TTB’DEN BİLİM KURULU’NA ÇAĞRI: İSTİFA EDİN

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Dikkat: Yazının sonunda ek var!

***

Sözcü’ de Latif Sansür‘ ün haberi:

Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi yaptığı basın toplantısı ile Covid-19 salgın sürecinde gelinen aşamayı değerlendirdi. TTB, salgının yönetilemediğini, önlenebilir ölümlerin engellenemediğini belirterek “Sağlık Bakanlığı başarısız olduğunu kabul etmeli, tüm sorumlular istifa etmeli” çağrısı yaptı.

TTB Merkez Konseyi, Covid-19 salgınında dünyada ve ülkemizde gelinen  tabloyu bir basın açıklamasıyla kamuoyuyla paylaştı, bundan sonrası için önerilerini dile getirdi. Açıklamayı  okuyan TTB ikinci başkanı Ali İhsan Öktem, Türkiye’deki aktif hasta sayısındaki artışın, bulaş riskinin daha da artacağını gösterdiğini söyledi, tsunami uyarısını yineledi. TTB Merkez Konseyi, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kuruluna yönelik istifa çağrısında bulundu.

TSUNAMİ UYARISI

Corona virüs vakalarına ilişkin son sayılara göre risk haritasında Türkiye’nin yarısından fazlasını oluşturan 39 ilin kırmızıya döndüğünü belirten TTB, “Yüksek ve çok yüksek riskli illeri ele aldığımızda Türkiye’nin yaklaşık tamamına yakınının riskli grupta denebilir. Kısa sürede bu kadar vaka artışı Avrupa’da olduğu gibi ülkemizin tsunami ile karşı karşıya olduğunu gösteriyor. Bu tırmanış eğilimi devam ederken, çok daha ciddi önlemlere ihtiyacımız olduğunu söyleyebiliriz” uyarısı yaptı.

“SAĞLIK BAKANLIĞININ ELİNDE AŞI YOK”

Sağlık Bakanlığı sitesindeki verilere göre bu güne kadar 8 milyonu ilk doz, 6 milyonu ise ikinci doz olmak üzere 14 milyon doz aşı yapıldığını kaydeden TTB, “İki doz aşı yapılmış insanlarımızın oranı yüzde 7 düzeyinde. Bu oran hedeflerin çok çok altında. Hepimizin bildiği toplumsal bağışıklık oranını sağlamamız için toplumun en az yüzde 70’nin aşılanmış olması gerekiyor. Bizim bildiğimiz, dün yapılan açıklamalara da baktığımızda da  Sağlık Bakanlığı’nın elinde ne yazık ki aşı yok. Bu nedenle günlük aşılama oranlarında hız çok düşmüş durumda” denildi.

“ÖĞRENCİLER VE ÖĞRETMENLER ARASINDA VAKA ARTTI”

Öğretmenlerin aşılanması, gerekli önlemlerin alınması koşuluyla okulların açılmasından yana olduklarını açıklayan TTB, öğretmenler aşılanmadan, gerekli önlemler alınmadan yüz yüze eğitimin başlatıldığını hatırlattı, “Bu günlerde okullarda öğretmenler ve öğrenciler arasında Covid-19 pozitifliği artmış durumda. Milli Eğitim Bakanlığının buna çok ciddi önlem alması gerekiyor” ifadelerini kullanıldı.

BAKANLIK VE BİLİM KURULUNA SERT İFADELER

TTB Merkez Konseyi, Sağlık Bakanlığının başarısız olduğunu kabul etmesini isteyerek şu çağrıyı yaptı:

* Tüm sorumlular istifa etmeli. Antidemokratik salgın yönetimine son verilerek, başta sağlık meslek örgütleri olmak üzere toplum katılımı önemsenmeli, dayanışma içinde ortak akılla bir mücadele  stratejisi yürütülmelidir.

* Gelinen aşamada Bilim Kurulunun aldığı kararlar açıklanmalı, alınan kararlar iktidar tarafından uygulanmıyorsa Bilim Kurulu üyeleri yönetilemeyen pandemi mücadelesine ortak olmamalı ve durumlarını yeniden gözden geçirmeli.

“ÜCRETSİZ MASKE DAĞITILMALI”

TTB Merkez Konseyi’nin  açıklamasında dile getirilen  diğer önerileri ise şöyle sıralandı:

*Ekonomik ve sosyal yardım paketleriyle ekonomik sıkıntı içinde olan yurttaşlarımızın desteklenmesi sağlanmalı.

*Başta yoksul halk kesimleri olmak üzere halka ücretsiz nitelikli maske, kişisel hijyen malzemeleri ücretsiz sağlanmalı.

*Geçen bir yıl sürede saklanan vaka sayıları başta olmak üzere ölüm sayıları açıklanmalı.

“AŞI SÜRECİ ŞEFFAF OLMALI”

*Aşı süreciyle ilgili ve risk haritalarının hangi kriterlere göre hazırlandığı toplum ile şeffaf bir biçimde paylaşılmalı.

*Öğretmenler, toplu yaşam alanlarında bulunan ve çalışma zorunluluğu olanlar için hızlı bir aşı programı hayata geçirilmeli.

*Endişe edici varyantların illere göre dağılımı açıklanmalıdır. Varyant Suşlar ile ilgili laboratuar çalışmaları artırılmalı, salgın yönetiminde 100 varyantları göz ardı edilmemeli.

“SEYAHATLER VE HAREKETLİLİK KISITLANMALI”

*İllerde çok yoğun olan caddelerde hareketlilik azaltılmalıdır. İnsanlar arasında kapalı ortamlarda toplu temaslar kısıtlanmalı.

*Son haritalamaya göre yüz bin kişiye yeni vaka sayısının yüzü aştığı bölgelerde iller arası seyahat kısıtlamasına gidilmeli.

*Covid-19 illiyet bağı aranmaksızın, sağlık çalışanları için meslek hastalığı olarak kabul edilmeli.

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2021/saglik/ttb-salgin-yonetilemiyor-onlenebilir-olumleri-engellemeyenler-istifa-etsin-6337088/

***

EK 1 (7.5.2022): CHP Covid-19 Danışma Kurulu, yaptığı yazılı açıklama ile Sağlık Bakanı’nı istifaya çağırdı. Kurul, Covid-19 pandemisinde aktif vaka sayısının negatif çıkması ile Sağlık Bakanlığı’ ‘nın verilerindeki “gerçeklikten uzak yaklaşımın”, bu sefer de Dünya Sağlık Örgütü’nün hesaplaması ile ortaya çıktığını belirtti.

“BAKANLIK PANDEMİYİ DEĞİL, ALGIYI YÖNETİYOR”

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) yaptığı fazladan ölüm çalışmasıyla 2021 yılı sonu itibarıyla Türkiye’de Covid-19 ölümlerinin Sağlık Bakanlığı’nın duyurduğundan 3.2 kat daha fazla olarak 264.041 kişi olduğunu açıkladığını belirten Kurul, “Pandeminin başından beri verilerin şeffaf açıklanmadığını, Bakanlığın pandemiyi değil, algıyı yönettiğini birçok kez dile getirmiştik” ifadelerini kullandı.,

“ARADAKİ FARK 181 BİN 755 KİŞİ”

31 Aralık 2021 sonu itibari ile Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı Covid-19 ölüm sayısının 82 bin 286 olduğunu vurgulayan Kurul, aradaki farkın 181 bin 755 kişi olduğuna dikkat çekti.

“DÜNYAYA BİZİ UTANDIRAN SAĞLIK BAKANININ…”

CHP Covid-19 Danışma Kurulu tarafından yapılan açıklama şu sözlerle devam etti:

*Sağlık Bakanlığı’nın ölüm verilerini eksik açıkladığı su götürmez bir gerçektir. Sağlık Bakanlığı derhal gerçek Covid-19 ölüm sayısını açıklamalıdır.

*TÜİK hala 2020 ölüm istatistiklerini açıklamamıştır. TÜİK kendi kanununa göre suç işlemektedir. TÜİK derhal 2020 ve2021 ölüm sayıları ve ölüm nedenlerini açıklayarak gerçekleri kamuoyu ile paylaşmak zorundadır.

*Diğer taraftan Sağlık Bakanlığı 2020 yılına ait Sağlık İstatistikleri Yıllığı da açıklanmamıştır. Şu anda sağlığa dair tüm veriler 2019 yılına, yani Pandemi öncesine aittir.

*Aktif vaka sayısında eksiye düşerek dünyaya bizi utandıran Sağlık Bakanının, ölüm sayılarında da 3.2 katlık fark üzerine derhal istifa etmesi gerekmektedir.

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2022/saglik/chp-covid-19-danisma-kurulundan-bakan-kocaya-istifa-cagrisi-7120726/

***

EK 2 (27.6.2022): HALUK VAHABOĞLU “Uğur Şahin oldukça eğitimli önemli bir bilim adamı; Özlem Hanım’da. Bu insanların bir mod-mRNA geliştirmiş olmaları neden problem olsun. Burada problem özgüveni olmayan, kopyala-yapıştırcı “ulusal” bilim kurulu. Bizi kitle katliamından koruması gereken filim kurulu idi”

“Özgüveni olmayan, kopyala-yapıştırcı bu kurulun lav edildiğini görüyoruz. Tekrar toplanmaması dileği ile

Problemin kaynağı Uğur Şahin değildir bizim zavallı kurulumuzdur, aldığı aşıya bile sahip çıkamayan zavallı kurul”

“Bu kurul maalesef dünya tarihinde bir ilke imza atarak memleketin ekonomisini de mahvetmiştir.

Salgın düşerken 17 günlük (on yedi gün ne yahu mantığı ne) kapanma ile ülkenin ekonomisini mahveden bu kifayetsizlere ne diyeyim

Salgın düşerken kapanma?”

Kaynak: https://twitter.com/HalukVAHABOLU/status/1541511382251749377?s=20&t=A1rhHfwm57s36WtWtkM_sg

***

Siz de yorumunuzu paylaşın: