DOKTOR BABASI MÜFTÜ: AŞI OLMAK ALLAH’IN EMRİ

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Dikkat: Yazının sonunda ek var!

***

ARK “Milyar dolarlık soru: Madem tüm dünyada delta hâkim ve antik koronaya göre hazırlanan aşıların etkinliği giderek azalıyorsa neden hâlâ antik koronaya etkili aşıya devam ediliyor? Hani, mRNA metodu sayesinde varyantlara karşı çok kısa zamanda aşı üretilecekti, ne oldu?

***

Doktor babası Kahramanmaraş İl Müftüsü Mustafa Tekin, “Aşı vurulmak, Allah’ın emri gibi şu anda her Müslümanın üzerinde farz-ı ayndır” demiş.

Güzel de bunu müftülük unvanı ile mi doktor babası olarak mı söylemiş, birbirine karışmış. 

İnaktif mi mRNA mı hangi aşıların tercih edileceği, kaç doz yapılması gerektiği, doz aralıkları, aşılar için yaş sınırı olup olmadığı, aşılıların da tıpkı aşısız olanlar gibi virüs bulaştırabildiği gibi mevzularda bir fikir beyan etmemiş.

İyi ki de etmemiş.

Doktor babası müftü: Aşı olmak Allah'ın emri

Medimagazin‘ in haberi:

Doktor babası müftü: Aşı olmak Allah’ın emri

Kahramanmaraş İl Müftüsü Mustafa Tekin, “Aşı vurulmak, Allah’ın emri gibi şu anda her Müslümanın üzerinde farz-ı ayndır” dedi.

Onikişubat ilçesinde 4-6 yaş Kocabeyli Kur’an Kursu ile Dulkadiroğlu ilçesindeki ihtiyaç odaklı Evliya Kur’an kurslarını ziyaret eden İl Müftüsü Mustafa Tekin, Covid-19 pandemisi sebebiyle kursların uzun süredir kapalı olduğunu söyledi. Tekin, “Uzun bir aradan sonra 2021-2022 yılı eğitim-öğretim dönemimize başladık, besmelemizi çektik. Bütün okullarımız, bütün Kur’an kurslarımız ile 4-6 yaş eğitim yuvalarımız açıldı. Rabbimizden niyazımız inşallah bu açılış bereketli olur, sağlıklı sıhhatli bir şekilde hiç kapanmadan bu yıl eğitim-öğretimi güzelce tamamlarız” diye konuştu.

Kursa gelen kadınlara aşı olmaları için uyarılarda bulunan Tekin, aşı olmamanın vebalinin büyük olduğunu belirterek, “Cenab-ı Allah, ‘bilen konuşsun, bilmeyen sussun’ diyor. Herkes konuşuyor aşı şöyle yapıyormuş, böyle yapıyormuş diye. Kur’an-ı Kerim’de Cenab-ı Allah bilmediğiniz bir şeyi uzmanına götürün diyor. Bu işin uzmanı da doktorlardır. Benim kızım da doktor, bas bas bağırıyor, kendisi üçüncü aşıyı da oldu. Birileri biliyormuş gibi konuşuyor ama sonrasında Allah göstermesin başına gelince anlıyor.”

“Şu anda aşıyı vurulmak bence her Müslüman’ın üzerine farz-ı ayndır. Allah’ın emridir çünkü birinin ölümüne vesile olursan kul hakkına da girmiş oluyorsun. Bir bakıyorsunuz hiç ummadığınız kişi virüse yakalanıyor, hayatını kaybediyor. Bir insanı öldürmek bütün insanlığı öldürmektir diyor, bütün insanlığı öldürmüş olursun. İlla silah alıp öldürülmüyor ki insan. Uzmanlar söylüyor aşı olmayanlar ölüyor, günde 300-350 kişi hayatını kaybediyor, bunlar annemiz babamız. Böyle bir konuda keyfi davranırsan din ne yapsın, Kur’an ne yapsın. Okuduğun Kur’an gözüne dizine durur. Onun için kesinlikle aşımızı olalım, aşı olmadan gelmeyelim. Hem kendimizi hem de yanımızdaki insanları koruyalım” şeklinde konuştu.

Kaynak: https://www.medimagazin.com.tr/guncel/genel/tr-doktor-babasi-muftu-asi-olmak-allahin-emri-11-681-97277.html

***

EK 1 (16.9.2021): FERHAT ARSLAN “Bir müftü efendi aşı farzdır demiş:) Hocam bizde o farzı bozan şeyleri açıklıyoruz.Misal”necasetten taharet”>mRna Latife bir yana,aşı terkibi ile duysal korteks hasarlanması arasında bir ilişki var mı?Araştırma konusu. Pfizer’a koşun felah bulursunuz demediğini varsayalım.”

Bu din diyanet işleri tehlikeli sulardır. Ben diyeceğimi dedim. Ricat ediyorum. Suyu fazla dalgalandırmayalım:)

Kaynak: https://twitter.com/Ferhatarslandr/status/1438393431794098177?s=20

***

EK 2 (19.9.2021):DİN VE AŞI İŞLERİ BİRBİRİNDEN AYRILSIN MI?

Atatürk döneminde kurulan Diyanet İşleri‘nin yüzlerce yıllık dini tavsiyeleri tekrarlamasını laikliğe aykırı bulanlar günlerdir isyanda.
Istakozla hangi şarabın gideceğini tartışan gurmeler, Diyanet’in, mezhebine göre “Midye, karides yemek caiz midir?” diye soran vatandaşa verdiği cevaplarla ağızlarının tadını bozuyorlar.
Ateistler bile Diyanet’ten kendi yaşam tarzlarına uygun fetvalar talep eder hale geldi.
Sana ne?.. Sen bildiğin gibi yaşa. Kim ne karışabilir?
Neyse..

Dün, kurumun başına yeniden atanan Prof. Dr. Ali Erbaş, kendisini fazla “dinci” bulup “ılımlı İslam” talep eden Ahmet Hakan‘ı aramış… “Ben de zaman zaman günaydın diyorum” türünden şeyler söylemiş de ortalık biraz yatıştı.
Hatta Diyanet’e yüklenen sekülerlerimiz barış çubuğu niyetine, Kahramanmaraş İl Müftüsü Mustafa Tekin’in aşıyla ilgili fetvasını Twitter’da elden ele tüttürüyorlardı.
Peki müftümüz ne demiş? İlk kez bir imamın açıklamalarını olumlayarak verdiğine şahit olduğumuz Cumhuriyet‘in haberinden okuyalım:
“Şu anda aşıyı vurulmak bence her Müslüman’ın üzerine farz-ı ayndır, Allah’ın emridir!”
Sayın müftü doz ve aşı markası da söylerse Türk Tabipleri Birliği kendisine plaket de verir.
Öyle bir his var içimde.

Kaynak: https://www.sabah.com.tr/yazarlar/melihaltinok/2021/09/19/din-ve-asi-isleri-birbirinden-ayrilsin-mi

***

Yazı için 2 yorum yapılmış:

  1. Aziz Hikmet dedi ki:

    Müftü bey ahiretini berbad ettin!

Siz de yorumunuzu paylaşın: