İNCİ ÇAYIRLI HAYATIMIN MÜZİKLERİ

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
inci çayırlı küçükusta

İnci Çayırlı bu konserde yılların birikimini taşıyan müzikal hayatına yer verecek. Türk Müziğinden Batı Müziği’ne, oradan halk müziğine uzanan engin müzik birikiminden eserleri seslendirecek olan sanatçı; bu özel konserinde müziğe başladığı günden, bu ana kadar icra ettiği tüm müzik türlerinden örnekleri sevenleriyle buluşturacak.

İnci Çayırlı, Çamlıca Kız Lisesi’ni bitirdikten sonra dayısı, bestekâr Fahri Kopuz’un teşviki ile müziğe başladı ve İstanbul Belediye Konservatuarına girdi. Öğrenci iken, Sadi Yaver Ataman’ın yönettiği konservatuarın Folklor Tatbikat Topluluğunda çalıştı. Konservatuar Türk Musikisi İcra Heyetinde ve Münir Nurettin Selçuk’un özel korosunda uzun yıllar görev aldı.

İstanbul Radyosu’nda solist ve koro şefi olarak çalıştı. Küçük Koro’yu ve Kadınlar Topluluğunu yönetti. Almanya, Fransa, İsviçre, Hollanda, Azerbeycan, Romanya, Eski Yugoslavya, S.S.C.B., Kıbrıs, Japonya ve Başkırdistan’da konserler verdi. Çok sayıda plak yaptı. Bir ara hafif müzik alanında da çalışan sanatçı, bu dalda bir altın plak aldı.

1977 yılından itibaren aralıklarla İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nda öğretim görevlisi olarak çalıştı ve çok sayıda öğrenci yetiştirdi. 1977-1985 yılları arasında İTÜ Türk Müziği Korosu’nu yönetti. 1988’den başlayarak İTÜ mezunları Türk Müziği Topluluğu Korosu’nun genel sanat yönetmenliğini üstlendi. 1990 yılında Kültür Bakanlığı Bursa Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nun kurucu şefliğine getirilen sanatçı, 1995 yılında bu görevinden istifa etti. 1998 yılında “Devlet Sanatçısı” ünvanını aldı.

Yazı için 1 yorum yapılmış:

  1. MEHMET İRFAN TUNCA dedi ki:

    Sayin INCI AYIRLI yı 1950 li yıllarda rahmetli MÜNİR NURETTIN SELCUK korosunda syrettim ve dinledim.o zamandanberi hayranıyım.Türk musilisine son derece faydalı isler yapti ve dunyaya tanıttı.Calısmalari hala daha Maslak kampüsünde yeni bir koro ile emekli ITU leri biraraya getirerek tarihe girmektedir.Uzun omurler le basarilarini diliyoruz.Bendenizde ITU deki tahsil yıllarım 1953-58 arasi turk sanat muzigi calismalarini surduren istanbul radyosu sanatkarlariARIF SAMI TOKER,MUZFFER BIRTAN ,MEFHARET BIRTAN,AHMET CAGAN DERSLERİNDE yardimci oldum.iftiharla aniyorum.

Siz de yorumunuzu paylaşın: