BİLİM İNSANLARINI, SAĞLIK ÇALIŞANLARININ EMEKLERİNİ HİÇE SAYAN VE AŞI TEREDDÜDÜNE YOL AÇAN AÇIKLAMALAR KONUSUNDA SORUMLULUĞA DAVET EDİYORUZ!

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Dikkat: Yazının sonunda ek var!

***

TTB ile çok ender de olsa aynı görüşü paylaştığım oluyor.

***

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi’ nin açıklaması:

Mevcut sağlık sisteminin ve yönetilmeyen pandeminin yarattığı zorluklara rağmen; toplum sağlığı için gerek bebeklik-çocukluk çağı, okul ve erişkin aşıları gerekse pandemi dönemi COVID-19 aşılarının uygulanması konusunda sağlık çalışanları olarak yoğun emek harcamaktayız. Aklın ve bilimin gösterdiği doğruları eksiksiz uygulamaya çalışan başta birinci basamak ve tüm sağlık çalışanları olarak, Dr. Zafer Kurugöl’ün bir televizyon programında 22 Eylül 2021 tarihindeki açıklamalarını hayretle karşıladığımızı ve sağlık için verdiğimiz çabaların bu şekilde heba edilmesini hak etmediğimizi belirtiyoruz.

Aşı tereddüdünün toplum sağlığını tehdit ettiği pandemi dönemindeki bağışıklamada sağlık çalışanlarının emeğini hiçe sayan, bilim dışı açıklamalar kabul edilemez. Aşı uygulamaları sırasında aşırı iş yükü sonucu ortaya çıktığı iddia edilen tekil bir olaydan yola çıkarak aile sağlığı merkezi ve birinci basamak çalışanlarının suçlanmasını şiddetle reddediyoruz. Merkezi aşı takip sisteminin, kişiye özel barkod ile işlem yapılan ve denetlenen bir sistem olduğunu hatırlatmak isteriz.

Salgından çıkış için elimizdeki vazgeçilmez araç olan COVID-19 aşılarının; bebekleri, çocukları, insanları bulaşıcı hastalıklardan korumak için uygulanan aşıların hayati öneme sahip olduğu bilimsel gerçeği ortadadır. Bu hususlarda medyaya açıklama yapacak bilim insanlarını sorumluluğa ve dikkate davet ediyoruz. Bilim insanlarının elinde veriler olmadan açıklama yapması yalnızca hekim-hasta güven ilişkisine zarar verir. Bu anlamda aklın ve bilimin sorumluluğunda yapılmayan açıklamayla aşılama hususunda güven kaybettiren Dr. Zafer Kurugöl’ü kınıyoruz.

Bahse konu açıklama hakkında tıp etiği yönünden soruşturmanın ilgili oda tarafından başlatıldığını belirterek;

Sağlık Bakanlığını da hızla konuyla ilgili bilgileri tüm şeffaflığıyla paylaşmaya ve akıllarda kuşku bırakmamaya çağırıyoruz.

Kaynak: https://www.ttb.org.tr/haber_goster.php?Guid=ae81326a-1c65-11ec-a713-03508ac53bd6

***

EK 1 (26.9.201): FATMA SİBEL YÜKSEK “Covid aşısını yediremedik grip aşısı verelim (ki onun da içeriğinde ne olduğunu bilmiyoruz). Ne cevval Pfizer militanıymışsın be TTB. Sen önce “Bebeklere yanlışlıkla covid aşısı verip deney yaptık” diyen gestaponun hesabını ver.” Kaynak: https://twitter.com/FatmaSibelYkse1/status/1442038487297966082?s=20

O herif NTV yayınında açıkça bir bebekten değil 0-12 ay arası bebeklerden bahsetti. “Bilimsel makalenin” yakında yayımlanacağını söyledi. Bir “hata” ile bilimsel yayın yapılamaz. Bu insan deneycisi naziyi aklamaya çalışıyorsunuz. Hepiniz suçlusunuz” Kaynak: https://twitter.com/FatmaSibelYkse1/status/1441873151886073858?s=20

***

Yazı için 4 yorum yapılmış:

 1. Aziz Hikmet dedi ki:

  ‘….insanları bulaşıcı hastalıklardan korumak için uygulanan aşıların hayati öneme sahip olduğu bilimsel gerçeği ortadadır’.

  Sayın ‘TTB’ bu iddianızı isbata çağırıyorum!…

 2. Ömer Yasin dedi ki:

  TBB sizi takip etmeye karar vermiş ben böyle anladım.

 3. CANAN KARATAY dedi ki:

  Grip aşıları ile kızamık ya da çiçek aşıları aynı mı ki, bu aldatmaca TTB tarafından ve de aşıların efendileri tarafından sürekli dile getiriliyor.

  Çiçek aşısı hayatta kaç kez yapılıyor, bir kere deği mi?

  Aşıların efendisi, sıkılmadan Aşık Veysel çiçek aşısı olmamıştı diye nasıl halkı kandırabiliyor, aldatabiliyor, TTB konseyi bunu görmüyor mu, anlamıyor mı yoksa kendileri de aynı şekilde mi düşünüyorlar?

  Bilimsellik Aşık Veysel’in aşılanmamış olması mı!

  Yazıklar olsun size de, bilimselliğinize de…

Siz de yorumunuzu paylaşın: