SON 2 HAFTADA HASTANEYE MÜRACAATLAR YARI YARIYA DÜŞTÜ

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Dikkat: Yazının sonunda ek var!

***

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ nın da açıkladığı gibi, son iki haftada hastane müracaatlarının yarı yarıya azalmasını, tam kapanma olarak adlandırılan tedbirlere bağlamak mümkün değil; bunun için 10-15 gün geçmesi gerekiyor (1).

Peki, o zaman günlük vaka sayılarının 25-30 bin arasında olmasının sebebi ne olabilir?

BİR: Aşılama mı? 

İKİ: Toplum bağışıklığı mı?

ÜÇ: Mevsimsellik mi?

DÖRT: Mutasyonlar mı?

Avrupa’ da nüfusunun yüzde 3′ ünden daha azını aşılayan beş ülkede (Ukrayna, Bosna-Hersek, Kuzey Makedonya, Moldovya, Arnavutluk) vakaların sürpriz bir şekilde hızla azalması, bunun aşılanmayla alakalı olmadığını düşündürüyor (2).

Resim

Gelelim neticeye

Vakalardaki azalmanın aşılama dahil birçok sebebi olabilir ama mevsimsellik ve toplum bağışıklığı bana göre bir adım öne çıkıyor.

Medimagazin‘ in haberi:

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Milletçe yaptığımız fedakarlığın etkisini vaka sayılarında ve hastaneye yatışlarında görmeye başladık. Yakında durumun ağır hasta ve vefatlara da yansıyacağını biliyoruz” dedi. Koca, tüm Türkiye’de son iki haftada hastaneye müracaat edenlerin sayısında da yarı yarıya düştüğünü açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Edirne Valiliğini ziyaretinde yaptığı açıklamada, “Milletçe yaptığımız fedakarlığın etkisini vaka sayılarında ve hastaneye yatışlarda görmeye başladık. Yakında durumun ağır hasta ve vefatlara da yansıyacağını biliyoruz.” ifadesini kullandı.

“Vaka sayılarındaki düşüş ile test sayısı arasında ilişki kurarak, test sayıları düşürülerek vaka sayılarının düştüğü yönünde asılsız ve iyi niyetli olmayan bazı değerlendirmeler görüyoruz.” diyen Koca, “Tüm Türkiye’de son iki haftada hastaneye müracaat edenlerin sayısı yarı yarıya düşmüş durumda.” şeklinde konuştu.

Kaynaklar:

1. https://www.medimagazin.com.tr/guncel/genel/tr-bakan-koca-hastaneye-muracaat-edenlerin-sayisi-yari-yariya-dustu-11-681-95487.html

2. https://twitter.com/Humble_Analysis/status/1389124013352390656?s=20

***

EK 1 (5.5.2021): Korcan Ayata: Vakalar test sayısının azalmasıyla düşüyorsa, daha önceden test sayısının artmasıyla yükselmiş demektir. Test pozitifliği düşüyorsa bahaneniz kalmaz. Ayrıca, hadi vakayı düşürdüler, peki hastaları nasıl düşürüyorlar? Test yapmayınca zatürre olunamıyor mu? Kaynak: https://twitter.com/korcanayata/status/1389573370962976771?s=20

Son dakika haberi: 3 Mayıs koronavirüs tablosu açıklandı! İşte bugünkü vaka sayısı ve son gelişmeler...

Son dakika haberi: 3 Mayıs koronavirüs tablosu açıklandı! İşte bugünkü vaka sayısı ve son gelişmeler...

***

EK 2 (5.5.2021): SICAK HAVA VE UZUN SÜRELİ GÜNEŞ IŞIĞI KORONAVİRÜSÜN YAYILIMINI AZALTIYOR

Kaynak: https://ahmetrasimkucukusta.com/2021/05/03/haftanin-haberi/sicak-hava-ve-uzun-sureli-gunes-isigi-koronavirusun-yayilimini-azaltiyor/

***

EK 3 (2.6.2021): Bodrum’ un nüfusu 17 günlü kapanmada 1 milyonu geçmişti ve korona patlamasından endişe ediliyordu. Patlama-matlama olmadı. Neden? 1. Millet denize girdi 2. Millet güneş gördü 3. Milletin morali düzeldi. 4. Millet gargara yaptı. Kaynak: https://twitter.com/drahmetrasim/status/1400019810273181696?s=20

***

Yazı için 7 yorum yapılmış:

 1. Mahir dedi ki:

  Uğur Şahin birkaç ay önce salgın yaz başında biter demişti. Galiba dediği oluyor.

 2. Seyfi dedi ki:

  Bir doktor arkadaşım bundan 2 ay önce iki aşısını olmasına rağmen kendisi de eşi de 2 çocuğu da kovide yakalandı. Çok şükür ayakta atlattılar ama doktor beyin annesi de ikinci aşısı çok önceden yapılmış olmasına rağmen kovidden vefat etti. Gerçi annesi aşırı obez, şeker böbrek ve kalp hastası idi.

 3. Alişan Yıldıran, Çocuk Hekimi dedi ki:

  ARK Hocanın verdiği açıkça grafikde görüldüğü gibi, aşı yapılmayan beş avrupa ülkesinde bir grip virüsü olan COVID bahar aylarında pik yapıyor sonra toplum bağışıklığı husule getirerek düşüyor.

  İmdiii, Bilim Kurulu’nun bu verilerden veya veri takibinden haberi var mı?

  Gri beyin hücrelerini aşıya bağlamakdan vaz geçecekler mi?

  Önümüzdeki baharda yeni mutantlarla aşılanmış kişiler döküldüklerinde ne söyleyecekler bakalım.

  Gün VERİ TAKİBİ günüdür!

 4. Enthusiast dedi ki:

  Bunları not almak lazım, yoksa yazmaya değmez!

  Bu verilerden bîhaber, aşı çorbası ile suyu aynı şey zanneden müstafî profa yapılan yorumları okuyun;

  https://www.memurlar.net/haber/969245/asi-karsitlarina-cevap-dus-almaktan-yemek-yemekten-bile-guvenli.html

 5. Enthusiast dedi ki:

  Moleküler tıp bilmeyen müstafinin cevabı hemen geldi;

  Anne sütü covidden koruyormuuuş;

  https://www.memurlar.net/haber/969281/testi-pozitif-olan-annelerin-sutunde-koronaviruse-rastlanmadi.html

 6. Alişan Yıldıran, Çocuk Hekimi dedi ki:

  BAkın otorite nasıl yanlış yorumluyor;

  Samsun’da vakalr ve yatış oranları yarı yarıya düşdü, çünkü havalar ısındı ve hemen herkes virüsle tanışdı yani toplum bağışıklığı husule geldi, birincilikden 42ciliğe düşdü.

  Kendiniz söylüyorsunuz nüfusun sadece 1/3ünü aşılayabildik diye, o halde vakaların bununla azalmış olması MÜMKÜN DEĞİLDİR!

  https://www.memurlar.net/haber/969478/o-ilde-asi-ve-tedbirler-ise-yaradi-birincilikten-42-nci-siraya-geriledi.html

 7. Akın Erkan dedi ki:

  otorite değil İl sağlık müdür bu açıklamayı yapan.

Siz de yorumunuzu paylaşın: