid-19 aşısı yaptırmış olmasını şart koşuyordu.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/dunya/abd-de-saglik-calisanlarina-asi-zorunlulugu-10-eyalette-durduruldu/2435029

***

Siz de yorumunuzu paylaşın: