YAŞLILARDA GRİP AŞISININ UZUN VADELİ MORTALİTEYE ETKİSİ YOK

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Dikkat: Yazının sonunda ek var!

***

Bu çalışmada, influenza aşılarının etkinliğine ilişkin bir randomize kontrollü araştırmanın (RCT) 25 yıllık takip çalışmasını yürüterek, influenza aşısının yaşlılarda mortalite üzerindeki uzun vadeli sonuçları değerlendirildi.

RCT, Hollanda’da 65 yaş üstü kişilere aşılama tavsiye edilmeden 5 yıl ve 60 yaş üstü kişilere aşılama tavsiye edilmeden 17 yıl önce yürütülmüştür.

Araştırma, 1991/1992 kışında inaktive edilmiş dörtlü influenza aşısı (n = 927) veya plasebo (n = 911) ile intramüsküler enjeksiyon yapılmış olan 60 yaş ve üzeri toplumda yaşayan 1838 yaşlıyı ihtiva ediyordu.

Takip çalışmasında, sonuçlar tüm sebeplere bağlı ölümler, griple ilişkili ölümler ve mevsimsel ölümler, ikincil analizler, yaş ve hastalık durumuna göre alt grup analizleri yapıldı.

Tek grip aşısı, plaseboya kıyasla tüm sebeplere bağlı ölümleri azaltmadı

Ayrıca, altta yatan ölüm sebepleri veya mevsimsel ölümler açısından aşılama ve plasebo grubu arasında hiçbir fark bulunamadı.

60-64 yaşındakilerde, sağkalım analizinde tüm sebeplere bağlı mortalite üzerinde hiçbir etki gösterilememesine rağmen, medyan sağkalım 20.1 ay arttı.

Netice olarak, bu çalışmada tek influenza aşısının genel olarak toplumda yaşayan yaşlılarda uzun süreli mortalite üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi gösterilemedi.

Yaşlılarda grip aşısı ile ilgili gelecekteki çalışma tasarlayan araştırmacılara, bu çalışmalara daha uzun süreli izleme ve gözlemsel araştırmalarda yaş grubu karşılaştırmalarını tavsiye ediyoruz.

Kaynak: https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0216983

Does Medicare Cover Flu Shots? | VibrantUSA

Makale adı: Influenza vaccination in the elderly: 25 years follow-up of a randomized controlled trial. No impact on long-term mortality.

***

EK 1 (9.10.2021): HALUK VAHABOĞLU “İnandığımız kadar da etkili değilmiş… Eh artık bu aşıcı haydutlardan bir özür bekleme hakkımız! Çok zamandır (en az 30 yıl) zaten biliyorduk ama nedense peş peşe influenza aşılarının akıbeti engellemediği yazıları üşüşmeye başladı. Yani influenza aşıları (mevcut aşılar) bir işe yaramıyoooor..

Influenza aşıların işe yaramadığı konusunda anlaşıyoruz da neden yaramadığı konusu hala “muamma”…MAcaba diyorum bir de (bir on yıl daha, sektör canımızı çıkarana kadar) hemagglutinin-mRNA’msı aşıları mı denesek! Yerse

Kaynak: https://twitter.com/HalukVAHABOLU/status/1443576146247897091?s=20

FERHAT ARSLAN “Grip aşısı da çöktü! 25 yıllık Hollanda verisi Uzun dönem mortalite verileri söylüyor. Bilimciler buraya! Peki neden 3-5 tweet önce aşının ne olduğunu anlattım. Aşı hastalık yayılımını ve bulaşını engelleyen şeydir“. Kaynak: https://twitter.com/Ferhatarslandr/status/1442386621765021700?s=20

***

EK 2 (9.10.2021): “Yaşlı kişilere öncelik veren mevcut aşılama stratejileri, ciddi morbidite ve mortaliteyi azaltmada inanıldığından daha az etkili olabilir. Ek stratejiler gerekli olabilir.” Kaynak: https://acpjournals.org/doi/10.7326/M19-3075

***

Yazı için 3 yorum yapılmış:

 1. CANAN KARATAY dedi ki:

  2016 yılında grip aşıları işe yaramıyor, D VİTAMİNİNİN yükseltilmesi yeterlidir diye, bir konuşmamda açıklama yapmıştım.

  Kıyametler koptu, davalar hala devam etmekte…afaroz edildim vs.

  Aşıların efendisi ve de TTB ve de İTO suç duyurusunda bulundular…

  Temel’in dediği gibi peki N’OLDİ, sayın ve saygın bilim adamları(?)

  Aşıların efendisi ise ÇİÇEK AŞISI ile grip aşılarının aynı olduğunu iddia eden böööööyük ve saygın bir bilim adamı olduğunu göstermiştir!!

 2. Yüksel dedi ki:

  Grip aşıları aşı değildir. Bunlar ticari ürünlerdir

Siz de yorumunuzu paylaşın: