ÜÇÜNCÜ DOZ İÇİN ARAŞTIRMA YAPILIYOR, DÖRDÜNCÜ DOZ GÜNDEME GELEBİLİR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Dikkat: Yazının sonunda ek var!

***

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Alpay Azap hızlı bulaşan, aşılara karşı da diğer varyantlara oranla daha dirençli olduğu öne sürülen Delta Plus varyantı hakkında Medyascope'ta şunları söylüyor:

Konuşmanın 15:50- 16:25 arası: 

"...Dünyada hani iki doz inaktif aşı Sinovac aşısı üzerine üçüncü doz mRNA aşısı şeklinde bir uygulama çok yapılmadığı için bunu biraz bizim ülkemizdeki uygulama gösterecek. O yüzden de bizim ülkemizde bu üçüncü doz uygulanan kişilerden şimdi bu soruya cevap aramak üzere serum toplanıyor, serum topluyoruz. Ve bunların ne kadar virüsü işte nötralize edebileceğini, durdurabileceğini dolayısıyla bağışıklığı ne kadar artırdığını görme şansı olacak. O zaman belki bir dördüncü doz gündeme gelebilir..."

Mülakatın tamamını seyretmek için: https://www.youtube.com/watch?v=CKMGv0qdzsc

***

Sağlık Bakanı' mızın 30 Haziran 2021 tarihli açıklaması (1):

"50 yaşından büyük vatandaşlarımızın ve sağlık çalışanlarımızın hangi aşı ile olursa olsun üçüncü doz aşı olmalarının faydalı olacağını kararlaştırdık. İki doz aşı olmuş 50 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile sağlık çalışanlarımız yarından itibaren istedikleri aşı ile üçüncü doz aşılarını olmak üzere randevu alabileceklerdir. Üçüncü doz aşının hangi aşı türü ile olduğunun herhangi bir kısıtlaması ya da önceliği yoktur. Vatandaşlarımız ve sağlık çalışanlarımız ilk iki dozda hangi aşıyı yaptırmış olurlarsa olsunlar üçüncü doz olarak istedikleri aşıyı olabilirler. Bu konuda tercih sizlere aittir. Gönül rahatlığı ile istediğiniz aşıyı üçüncü doz olarak yaptırabilirsiniz". 

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği' nin (KLİMİK) açıklaması (2):

İki doz Sinovac aşısı oldum. Ne zaman 3. doz aşıyı olmalıyım? Hangi aşıyı olmalıyım?

İki doz Sinovac aşısı olan kişilerde oluşan bağışıklık yanıtının 3-6 ay içerisinde giderek azaldığı gözlenmektedir. Ayrıca Sinovac aşısının tüm dünyada birkaç ay içinde hakim hale gelmesi beklenen Delta varyantına karşı etkisi de sınırlı gözükmektedir. Bu nedenlerle iki doz Sinovac aşısı olanların ikinci dozdan 3-6 ay sonra 3. doz (hatırlatma veya rapel) aşıyı olması hem kendilerinin korunması hem de Delta varyantının yayılmasının önlenmesi açısından akılcı olacaktır.

Bu kişilerde 3. doz aşı Sinovac ile uygulanabilir. Ancak Delta varyantına karşı koruyuculuğu sağlamak açısından, özellikle sağlık çalışanları, kalabalık yerlerde çalışanlar gibi virüsle karşılaşma olasılığı yüksek kişilerin, ayrıca daha güçlü bağışıklık oluşturduğu için ileri yaştaki kişiler ve bağışıklık yetmezliği olanların 3. doz aşıyı BioNTech ile olması tercih edilmelidir.

Üçüncü doz aşılar konusunda Prof. Dr. Murat Akova şu sözlerine ben de katılıyorum (3):

"Bence bilimsel açıdan son derece sakıncalı olan bir durum bu. Doğrudur varyantlara karşı bütün aşıların bir azalmış etkinliği söz konusu. Ama bu azalmış etkinlik hep nötralizan antikor üzerinden yapılan değerlendirmeler üzerinden. Dolayısıyla 3. dozun buna katkısı ne kadar olacak, katkısı olursa bu 3. dozların ekstra bir zararı olacak mı, yan etkisi olacak mı, bütün bunları önce bir bilimsel çalışma içerisinde yapıp ona göre karar verilmesi lazım. Belki günün birinde 3. doza ihtiyacımız olacak ama bunun belki de varyantlara karşı geliştirilmiş yeni bir aşı ile olması gerekecek, ya da elimizdeki aşılarla yapmak zorunda kalacağız. Ama bu henüz bilimsel bir soru”.

Gelelim neticeye

Böylece "iki doz Sinovac' dan sonra bir doz BioNTech" yapılarak bir araştırma yürütüldüğünü ve dördüncü doz aşının da yolda olduğunu öğrenmiş oluyoruz.

Sağlık Bakanlığı ve KLİMİK üçüncü doz tavsiyeleri için bir araştırma yaptıklarını net olarak açıklasalardı çok daha doğru bir iş yapmış olurlardı.

Bu bilgilere göre üçüncü doz aşının, koruyuculuk ve emniyetinin bilinmediğini ve bunun için bir araştırma yapılmakta olduğunu anlamış oluyoruz.

Durun bakalım, daha neler görecek, neler duyacağız.

Allah yar ve yardımcımız olsun.

Kaynaklar:

1. https://www.haberturk.com/klimik-yanitladi-iste-3-dozasiya-dair-merak-edilenler-haberler-3121869

2. https://www.aa.com.tr/tr/gundem/3-doz-asi-icin-yarindan-itibaren-randevu-alinabilecek/2290463

3https://www.dha.com.tr/saglikyasam/dunyada-ilk-coronavac-faz-3-calismasinin-ilk-bilimsel-sonuclari-turkiyeden-cikti/haber-1836816

Normal hayat' planları: 3. doz Temmuz'da konuşulacak | NTV

***

EK 1 (13.7.2021): Koronavirüse karşı aşı geliştiren BioNTech'in kurucuları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem türeci, gerekirse 100 gün içinde yeni bir Kovid-19 aşısı geliştirebileceklerini açıkladı. Fransız Les Echos sitesine konuşan Şahin ve Türeci, koronavirüsün etkisinin sürdüğünü ve zamanla daha dirençli hâle gelebileceğini söyledi. Şu anda kurdukları sistemle gerektiği durumda 100 gün içinde yeni bir koronavirüs aşısı geliştirebileceklerini belirten Şahin, BioNTech aşısının varyantlara karşı yeni bir versiyonunun da Ağustos ayında klinik denemelere başlayacağını söyledi. Delta varyantı gibi yeni varyantların ortaya çıkmasıyla, muhtemelen üçüncü bir doz aşının yapılmasının gerekli olabileceğini belirten Türeci ise, "Klinik denemelerimiz, yüksek sayıda antikorla bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve dolayısıyla enfeksiyona karşı koruma sağladığı için üçüncü dozun büyük olasılıkla yararlı olacağını göstermiştir" dedi. Kaynak: https://www.sabah.com.tr/yasam/2021/07/13/gerekirse-100-gunde-yeni-bir-asi-gelistirilebilir

EK 4 (13.7.2021): En azından şimdilik, ABD' li bilim adamları aşı üreticisi Pfizer'in Amerikalıların yakında COVID-19 aşı takviye dozlarına ihtiyaç duyacağı yönündeki konuşmasına aldırış etmiyor. Kaynak: https://twitter.com/Medscape/status/1415040587376513026?s=20

***

EK 5 (25.7.2021): Johnson&Johnson aşısının tek dozu yeterli değil.

J&J tek dozun en az 8 ay bağışıklık sağladığını ve başta Delta olmak üzere tüm varyantlara karşı da koruma kazandırdığını bildirmişti.

https://tr.euronews.com/2021/07/02/j-j-nin-tek-dozluk-covid-19-as-s-delta-varyant-na-kars-en-az-8-ay-bag-s-kl-k-sagl-yor-aras

Lakin yeni bir araştırma 2. dozun gerekli olduğunu gösteriyor.

https://www.nytimes.com/2021/07/20/health/coronavirus-johnson-vaccine-delta.html

***

 

Yazı için 5 yorum yapılmış:

 1. Nevin YAYAR dedi ki:

  Allah ıslah etsin, başka da bişey diyemeyeceğim.

 2. Alişan Yıldıran dedi ki:

  Bu uygulama doğru değildir!

  Hatta kasten yaralama suçu teşkil etdiği kanaatindeyim.

  Dünyada bir tane daha örenği olduğunu duymadım, İsrail’de bile daha dün böyle bir şey gündeme geldi, sakın ülkemizdeki deneklere karar vermiş olmasınlar!

  https://www.washingtonpost.com/world/israel-vaccine-pfizer-booster/2021/07/12/ce5ceed4-e30e-11eb-88c5-4fd6382c47cb_story.html

 3. Uzman doktor dedi ki:

  Ahmet Hoca haklı. Bakanlık bu tavsiyesi ile beraber üçüncü dozla ilgili bir araştırma da yapılmakta olduğunu bildirseydi çok doğru bir iş yapmış olurdu. Bakanlığın hele böyle hassas bir dönemde çok daha titiz olması gerekir. Vatandaş aşı olmayayım demiyor ama kendisinden bir şeyler saklandığını anlarsa veya hatta hissederse o zaman her yapılandan şüphe etmeye başlar. Aynı durum B18880045A Çin aşısı için de geçerli. Aradan kaç gün geçtikten sonra açıklama yaptılar. halbuki daha bunu ilk gün kimse bir şey sormadan yapsalardı çok daha doğru olurdu. Yılmaz Özdil gibilere de bu tür yazı yazma fırsatı verilmezdi.

 4. Nuri Kılıç dedi ki:

  Her varyanta karşı aşı ha? Aman ha!!!

 5. Alişan Yıldıran dedi ki:

  Varyant kelimesi kasden mutant yerine kullanılmaktadır ve her mutant yaygın aşılamanın başdan sona yanlış olduğunun aşikar delilidir!…

Siz de yorumunuzu paylaşın: