DERİN NEFES ALMA İHTİYACIM VAR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
anxiety

Öksürük sebebiyle geçenlerde hastaneye gittim. Aslında öksürüğümü kendim biraz azaltmıştım ama tam da geçmemişti. Ben de bir kontrole gideyim dedim.

Şikâyetlerimden biri de derin nefes alma ihtiyacımdı ama ben bunun psikolojik olduğunu düşünüyorum. Bu arada, anksiyete bozukluğundan şüpheliyim. Bu derin nefes alma ihtiyacı son günlerde arttı, sorunlarım da var belki de ondan arttı bilmiyorum.

Bu sorunu mu da doktora anlattım. Doktor bey birçok soru sordu, çok ilgilendi, akciğer filmi, sinüslerin filmi çekildi ve solunum testi yapıldı.

Bu arada günde ortalama 5-6 sigara içen bir bayanım. 3-4 yıl önce 2 sene üst üste bronşit geçirdim ama son 2 yıldır çok şükür bir sorun yaşamadım.

Bunların sonucunda doktor bana ciddi bir sorunum olmadığını ama o solunum testindeki bir değerde biraz sıkıntı olduğunu, bir tıkanıklık olduğunu ve bir akciğer hassasiyetim olduğunu “filmde damarlarımın biraz belirgin çıkmasını göstererek” söyledi.

Gayet pozitifti ve moralim bozan bir durum yoktu. Bana bir sürü ilaç yazdı. Sigara içmeyin dedi.

İlaçlarım şunlar: 10 mg SINGULAİR – 400mg ATAFLOKS-100 mcg VENTOLİN İNHALER ve 100mcg/6mcg INNOVAIR  şimdi ben bunları kullanıyorum.

20 gün sonra kontrole gel dedi.

Yalnız eve gelip ilaçların prospektüslerini okuyunca açıkçası moralim bozuldu, astımdan falan bahsediyor.

Doktor bana herhangi bir hastalık ismi telaffuz etmemişti, zaten çok kaygılı bir insanım, internete baktım da bende KOAH ya da astım mı var diye çok endişeleniyorum.

Size ekte solunum testi sonuçlarımı, röntgen fotoğraftan anlaşılır mı bilmiyorum ama bir de röntgen resmimi gönderiyorum.

Lütfen bana yardım edin.

tief einatmen ile ilgili görsel sonucu

DERİN NEFES ALMA HTİYACIM VAR

Anlattıklarınıza göre siz sadece bir bronşit geçirmiş olabilirsiniz o kadar ama kesinlikle ilaç kullanmanızı gerektiren bir durum yok. Sigara içenlerin solunum yolları enfeksiyonlara karşı daha hassas olması doğrudur ve elbette sigara içmemeniz icap eder.

Meslekdaşımın size bir teşhis söylememesine hiç şaşırmadım. Benim neyim var diye ısrar etseydiniz alacağınız cevap muhtemelen “astım, bronşit, KOAH veya zatürree başlangıcı” olacaktı.

Solunum testiniz tamamen normal, sadece derin nefes alamamışsınız. Elvan Abeylegesse’ ninki bile belki sizinki kadar iyi olmayabilir.

Zaten solunum testi “gereksiz astım veya KOAH teşhisi” koymak için kullanılan tehlikeli bir silah hâline geldi.

Akciğer filminiz de tamamen normal, filme bakarak ne astım ne KOAH ne bronşit teşhis etmek de mümkün değildir; çünkü bu hastalıkların hiçbirinin özel bir röntgen bulgusu yoktur.

Size verilen ilaçlar ancak “çok ağır bir astım veya KOAH hastası için” uygun olabilir.

Gelelim neticeye

Size bu gereksiz tetkikleri yaptıran bir torba gereksiz ilaç yazan doktor arkadaşımın hiçbir suçu olmadığını da belirtmek isterim:

BİR: Bunlar modern tıp ve günümüzün sağlık sisteminin şart koştuğu uygulamalardır.

İKİ: Bunları yerine getirmeyen, sisteme uyum sağlamayan doktorun feci şekilde canı yanabilir.

ÜÇ: Derin nefes alamayan hastaları hiçbir tetkik yapmadan, 3-5 ilaç yazmadan evine göndermek mümkün değildir.

DÖRT: Sağlık sistemimiz bu gereksiz tetkik ve ilaçlar yüzünden bir gün çökecek ama bakalım ne zaman.

BEŞ: Sağlık Bakanı olsam solunum fonksiyon testlerinin poliklinik şartlarında kullanılmasını yasaklardım.

Yazı için 60 yorum yapılmış:

 1. özlem yıldızer dedi ki:

  Hocam iyi günler bendede derin nefes alamama sorunu var 2 yıl önce bronşit teşhşsi konuldu bir hafta önce ise astım denildi 2 adet fısfıs verildi ama bu ilaçlar beni daha kötü yaptı fısfısı alınca 2 saat titreme oluyo daha beter nefesim daralıyo. kan tahlili normal akciğer filmi normal solunum testi 80 sınırda astımsın denildi aynı zamanda panik atağımda var iyice kötü olmaya başladım ne yapmalıyım yardımcı olursanız çok mutlu olurum Allah’a emanet olun

 2. Nilgün şengül dedi ki:

  İyi günler hocam ben dün akşamdan beri nefes açlığı çekiyorum esnemeyle nefesimi doldurmaya çalışıyorum 10 dan 5 i başarısız ve nefes alırken hırıltı geliyor neyapmam lzm teşekkür ederim

 3. Şafak TAŞÇIOĞLU dedi ki:

  Bende de ara ara oluyordu nefes problemi bu ara arttı ben lustral kullanıyorum gunde50 mg ben kendim günlük dizi 25 mg indirdim yaklaşık olarak 1 aydır boyle içiyorum günde iki veya üç sigara içiyordum 2 aydır hiç içmedim kasım ayında retina yırtılması ameliyatı oldum butu tetkiklerim yapıldı akciğer kalp kan değerlerimde sorun yok bu nefes sıkıntısı sanki göğsün çıkacakmış gibi hissetmem derin derin neşet alma ihtiyacım esnemem bunlar acaba listele bağımı azalttım diyemi oldu yoksa başka önemli bir sorun mu var teşekkür ederim

 4. Müjgan Yılmaz dedi ki:

  Hocam bende derin nefes alma isteği var eskidende vardı ama 29 martta corona 19 testim pozitiv çıktı evde tedaviye başlamıştım fakat daha önce aritmim olduğu için doktorum bu ilaçlar hastane ortamında almam gerektiğini söyledi hastaneye yatarak ilaçlarımı aldım ce evime taburcu oldum nefes açlığım koronodan mı yoksa anksiyetemi

 5. Mesut dedi ki:

  4 gündür derin nefes alma ihtiyacı duyuyorum ve 4 gündür uyuyamıyorum ve hiç esnemedim. Benim düşüncem esnemem gerekirken esneyemiyorum ve doğal olarak tam nefes alamıyorum her zaman ki gibi 7 denemeden 1 inde derin nefes alabiliyorum 1 kaç gün daha sürer tahminim

 6. İbrahim dedi ki:

  Merhaba hocam, 35 yaşındayım. Yaklaşık 17 yıldır sigara kullanıyorum. Son 2 3 yıldır günlük 8 ile 10 adet sigara tüketiyorum. Bundan sebep midir bilmiyorum ama 4 gündür derin nefes alma ihtiyacı duyuyorum, kimin de başarılı kimin de başarısız oluyorum. Bu ihtiyacımı esneyerek gidermeye çalışıyorum. Uyku problemi yaşamıyorum fakat derin nefes alma ihtiyacım beni rahatsız etmeye devam ediyor. Sebebi sizce ne olabilir ?
  Psikolojik, astım veya bronşit olabilir mi ?
  Gidip bir hekime görünmeli miyim yoksa geçici midir ?
  Sizce nekadar daha devam ederse gitmeliyim ?

 7. Zahide polat dedi ki:

  Merhabalar hocam ben kızım için size başvurdum kızım on iki yaşında ve bir yıldır solunum sorunu çekiyor ona sorduğumda ise kendim nefes almassam nefesim yetmiyor ve bende esniyorum ama bir faydası olmuyor diye söylenip duruyor bunun için doktora da gittik doktor tiroitlrini kalbini vr akciğerlerini kontrol etti ama hiçvir sıkıntı yoktu ve psikolojik dedi ve bizi gönderdi başka bir doktora gittik o da kalbinde üfürüm var ama önemli değil dedi endişelniyorum hala nefes alamakta güçlük çekiyor size de sorayım dedim

 8. Celal ballıkaya dedi ki:

  Hocam uzun süredir nefes darlığıyla ugraşıyorum gece uyurken sorun yok gündüz veya uyanıkken nefes darlığı çekiyorum derin nefes almak için zorla hapsuruyorum hapşırınca rahatlıyorum terleyince rahatlıyorum ancak kısa sürüyor doktora gidiyorum ilaç veeiyorlar faydası olmuyor

 9. Neşet dedi ki:

  Hocam ikidebir durup dururken derin nefes alıyorum taşikardi var bende

 10. NURŞEN KARAKAŞ dedi ki:

  Hocam merhaba
  56 yaşındayım. belirgin bir sağlık sorunum yok, spor yapmamakla beraber kilo sorunum da yok.Herhangi bir ilaç kullanmıyorum, sigara benzeri ürünleri hiç kullanmadım. Düzenli bir beslenme,iş ve ev yaşamım var.Genel kontrollerde iyi ve kötü sınıflandırılan kolestrol ölçümlerin ikisi de yüksek çıkıyor. Aile hekimim dengenin normal olduğunu endişe edilmemesi gerektiğini öğütledi.
  Ancak ailem son yılda sıklıkla, uyku esnasında horlama olarak sınıflandıramayacakları ama derin ve sesli nefes alıp verdiğimi söylüyorlar. Bazen gece uyandığımda aynı şeyi deneyimliyorum. Gündüz burundan, gayet normal ve sessiz bir nefes alışverişim var.
  Bu bir sorun göstergesi midir?
  Saygılar sunarım.

Siz de yorumunuzu paylaşın: