KIRMIZI ET İLE İŞLENMİŞ ETİ (SUCUK, SALAM, SOSİS) KARIŞTIRMAYIN!

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

A. Okan Çağlar’ ın aşağıda okuyacağınız çok önemli yazısına birkaç not düşmek isterim:

BİR: Başlıktaki sucuk sözü sizi yanıltmasın, bu fabrika sucuğu veya başka bir deyişle “markalı sucuk“.

İnsanların evlerinde veya mahalle kasabının yaptığı sucuk (Kayseri sucuğu) da pastırma da kesinlikle bu kapsamda değil, bunları afiyetle yiyebilirsiniz.

Bu anam babam usulü ile hazırlanan “muhteşem” yiyeceklerde sentetik kimyasallar değil sağlık için çok gerekli samırsak, biber, çaman gibi “muhteşem baharatlar” vardır.

İKİ: Serbest dolaşan koyun ve keçi etinin zararlı olduğuna dair kanıt yoktur ifadesi de yetersiz çünkü bunun tam aksine bu etlerin “zararsız” olduğuna dair kuvvetli bir kanıt var.

Daha önce 10 farklı ülkede bir milyondan fazla insanın katıldığı 1600 araştırmanın meta-analizini yapan Harvard’ lı uzmanlar günde 50 gram işlenmiş et yiyenlerde kalp hastalıkları riskinin yüzde 42, diyabet riskinin ise yüzde 19 oranında arttığı belirlediler.

Araştırmadan ortaya çıkan bir başka önemli bulgu da bir işlemden geçmeyen sığır, koyu, kuzu veya domuz etlerinin bu tür bir risk taşımaması (1).

ÜÇ:Hakiki ve öz kırmızı et” sağlıklı yaşamanın olmazsa olmaz unsurlarındandır ama makul miktarda yemek şartıyla.

Kırmızı etin fazlası da yanmış et de kanserojendir.

Unutmayın, ifrat da tefrit gibi zararlıdır, orta çizgiden ayrılmayın!

DÖRT: Etin pişirilme şekli de çok önemlidir, tamam mangalda kızaran etin tadına diyecek yoktur ama bu pek sağlıklı bir pişirme şekli değildir.

Kaynak: http://circ.ahajournals.org/content/121/21/2271.abstract

***

A. Okan Çağlar’ ın yazısı:

“KIRMIZI ETİ SUÇLAMAYI BIRAKIN ÇİKOLATANIN BAĞIRSAK KANSERİNE NEDEN OLMA OLASILIĞI DAHA FAZLA!”

Roger Leicester Londra St George Hastanesi’nde kolorektal cerrah, aynı zamanda Bağırsak Tarama Programının başkanı. Leicester iddia ediyor ki kırmızı etin kansere neden olduğuna dair hiç kanıt yoktur. Çikolata içerdiği çok miktarda şeker ve doymuş yağlar nedeniyle çok daha büyük problem. Dr. Leicester kırmızı eti kesmenin demir eksikliği gibi önemli bir soruna neden olduğunu belirtiyor.

Diyetisyenler ve doktorlar sık sık kırmızı etin bağırsak kanseri riskini arttırdığı, kaçınılması gerektiğini söylerler. Ancak son günlerde okuduğumuz haberler Canan hocanın hep sorduğu soruyu tekrar sormamıza neden oldu: Hangi kırmızı et? Sorunun cevabını geçtiğimiz günlerde paylaştığımız haber veriyor. Tehlikeli olan ve kaçınılması gereken, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş etlerdir.

Araştırmalar işlenmiş etin tehlikeli ve kanserojen olduğuna dair kanıtlar bulurken özellikle serbest dolaşan koyun ve keçi etinin zararlı olduğuna dair kanıt yoktur. Küçükbaş hayvanların büyükbaşlara göre daha sağlıklı olmalarının nedeni ise otla beslenenlerine ulaşılabilir olmasındandır. Büyükbaş hayvanlar genellikle besi çiftliklerinde yetiştirilip suni yemlerle beslendikleri ve antibiyotik verildiği için sağlıksızdır. Serbest dolaşan ve otla beslenen dana eti bulursanız, o da sağlıklı olur.

Sağlıklı Yaşıyoruz

Kaynak: http://www.dailymail.co.uk/…/Forget-red-meat-likely-bowel-c…

A.Okan Çağlar

Siz de yorumunuzu paylaşın: