MASKELER BAKTERİ YUVASI ÇIKTI

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Dikkat: Yazının sonunda ek var!

***

Belçika’ da yapılan araştırmada, tek kullanımlık cerrahi maskelerin ve ev yapımı pamuklu maskelerin bakteri biyolojik yükü incelendi.

4 saat kullanıldıktan sonra 13 sağlıklı gönüllünün cerrahi ve/veya pamuklu yüz maskeleri üzerindeki mikrobiyal topluluk kültür ve 16S rRNA gen amplikon dizilimini kullanarak değerlendirildi.

Pamuk maskelerde ortalama olarak 1.46 × 105 CFU ve cerrahi maskelerde ise 1.32 × 104 CFU miktarında bakteri tespit edildi.

Maskelerde en fazla üreyen bakteriler Bacillus, Staphylococcus ve Acinetobacter türlerinden idi ve bunların yüzde 43’ ü ampisilin veya eritromisine dirençli bulundu.

Pamuk maskelerde Roseomonas, Paracoccus ve Enhydrobacter sınıfı, cerrahi maskelerde ise Streptococcus and Staphylococcus türleri hâkim idi.

Maske 4 saat takıldıktan sonra ön burun deliklerinin ve yanağın mikrobiyomu, değişmiş bir beta çeşitliliğine doğru bir eğilim gösterdi.

Antwerp Üniversitesi’nin yaklaşık 25 bin katılımcıyla gerçekleştirdiği geniş çaplı ankete göre, cevap verenlerin sadece yüzde 21’i pamuklu yüz maskelerini günlük olarak temizlediklerini bildirmişlerdi.

Laboratuvar araştırmaları, en iyi maske temizleme yöntemlerinin 100°C’de kaynatmak, 60°C’de deterjanla yıkamak veya buharlı ütüyle ütülemek olduğunu gösteriyor.

Buna göre cerrahi ve pamuk maskelerde patobiyontlar ve antibiyotiğe dirençli bakteriler de dâhil olmak üzere önemli sayıda bakteri birikmektedir.

Yüz maskeleri yoğun kullanımdan sonra uygun şekilde atılmalı veya sterilize edilmelidir.

Yüz maskelerinin bakterilerle ilgili biyogüvenlik riskini azaltmak için genel nüfus için net yönergeler çok önemlidir ve yüz maskesi kullanımını teşvik ederken fiziksel mesafe ve iyi havalandırma gibi tedbirler ihmal edilmemelidir.

Gelelim neticeye

Bizde maskelerin birçok kişi tarafından gün boyu hatta günlerce kullanıldığını, beyaz olan maskelerin gri hatta siyah bir renge büründüğünü biliyoruz.

Bizde maskelerde böyle bir araştırma yapılsa ne sonuç çıkacağını tahmin etmek hiç de zor değil.

Kullanılan maskelerin gelişigüzel oraya buraya atılması da ciddi bir çevre kirliliğine sebep oluyor.

Gerekli yerlerde adabına uygun kullanılmayan maskelerin faydadan çok zararı olacağı söylenebilir.

Kirli bir mendil gibi atmak sözünün bundan böyle “kirli bir maske gibi atmak” şeklinde söylenmesini teklif ediyorum.

NOT: Patobiont, normal şartlar altında zarar vermeyen ama uygun şartlarda bir hastalığa sebep olan bakteriler demektir.

Makale adı: Cotton and Surgical Face Masks in Community Settings: Bacterial Contamination and Face Mask Hygiene

Kaynakhttps://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fmed.2021.732047/full

Extra teams of street cleaners will be deployed at night in Cardiff in a  bid to clean up city - Wales Online

***

EK 1 (13.11.2021): ÖZCAN YÜCEL “Harika bir derleme olmuş. Özet; maske takmanın Covid’in yayılmasını önlediği hipotezini 16 Meta-analizin 14’ü desteklemiyor. Evidence for Community Cloth Face Masking to Limit the Spread of SARS‐​CoV‑2: A Critical Review cato.org/working-paper/@CatoInstitutearacılığıyla”

Kaynak: https://twitter.com/drozcanyucel/status/1459369198002618368?s=20

***

Yazı için 1 yorum yapılmış:

  1. Alişan Yıldıran dedi ki:

    Maske bir toplumsal histeridir.
    Toplumların yönetilebilirliğinin göstergesidir.

Siz de yorumunuzu paylaşın: