AŞI TEREDDÜDÜ

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Dikkat: Yazının sonunda ek var!

***

Bilinçli olarak ve ısrarla “aşı tereddüdü=aşı karşıtlığıdır” diyen sözde bilimci gerçekte ezberci bir kitle var (1). 

Ben de aşılar hakkında tüm dünyada toplumun büyük kesiminde var olan aşı tereddüdünü “aşı karşıtlığı” olarak görmenin ve göstermeye çalışmanın şayet bu kişilerin kripto aşı karşıtı olmak gibi bir niyetleri yoksa çok salakça olduğunu düşünüyorum.

Bu yaklaşım aşı tereddüdünün aşı karşıtlığına evrilmesinden başka bir işe yaramıyor.

Bu yaklaşım “ticari olmayan bilime dayalı aşıların ve aşılama kampanyalarının” canına okuyor. 

Bir araştırmaya göre USA’ da insanların sadece yüzde 56′ sı aşı olmak istediğini bildiriyor (2). 

Kaynaklar

1https://twitter.com/drbulentpolat/status/1406582545777631235?s=20

2https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2774711

***

Gökçe Başbuğ’ un tivit dizisi: 

Koronavirüs aşısına dair tereddütün nedenlerini @evrimagaci’nda yazmıştım Burada da anlatayım. 1)Aşı karşıtı olmayan, çoluğuna çocuğuna aşı yaptıran, komplo teorilerine inanmayan ama COVID aşısına anlaşılabilir nedenlerle tereddütle yaklaşanlar var mı?

Oldukça fazla. Türkiye’de ve dünyada yapılan anketler katılımcıların genel olarak yarısının COVID aşısına tereddütle yaklaştığını gösteriyor. Bu tereddüt sağlık çalışanlarında da yaygın. Tereddütle yaklaşanların sadece %10 civarı kemikleşmiş aşı karşıtı.

Örneğin, Pew’in ABD’de 10 bin kisiyle yaptığı çalışmada, katılımcıların neredeyse yarısı (%49) onaylanacak olan COVID-19 aşısını kesinlikle ya da büyük olasılıkla yaptırmayacağını söylüyor. “Kesinlikle yaptırırım” diyenlerin oranı sadece yüzde 21.

Ipsos tarafından yapılan ve 15 ülkeyi kapsayan diğer bir araştırmada ‘kesinlikle yaptırım’ diyenlerin oranı %33. İnsanların önemli bir kısmı bekleyip aşının etkilerini görmeyi tercih ediyor.

Yazı için 1 yorum yapılmış:

 1. Hüseyin Nihal Atsız dedi ki:

  Pfizer mümessili Mehmet Ceyhan’dan inciler;

  Medyanın Elli Tonu
  @Medyanin50Tonu
  Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, sağlık çalışanları dışında genel halka 3. doz aşı yapılmasına ilişkin yeterli veri bulunmadığını ve bu yöndeki açıklamaların aşıya pazar arama girişimi olduğunu söyledi.

  ÇOK GÜZEL BİR TERCÜME;

  Fatma Sibel Yüksek
  @FatmaSibelYkse1
  Küreselce’den Türkçe’ye sizler için çevirdim.
  “Benim reprezantı olduğum ilaç şirketinin satışları iyi gidiyor. Pazara yeni tipleri sokup da piyasayı daraltmanın gereği yok. Ayrıca yerli aşıya da gıcığım”

Siz de yorumunuzu paylaşın: