BİBERONLARA AVRUPA BİRLİĞİ AYARI

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Medimagazin’ de Biberonlara ‘AB ayarı’ yapıldı BPA yasaklandı”  başlıklı haberi (1) benden daha büyük bir mutluluk duyarak okuyan oldu mu bilemiyorum.

Habere göre “Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın Türk Gıda Kodeksi Gıda Maddeleri ile Temasta Bulunan Plastik Madde ve Malzemeler Tebliği’nde yaptığı değişiklik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğdeki geçici madde uyarınca, halen faaliyet gösteren ve bu tebliğ kapsamındaki ürünleri üreten, ithal eden ve satan iş yerleri, 1 ay içinde tebliğ hükümlerine uyacak. Bir ay içerisinde gerekli düzenlemeleri yapmayan iş yerleri ve satış yerlerinin faaliyetine izin verilmeyecek.”

Bu maddenin ülkemizde de başta biberonlar olmak üzere tüm yiyecek ve içecek saklama kaplarında acilen yasaklanması gerektiğini bildiren pek çok yazı yazmıştım. İlgi duyanlar bunları sitemde bulabilirler (2).

İlgili resim

İlgili Bakanlıklardan cevap alamayınca da duruma el atması için Başbakanımıza hitaben Zaman gazetesindeki köşemde “Çevreci değilim, insan sağlığını düşünüyorum” başlıklı bir yazı kaleme alarak “Gelin şu BPA’ nın hiç değilse yiyecek kapları ve biberonlarda yasaklanması için siz öncü olun.” diye ricada da bulunmuştum.

Sağlık Bakanlığı temmuz ayında yaptığı açıklamada “Bisfenol A maddesine ilişkin bilimsel verilerin, vatandaşların endişe etmelerini gerektirecek bir durum olmadığını gösterdiğini” bildirmişti ama durumun hiç de öyle olmadığı apaçık ortada idi.

Bakanlık, Avrupa Birliği standartlarına uyulduğunu ve Bisfenol A ve benzeri maddelerle ilgili konuların 2005 yılında kurulan ‘Ulusal Kanser Danışma Kurulu’ tarafından Avrupa Gıda Güvenliği Ajansı ve Amerikan FDA gibi uluslararası örgütlerle işbirliği içinde yakından takip edildiğini’ vurgulamıştı.

Gelelim neticeye

Bundan tam 10 ay önce “Vücudumuza tamamen yabancı bir madde” başlıklı yazımı şu sözlerle bağlamıştım (3):

“FDA, EPA, EFSA gibi kuruluşlar ‘Bisfenol A’yı yasaklamayı savsaklamaya devam ededursunlar, ben “BPA’ nın insan sağlığı için kesinlikle zararlı bir madde olduğundan ve tıpkı sigara gibi ileriki senelerde yasaklanacağından şüphe etmiyorum”.

Sağlık bakanı olsam bu maddenin en azından biberon ve benzeri ürünlerde kullanımının yasaklanması için elimden geleni arkama koymazdım. Çocuk hastalıkları uzmanı olan bakanımızı bu konuda acilen göreve çağırıyorum.

Aklın yolu birdir: Tarım ve Köyişleri Bakanlığı çok doğru bir karar almıştır. Bakanlığı, Türk Gıda Kodeksi Gıda Maddeleri ile Temasta Bulunan Plastik Madde ve Malzemeler Tebliği’nde yaptığı değişiklikle Bisfenol A’ ya getirilen yasak dolayısıyla yürekten kutluyorum.

KAYNAKLAR

1.http://www.medimagazin.com.tr/ana-sayfa/guncel/tr-biberonlara-ab-ayari-yapildi-bpa-yasaklandi-1-11-35686.html

2.http://www.ahmetrasimkucukusta.com/?s=BPA

3.http://www.zaman.com.tr/yazar.do?yazino=1013171&keyfield=

Siz de yorumunuzu paylaşın: